Medycyna wojskowa: Robonoga dla żołnierza

  Medycyna wojskowa: Robonoga dla żołnierza

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Medycyna wojskowa: Robonoga dla żołnierza
  Czy polscy żołnierze, którzy stracili nogi w czasie działań wojennych, będą mogli skorzystać z pomocy superchirurga ?
  Medycyna wojskowa: Robonoga dla żołnierza
  W Australii rekonstruuje kończyny dolne żołnierzom NATO tworząc protezy wiernie naśladujące pracę nóg. Teraz przyjedzie do Żor! Ortopeda dr Munjed Al Muderis, pracujący w Australii, to światowej sławy lekarz, który opracował supernowoczesną metodę mocowania protez kończyn dolnych. Właśnie do niego przyjeżdżają żołnierze NATO z całego świata, którzy w czasie działań wojennych, najczęściej wskutek wybuchu miny przeciwpiechotnej, stracili nogi.
  Protezy Al Muderisa działają doskonale. Przekonał się o tym m.in. brytyjski strzelec Michael Swain, który w 2009 roku w Afganistanie stracił dwie nogi, musiały być amputowane powyżej kolana, poruszał się na wózku, a potem w klinice dr Al Muderisa przeszedł nowatorską operację i teraz dzięki "robotonogom" może chodzić o własnych siłach.

  Na czym polega tajemnica dr Al Muderisa, uciekiniera z Iraku, którego życie jest gotowym filmowych scenariuszem? Chirurg w swej metodzie wykorzystał osseointegrację, czyli zjawisko polegające na tym, że sztuczny implant łączy się z żywą tkanką, bo na powierzchni metalu powstają tlenki, które umożliwiają integrację. W wielkim skrócie zabieg polega na wprowadzeniu do kanału kości udowej śródszpikowego implantu, który w ciągu kilku miesięcy integruje się z kością. Na zewnętrznej części implantu budowana jest potem proteza, bardzo sprawna i wytrzymała. Dr Al Muderis swoimi doświadczeniami podzieli się z polskimi lekarzami, bo 3 października będzie specjalnym gościem międzynarodowego sympozjum w Sport Klinice w Żorach.

  Nasi ortopedzi są gotowi, by jako pierwsi w Polsce, z pomocą dr Al Muderisa, zoperować polskiego żołnierza, który stracił kończynę w czasie której z wojskowych misji. - Wysłaliśmy pismo do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz do NFZ. Czekamy na odpowiedź. Z naszej strony jesteśmy w stanie pokryć honorarium dr Al Muderisa, ale za zabieg czyli ok. 30 tys. dolarów musiałaby zapłacić, któraś z instytucji - wyjaśnia Krzysztof Biedroń, dyrektor żorskiej placówki. Niestety nie uzyskał nawet informacji ilu polskich żołnierzy straciło nogi w czasie wojskowych misji. - A gdy byliśmy na jednym z sympozjów w Danii pojawiło się tam 30 duńskich żołnierzy weteranów, którzy bez żadnych problemów dzielili się z lekarzami uwagami dotyczącymi funkcjonowania protez, czy problemów z rehabilitacją - dodaje K. Biedroń.

  Major Leszek Stępień w 2002 roku podczas misji w Afganistanie stracił nogę. Teraz, jako dyrektor, organizuje " Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa", które rozpocznie działalność pod koniec roku. Jak wyjaśnia polskich żołnierzy, którzy stracili nogi jest sześciu - może siedmiu. Ci, którzy mają protezy też nie zawsze są zadowoleni z ich funkcjonowania. - Jeden z kolegów jest wstanie funkcjonować z protezą pół, góra godzinę i zaraz ją musi zdejmować - dodaje major Stępień. Gdy Centrum Weterana zacznie działać pełną parą bardzo chętnie zorganizuje spotkanie żołnierzy z lekarzami. - Jesteśmy bardzo zainteresowani, bo zależy nam na jakości życia naszych żołnierzy. Pieniądze z pewnością nie będą problemem - dodaje major Stępień. Metoda dr Al Muderisa skierowana jest też do ofiar wypadków komunikacyjnych wskutek których stracili nogi.
  Zanim do Żor trafi pierwszy weteran gość ortopedów przeprowadzi w Sport Klinice pokazową operację totalnej endoprotezoplastyki stawu biodrowego z zastosowaniem krótkiego trzpienia, czyli części udowej wykonanej ze stopu metali, tolerowanych przez organizm.

  - Operacja będzie przeprowadzona autorskim przednim dostępem operacyjnym. Dostęp ten w chwili obecnej uważany jest za najmniej inwazyjny i najbardziej przyjazny dla operowanego pacjenta. Skraca rehabilitację - mówi K. Biedroń.


  *Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [GŁOSUJ NA TAK LUB NIE]
  *QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
  *Miss siatkówki. Jak cheerleaderki zagrzewają siatkarzy do walki w mistrzostwach świata [ZDJĘCIA]
  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "feteran"

   pszczyniok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Chciołeś zrobić innym kszyfda,to łoni zrobili ze ciebie infalide.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama