Ważne
  JSW planuje odebrać emerytom deputat. Zagrożone są też...

  JSW planuje odebrać emerytom deputat. Zagrożone są też "czternastki"

  Katarzyna Spyrka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  JSW musi zaciskać pasa. W związku z trudną sytuacją w górnictwie, od przyszłego roku emeryci górniczy nie dostaną deputatu węglowego.
  Jastrzębska Spółka Węglowa idzie śladem Kompanii Węglowej i oszczędności będzie szukać w deputatach. Prezes JSW, Jarosław Zagórowski, zapowiedział wczoraj, że w tym roku być może po raz ostatni wypłaca emerytom górniczom ekwiwalent za deputat węglowy.

  - Jeśli mam wybór, żeby wypłacić pieniądze za deputat albo przeznaczyć tę samą kwotę na inwestycje, które pozwolą na utrzymanie miejsc pracy synom i wnukom tych emerytów, to decyzja jest prosta - przyznał prezes Jarosław Zagórowski.

  JSW razem z innymi spółkami węglowymi zwróciła się do rządu RP z propozycją przejęcia przez ZUS zobowiązań wobec emerytów i rencistów górniczych do bezpłatnego węgla, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku emerytowanych kolejarzy i pracowników likwidowanych kopalń.

  Emeryci z JSW nie zamierzają się jednak godzić z taką polityką Zarządu.

  - Spodziewaliśmy się takiej decyzji. Już w tym roku nie chciano nam wypłacić tych pieniędzy, ale po naszych protestach wywalczyliśmy swoje. Nadal nie zamierzamy odpuszczać. Myśmy swoje życie i zdrowie oddali pracując w kopalni, nam się to po prostu należy - powiedział Zbigniew Jaskólski, szef Solidarności emerytów górniczych w Jastrzębiu.

  Prezes Jarosław Zagórowski, próbuje studzić nastroje.

  - Nie zamierzamy odbierać emerytom zabezpieczenia życiowego, środków do życia. Mimo to mówimy już wcześniej o naszych zamiarach, żeby emeryci mogli sobie w przyszłym roku inaczej zaplanować budżet - uspokajał prezes JSW.

  I choć decyzja nie została jeszcze ostatecznie podjęta, jest niemal pewne, że w przyszłym roku Jastrzębska Spółka Węglowa nie wypłaci 65 mln złotych deputatu, do którego uprawnionych jest 38,5 tysiąca osób.

  Średnio emeryt ma prawo do około 2 lub 3 ton węgla. Jeśli cena za tonę węgla waha się na poziomie 587 złotych, to poprzez decyzję Zarządu JSW, emeryci mogą stracić dodatkowe 1200 lub nawet 1800 zł.

  Jeśli ceny węgla na rynkach światowych nie wzrosną w najbliższych miesiącach, nie tylko emeryci górniczy odczują skutki kryzysu. Zarząd w tej decyzji będzie się przymierzał do kolejnych oszczędności. JSW chce też przewiduje możliwość wstrzymania wypłaty tzw. czternastek. Jak się okazuje, Zarząd nie będzie musiał prosić o zgodę na taki krok związkowców.

  - Jeśli sytuacja spółki do tego zmusza, Zarząd może podjąć taką decyzję i zawiesić wypłatę czternastek na okres 3 lat - dodaje Zagórowski.

  Na "czternastki" spółka wydaje rocznie ok. 175 mln złotych.


  *Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [GŁOSUJ NA TAK LUB NIE]
  *QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
  *Miss siatkówki. Jak cheerleaderki zagrzewają siatkarzy do walki w mistrzostwach świata [ZDJĘCIA]
  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   najpierw

   jaga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   pensje powinni sobie obniżyć prezesi, dyrektorzy, członkowie zarządu i inni władcy / np.do podwójnej pensji sztygara, to byłoby uczciwe / a dopiero potem powinni szukać oszczędności w cudzych...rozwiń całość

   pensje powinni sobie obniżyć prezesi, dyrektorzy, członkowie zarządu i inni władcy / np.do podwójnej pensji sztygara, to byłoby uczciwe / a dopiero potem powinni szukać oszczędności w cudzych kieszeniach !!!!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama