Śląsk, którego nie było. Alternatywna historia Śląska...

  Śląsk, którego nie było. Alternatywna historia Śląska [ZOBACZ ZDJĘCIA]

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  To nie "Gwiezdne wojny", lecz projekt centrum GOP z 1973 roku
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Dwa dni - pół tysiąca fanów: nasz nowy fanpage na Facebooku poświęcony historii Śląska szybko zdobywa popularność pod hasłem Śląsk którego nie było. Opowiadamy w nim o regionie, który nigdy nie powstał.
  Śląsk, którego nie było, to, można powiedzieć, historia, jakiej jeszcze nie było. Alternatywna historia regionu przedstawiana z perspektywy często imponujących, wizjonerskich, ale nigdy niezrealizowanych inwestycji, projektów architektonicznych i urbanistycznych. Oto jak mógł wyglądać Śląsk, gdyby spełniło się więcej jego albo naszych snów o potędze.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  ŚLĄSK KTÓREGO NIE BYŁO NA FACEBOOKU


  Tripolis na... Śląsku
  Strzępy tej historii kolekcjonuję od prawie dwóch lat - od premiery cyklu historycznego, który wystartował na łamach DZ pod koniec roku 2012. Trwające od powojnia "neverending story" związane z przebudową katowickiego rynku, przedwojenna koncepcja śląskiego Tripolis: Bytom (Beuthen) - Gliwice (Gleiwitz) - Zabrze (Hindenburg), niedoszła modernistyczna rewolucja w Rybniku - te i wiele innych przedsięwzięć, jakie planowano tylko w najnowszych dziejach Śląska, tworzą ciekawą opowieść o regionie.

  O jego rozwoju nierzadko innymi drogami niż te, które zaistniały w rzeczywistości, o historii myślenia na temat przyszłości Oberschlesien i Górnego Śląska. Biorąc pod uwagę wielowątkowość i zawiłość śląskiej przeszłości, łatwo domyślić się, że przykładów i dowodów najróżniejszych niezrealizowanych scenariuszy nie zabraknie.

  "Śląsk, którego nie było" - to tytuł nowego fanpage'a, który uruchomiliśmy na Facebooku, niejako odpowiadając na zainteresowanie naszych Czytelników tym zagadnieniem. W mediach społecznościowych od kilku lat z powodzeniem funkcjonuje kilka znakomitych stron poświęconych historii i architekturze poszczególnych miast oraz całego regionu (np. bytomskie "Hasie, szkło i bele co" czy "Ulice i place Katowic").

  Dotychczas głównie skupialiśmy się tam na znikających lub nieistniejących elementach górnośląskiego krajobrazu. Ale nikt jeszcze nie spróbował popatrzeć na Śląsk przez pryzmat historii, która wydarzyć się mogła, ale z różnych względów nie wyszła poza sferę planów i założeń. Więc zaznaczamy: nie jest to kolejna odsłona akcji z cyklu "100 miejsc na Śląsku, o których nie miałeś pojęcia", powtarzającej dokładnie to, co wszyscy widzieliśmy w internecie dokładnie ze sto razy. Część wizualizacji, rycin czy szkiców niezrealizowanych inwestycji (lub samych koncepcji), które udało nam się zebrać, to autentyczne, rzadkie ciekawostki.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Było coś takiego w planach.

   tadeusz542 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Rozpatrywali sposoby oddzielenia ruchu pieszych od samochodów bo w tamtym czasie Rynek i okolice czyli Supersam , Pedant, Kmicic, Zenit, pasaż 3-go Maja to było najlepiej zaopatrzone centrum...rozwiń całość

   Rozpatrywali sposoby oddzielenia ruchu pieszych od samochodów bo w tamtym czasie Rynek i okolice czyli Supersam , Pedant, Kmicic, Zenit, pasaż 3-go Maja to było najlepiej zaopatrzone centrum handlowe na Śląsku . Dodatkowo był tu dworzec PKP i autobusowy. Każdego dnia przybywały koleją tysiące urzędników z "terenu" załatwić sprawy w Dyrekcjach , Zjednoczeniach , Zrzeszeniach , w Spółdzielniach a nawet w Ministerstwie . Przybywali obywatele w celu załatwienia spraw w urzędach których na prownicji nie było i po załatwieniu wybierali się do centrum na zakupy. Tam wtedy waliły dosłownie tłumy aż do 18 kiedy to zamykali sklepy i wtedy nastawała pustka . Podobnie w niedziele bo soboty były dniami pracy. Pomysłem była estakada dla samochodów w ciągu 15 grudnia dzisiaj św. Jana na wysokości pierwszego piętra ZENITU aż poza Moniuszki opadałaby przed Rondem . Identycznie miała wyglądąć estakada na ciągu Pocztowej . Pomysły były aktami rozpaczy i w końcu łatwiej było zamknąć Rynek dla samochodów . To wtedy, ale po co dzisiaj kiedy pieszych jest tam co kot napłakał to doprawdy nie rozumiem. Nawet knajpki się tam nie utrzymają z braku klientów czyli obrotu . Bo żeby był obrót muszą być chętni a tutaj są wyłącznie przechodnie. Gdyby nie przystanki to nawet tych by nie było. Ech ! Katowice to poza Generałem Ziętkiem nie mają szczęścia do rządzących. Nieszczęsny prezydent Uszok nastawiał różności ale kiedy połapał się ,że trzeba to będzie finansować permanentnie z kasy miasta grubymi milionami przez całe dziesięciolecia to wolał odpuścić . zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Alternatywa dla Slaska byl i jest

   imc, (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Jego Rozwoj za Gliwice za Niecke Weglowa.

   Pieniadze za Wegiel powinny byly i powinny jeszcze teraz isc na Nowoczesna Infrastrukture i Inowacyjnosc budowana na tamtych terenach.
   Reszta wszystko...rozwiń całość

   Jego Rozwoj za Gliwice za Niecke Weglowa.

   Pieniadze za Wegiel powinny byly i powinny jeszcze teraz isc na Nowoczesna Infrastrukture i Inowacyjnosc budowana na tamtych terenach.
   Reszta wszystko jest Wtorne tak jak Spekulacyjny Dodruk Pieniadza i to na calym Globie.

   Ta ,,,,alternatywnosc,,,stale sie o to upomina i msci sie na biezaco mniej lub wiecej,i w nie dlugim czasie moze spowodowac ,,,kolaps,,,zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama