Profesor Jerzy Buzek już jutro przesłucha Elżbietę...

  Profesor Jerzy Buzek już jutro przesłucha Elżbietę Bieńkowską

  Prof. Jerzy Buzek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Elżbieta Bieńkowska zanim zostanie komisarzem do spraw rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości, musi przejść przesłuchanie: trzy godziny, 45 pytań. Jaki jest jego cel?
  Ma ono pomóc odpowiedzieć na dwa podstawowe pytania. Po pierwsze: czy dana osoba kandydująca na stanowisko komisarza może ze względu na swoje ogólne poglądy oraz doświadczenie polityczne i organizacyjne być członkiem zespołu komisarzy, odpowiadającego za działania proeuropejskie i za tworzenie prawa dla całej Unii. Po drugie: czy osoba ta jest w stanie spełnić oczekiwania w danej dziedzinie, którą jej powierzono.

  Pan, jako przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań i Energii (ITRE), także odpowiada za przesłuchania kandydatów na komisarzy.
  Komisja ITRE jest w tej kadencji największą komisją Parlamentu Europejskiego. W następnych pięciu latach będziemy w stałym kontakcie z komisarzami, których wysłuchujemy. Będziemy bardzo mocno pilnować, aby zobowiązania, które składają, były realizowane. Wczoraj rozmawialiśmy z kandydatem na komisarza do spraw badań i innowacji o tym, jak pomóc regionom w rozwoju specjalnych technologii, m.in. technologii czystego wykorzystania węgla, tak bardzo potrzebnych u nas, w województwie śląskim. W poniedziałek dyskutowaliśmy o dobrych, szybkich połączeniach internetowych, tańszych rozmowach telefonicznych, bezpieczeństwie w sieci, a także o prawie do zatarcia śladów, bo nie wszyscy chcemy pozostawiać trwałe ślady po sobie. Dla naszych osobistych spraw, dla małych i średnich przedsiębiorstw to wszystko ma ogromne znaczenie. Dzisiaj z kolei wysłuchamy komisarza do spraw energii i klimatu. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważne są bezpieczeństwo energetyczne, tania energia i unikanie zbyt rygorystycznego pakietu klimatycznego, który może być groźny dla energetyki i przemysłu.

  Wszyscy czekamy na wysłuchanie przyszłej komisarz Elżbiety Bieńkowskiej.
  To stanie się już jutro. Stoi przed nią ważne zadanie dokończenia budowy wspólnego rynku, a właśnie w tym zakresie m.in. Polska ma duże opóźnienia. Powinna też zająć się pomocą dla małych i średnich firm oraz dla przemysłu. Musi zapewnić dobre finansowanie dla tych przedsiębiorstw i dla nauki - zwłaszcza w zakresie nowych technologii. W raporcie przygotowanym przeze mnie i zatwierdzonym w komisji ITRE domagam się od państw członkowskich solidnego finansowania, zgodnie z wcześniejszymi zobowiązaniami. To także będzie zadanie dla nowej pani komisarz Bieńkowskiej. Jak bardzo jest to potrzebne, wiemy chociażby z zakończonego w Katowicach wielkim sukcesem Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Ważne jest również, aby postawić na reindustria-lizację. To jest nowoczesny przemysł, który może dać konkurencyjność naszemu krajowi, umożliwić szybki wzrost gospodarczy, tworzenie nowych miejsc pracy.

  Bieńkowska w przeciwieństwie do innych kandydatów nie budzi emocji. Słowenka znana z propu-tinowskich sympatii, Węgier posądzany o łamanie wolności prasy, Hiszpan mający związki z sektorem naftowym, już tak. Czy podczas przesłuchania kandydat może zostać odrzucony?
  Tak, kandydat może być odrzucony, to już się zdarzało pięć, jak i dziesięć lat temu. O tym decydują w głosowaniu parlamentarne komisje. Obecnie od komisarzy powinniśmy oczekiwać jak najwięcej. Unia stoi przed trudnymi wyzwaniami. Dlatego komisarze powinni mieć nie tylko gruntowną wiedzę, ale też autorytet i determinację do wdrażania unijnych rozwiązań i do obrony największej wartości UE, jaką jest solidarność.

  Czy Donald Tusk radził się pana zanim przyjął propozycję objęcia stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej? Czy o to, jak poruszać się po brukselskich salonach, dopytywała Elżbieta Bieńkowska?
  Ależ oni świetnie funkcjonują w Brukseli od lat. Chociaż oczywiście rozmów było wiele, w różnych gremiach.

  Rozmawiała: Aldona Minorczyk-Cichy


  *Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [GŁOSUJ NA TAK LUB NIE]
  *Oceń swojego burmistrza i porównaj go z innymi [PLEBISCYT DZ]
  *Odrażające morderstwo w Radziechowach. Studentka z Krakowa zadźgana
  *QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
  *W Katowicach sala do sekcji zwłok jak w Kościach [ZDJĘCIA]

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No, to trafiła na swego....

   Antybuzek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   ...teraz "duet pozorantów" będzie robił "wiatr wokół siebie".....


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a 0n buuusek zaczoł to co

   777 przemysł peru= sz ko lnictwo=mexyku=emery tury=paragwaju=zdrowie =smol lyńskie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   ko ńczy tuuusek po tym ba hamy kafior i krewetki idonek perinion.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama