Premiera "Burzy" zainaugurowała cykl Baśnie Pana Szekspira...

  Premiera "Burzy" zainaugurowała cykl Baśnie Pana Szekspira dla małych widzów

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Premiera "Burzy" zainaugurowała cykl Baśnie Pana Szekspira dla małych widzów
  1/2
  przejdź do galerii

  ©arc

  Adaptacje dramatów Wiliama Szekspira, przygotowane specjalnie dla dzieci i młodzieży, wkrótce ruszą w podróż. I pomogą zaprzyjaźnić się z teatrem.
  Utwory Williama Szekspira zwykliśmy interpretować z perspektywy dorosłego widza lub czytelnika. I doszukiwać się w nich głównie podtekstów psychologicznych. Tymczasem jego sztuki to nie tylko głęboka analiza międzyludzkich relacji, ale też zajmujące, znakomicie skonstruowane fabuły, niepozbawione humoru i elementów baśniowych. I to one właśnie , w mądrej adaptacji, mogą być pretekstem do pierwszego spotkania z twórczością dramaturga, nawet dla najmłodszych widzów.

  Na ten pomysł dawno już wpadli Brytyjczycy, którzy wydają przygotowane przez specjalistów "streszczenia" sztuk Szekspira dla dzieci, a nawet wystawiają je na scenie. To zainspirowało Ryszarda Klimczaka - założyciela Stowarzyszenia Teatralnego "Tespis" - do podjęcia podobnej próby w Polsce. Zanim jednak wprowadził ją w życie, przetestował pomysł na… swoich wnuczkach, które natychmiast oświadczyły, że "Szekspir pisał wspaniałe bajki". Potem inicjatywę wsparli znawcy tematu oraz instytucje, mi.in. Ministerstwo Kultury i śląski Urząd Marszałkowski.

  Ambitny i odważny eksperyment, obejmuje kilka tytułów, a na pierwszy ogień poszły: "Burza" oraz "Romeo i Julia". Ich reżyserii i adaptacji (dostosowanej do młodego wieku odbiorców) podjął się Henryk Adamek, który mówi.

  - Zaprosiliśmy do współpracy profesjonalistów, zależy nam bowiem na tym, żeby przy okazji prezentacji twórczości Szekspira, pokazać dzieciom całą teatralną magię. Intrygujące dekoracje, grę świateł, muzykę i sztukę aktorską.

  "Burza", ze scenografią Wojciecha Jankowiaka i muzyką Rafała Smolenia, zaprezentowana została w rewelacyjnie wyremontowanej sali teatralnej katowickiego Pałacu Młodzieży. To miejsce będzie "matecznikiem" dla całej akcji. W przyszłości realizatorzy zamierzają jednak występować też gościnnie, pokazując spektakle w miejscowościach, z których do zawodowego teatru jest po prostu daleko.

  W poniedziałek 29 września o godz. 17 w Pałacu Młodzieży w Katowicach premierą "Burzy" według Williama Szekspira Stowarzyszenie Teatralne "Tespis" zainaugurowało realizację projektu teatralnego "Baśnie Pana Szekspira" adresowanego dla dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 17 lat.


  *Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [GŁOSUJ NA TAK LUB NIE]
  *Oceń swojego burmistrza i porównaj go z innymi [PLEBISCYT DZ]
  *Odrażające morderstwo w Radziechowach. Studentka z Krakowa zadźgana
  *QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
  *W Katowicach sala do sekcji zwłok jak w Kościach [ZDJĘCIA]

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   łaska

   góru (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   adamek, klimczak i wiktorowicz robią sobie łaskę przez "L" :)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do "góru"

   normalny widz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Lecz się chory człowieku!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama