Ważne
  109 miejsc z darmowym internetem na Śląsku

  109 miejsc z darmowym internetem na Śląsku

  Paweł Pawlik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pod przewodnictwem Gliwic powstała bezpłatna sieć internetowa łącząca 14 gmin w województwie
  Prawie 28 milionów złotych kosztowała budowa infrastruktury internetowej, która połączyła 14 miast w województwie śląskim. Sieć ma ułatwić komunikację, odciążyć gminne budżety, a mieszkańcom zagwarantować dostęp do 109 nowych punktów darmowego dostępu do internetu.

  Śląska Sieć Metropolitalna, bo o niej mowa, jest pierwszą w Polsce samorządową siecią teleinformatyczną. Spółka należy do gliwickiego samorządu, a cały projekt realizowany jest we współpracy z 14 gminami.
  Sygnatariuszami porozumienia są gminy i miasta: Bieruń, Bytom, Chełm Śląski, Chorzów, Katowice, Krupski Młyn, Miasteczko Śląskie, Ornontowice, Pilchowice, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tworóg i Wielowieś. Liderem projektu są Gliwice.

  - Sieć zapewnia bezpłatny dostęp do internetu jednostkom samorządowym, usprawni komunikację i zarządzanie - mówi Marcin Korzeb, dyrektor departamentu innowacji i rozwoju w Śląskiej Sieci Metropolitalnej. Inwestycja ma wpłynąć również na poprawę bezpieczeństwa. - Nowa infrastruktura pozwoli na bezpłatne przesyłanie danych z monitoringu miejskiego, zapewni łączność i koordynację służb miejskich i ratunkowych, nie tylko w sytuacjach kryzysowych - dodaje Korzeb. Przykładem działania sieci jest gliwicki system kierowania ruchem, oparty właśnie na infrastrukturze dostarczanej przez sieć metropolitalną.

  Mieszkańcy skutki inwestycji odczują przede wszystkim za sprawą nowych punktów dostępu do darmowego, bezprzewodowego internetu, czyli hotspotów. Miejsca takie powstały we wszystkich gminach, które są partnerami projektu. Uruchomiono je w najbardziej uczęszczanych punktach miast i gmin, czyli placach, skwerach, miejscach związanych ze zdrowiem, kulturą czy transportem. Zasięg tych stref wynosi ok. 150 metrów. Najwięcej, bo aż 16 nowych lokalizacji, będzie w Gliwicach. W Tworo-gu będzie 11, a w Bytomiu i Chorzowie- po dziesięć nowych punktów. Koszt budowy sieci to blisko 27 mln zł. Większość dofinansowania, ponad 23 mln zł, pochodzi z funduszy europejskich, a konkretnie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.


  *Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [GŁOSUJ NA TAK LUB NIE]
  *QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
  *Miss siatkówki. Jak cheerleaderki zagrzewają siatkarzy do walki w mistrzostwach świata [ZDJĘCIA]
  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama