Inauguracja roku akademickiego w Śląskim Uniwersytecie...

  Inauguracja roku akademickiego w Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Prof. Opala wyróżniony

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prof. dr hab. n. med. Grzegorz Opala
  1/2
  przejdź do galerii

  Prof. dr hab. n. med. Grzegorz Opala ©arc. DZ

  Jutro odbędzie się inauguracja roku akademickiego w Śląskim Uniwersytecie Medycznym. W ramach pięciu wydziałów SUM kształceni są lekarze medycyny, lekarze dentyści, farmaceuci, analitycy medyczni, bio-technolodzy, a także specjaliści z zakresu zdrowia publicznego, medycyny ratunkowej, dietetyki, pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii, kosmetologii.
  Oprócz studiów stacjonarnych SUM stworzyła możliwość studiów niestacjonarnych (wieczorowych i zaocznych). W ramach szkolenia podyplomowego prowadzone są stacjonarne i niestacjonarne studia doktoranckie, a także szkolenia i kursy specjalizacyjne. Jutrzejszy początek roku będzie szczególnie miły dla prof. Grzegorza Opali, wybitnego neurologa, który otrzyma tytuł profesora honorowego swojej macierzystej uczelni.


  Prof. dr hab. n. med. Grzegorz Opala, dyplom lekarza w Śląskiej AM otrzymał w 1968 r. Przez 37 lat pracy w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach dał się poznać jako wybitny uczony (IF 219, 921, Indeks Hirscha 14). Jest twórcą Centrów Leczenia Udaru Mózgu i Choroby Parkinsona oraz pierwszej w Polsce Katedry i Kliniki Neurologii Wieku Podeszłego, wiodącej w kraju jednostki naukowej w tej dziedzinie. Główne kierunki pracy naukowej dotyczyły choroby Parkinsona, zespołów otępiennych oraz udarów mózgu.

  Rozwinął zagraniczną współpracę naukową, szczególnie w USA z Mayo Clinic. Aktywność naukowa jego zespołu zaowocowała realizacją 5 prac habilitacyjnych. Był promotorem 19 obronionych i 2 otwartych prac doktorskich i 1 doktoratu Honoris Causa. Recenzował 24 rozprawy doktorskie, 14 rozpraw habilitacyjnych, 6 wniosków profesorskich, 3 podręczniki, liczne artykuły naukowe oraz 11 projektów KBN. Członek licznych Towarzystw Naukowych w tym członek korespondent American Neurological Association, członek honorowy Polskiego Towarzystwa Udaru Mózgu i Polish – American Medical Society. Był Prezesem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.Minister Zdrowia i Poseł na Sejm III kadencji.

  W trakcie Sesji Plenarnej ONZ w Nowym Jorku przewodniczył obradom okrągłego stołu „AIDS and human rights”. Był jednym z założycieli i przewodniczącym KZ NSZZ „Solidarność” ŚAM, organizatorem pomocy dla represjonowanych w stanie wojennym. Liczne zasługi w budowaniu systemu ochrony zdrowia oraz działalności konspiracyjnej nabierają szczególnego znaczenia w roku 25 rocznicy Odzyskania Wolności.

  Odznaczony za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem Solidarności oraz za osiągnięcia zawodowe Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Komisji Edukacji Narodowej, laureat nagród Ministra Zdrowia i Rektora.


  *Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [GŁOSUJ NA TAK LUB NIE]
  *Oceń swojego burmistrza i porównaj go z innymi [PLEBISCYT DZ]
  *Odrażające morderstwo w Radziechowach. Studentka z Krakowa zadźgana
  *QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
  *W Katowicach sala do sekcji zwłok jak w Kościach [ZDJĘCIA]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Profesor

   mieszkaniec Regionu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Gratulujemy Panie Profesorze. Pan Profesor tak zasłużony i utytułowany, a tak niespotykanie skromny człowiek. Po tej skromności, poznajemy Jego wielkość. Wzór prawdziwego, wielkiego lekarza. Oddany...rozwiń całość

   Gratulujemy Panie Profesorze. Pan Profesor tak zasłużony i utytułowany, a tak niespotykanie skromny człowiek. Po tej skromności, poznajemy Jego wielkość. Wzór prawdziwego, wielkiego lekarza. Oddany bez reszty Ojczyźnie i służbie dla drugiego człowieka. Dużo zdrowia Panie Profesorze. Dziękujemy serdecznie za to wspaniałe lekarskie i ludzkie codzienne życie.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama