Rybnicki park nauki się sypie... Czy pomoże straż miejska i...

  Rybnicki park nauki się sypie... Czy pomoże straż miejska i monitoring? [ZDJĘCIA]

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rybnicki park nauki się sypie... Czy pomoże straż miejska i monitoring? [ZDJĘCIA]
  W rybnickim parku tematycznym Centrum Kopernika nie działa większość urządzeń. Ale będzie wkrótce monitoring
  Rybnicki park nauki się sypie... Czy pomoże straż miejska i monitoring? [ZDJĘCIA]
  Naczyniem prezentującym, jak działa wir wody, już nie zakręcicie - ktoś ukradł rączkę. Już po paru dniach wszystkie cztery urządzenia z eksperymentami na cieczach nie działały - do wczoraj dwa udało się zamontować na nowo. Ale optycznych nie ma w ogóle: jedno z urządzeń optycznych zamiast na trzech śrubach, wisi już tylko na jednej. Po pozostałych zostały dziury w kostce brukowej albo same słupy podtrzymujące... Tak w zaledwie tydzień od otwarcia wygląda supernowoczesny park tematyczny w Rybniku, czyli miejskie minicentrum Kopernika.

  ZOBACZ ZDJĘCIA PARKU NAUKI W RYBNIKU PRZED OTWARCIEM I DEWASTACJĄ

  Wielka miejska inwestycja nie przetrwała próby czasu. Część urządzeń zdewastowali wandale, inne z powodu kiepskiej jakości zwyczajnie rozpadły się, kiedy na teren parku wbiegło kilka tysięcy dzieciaków z rybnickich szkół. Pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej - zarządcy terenu - zdemontowali już większość urządzeń! - Wszystkie urządzenia przekazaliśmy firmie Erbud, która jest generalnym wykonawcą parku. Mają zostać naprawione - mówi nam Andrzej Kozera, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

  TAK WYGLĄDAJĄ ZDEWASTOWANE W CIĄGU KILKU DNI URZĄDZENIA W PARKU TEMATYCZNYM W RYBNIKU

  Do wczoraj terenu przez całą dobę pilnowali strażnicy miejscy. Wczoraj na terenie parku zainstalowano mobilną kamerę. Jedną. Wcześniej o moni-toringu urzędnicy nie pomyśleli. - Zainstalowana została tam kamera mobilna należąca do straży miejskiej. To rozwiązanie tymczasowe, bo mamy już rozpisany przetarg na montaż normalnego monitoringu miejskiego. Docelowo, najpóźniej w listopadzie, zainstalowane zostaną tam dwie kamery - mówi Lucyna Tyl, rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku. Park tematyczny, mieszczący się na terenie kampusu, miał być wizytówką Rybnika. Już w dniu otwarcia na teren parku wbiegło kilka tysięcy uczniów miejscowych szkół. I choć dzieciaki niczego nie niszczyły, to ich wizyty już nie przetrwały pierwsze urządzenia.

  - Mój syn ma 5 lat, a z jednego z urządzeń sam wykręcił ręką 10-centymetrową śrubę. Ledwo się trzymała. Urządzenia są tandetne i tyle - mówiła nam pani Ania, mama 5-letniego Kuby. - Na temat jakości materiałów i wykonanych urządzeń nie będę się wypowiadał. Nie jestem jeszcze zarządcą terenu, nie przejąłem go od wykonawcy - zaznacza dyrektor Kozera. Na terenie sąsiadującym z pięknymi budynkami wyższych uczelni, swoje zrobili też lokalni złodzieje i wandale. Ci pierwsi dobrali się do parku nawet jeszcze przed jego otwarciem. Skradziono kilka sadzonek, złomiarze próbowali też wyrwać sporą kratę, zamontowaną przy rzece.


  *Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [GŁOSUJ NA TAK LUB NIE]
  *QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
  *Miss siatkówki. Jak cheerleaderki zagrzewają siatkarzy do walki w mistrzostwach świata [ZDJĘCIA]
  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Radosna twórczosć

   IQ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Ten park miał być kolejną kiełbasą wyborczą ekipy Fudalego. I co? Kicha! Marny projekt, słabe wykonawstwo i totalny brak nadzoru ze strony urzędu miasta. Wywalono prawie 9 milionów na urządzenia, o...rozwiń całość

   Ten park miał być kolejną kiełbasą wyborczą ekipy Fudalego. I co? Kicha! Marny projekt, słabe wykonawstwo i totalny brak nadzoru ze strony urzędu miasta. Wywalono prawie 9 milionów na urządzenia, o których dzis Fudali mówił w Radiu 90, że nie wiadomo, czy mają atesty! Kto nie wierzy, niech go posłucha na portalu R90. I jak powiedział Jego Wysokosć, to teraz nie wiadomo, kto zapłaci za naprawę. Oznajmił również, że urządzenia są zdemontowane, bo idzie zima. To my chyba żyjemy w innych miastach, bo w moim Rybniku zimy jeszcze nie widać! A tak na poważnie, to cała sprawa nadaje się do prokuratury, bo dopuszczono do użytkowania urządzenia, które mogą być niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci. Skandal!!!! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak wygląda..

   sid (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Tak wygląda Sląsk pod polskimi rządami.Złodzieje,wandale,tandeta..Więcej nie trzeba pisac..


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pomyłka

   rybniker (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Nie, kolego sid! Tak wygląda Rybnik pod rządami prezydenta-figuranta!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama