Budowa DTŚ w Gliwicach: Jest opóźnienie. Pojedziemy może w...

  Budowa DTŚ w Gliwicach: Jest opóźnienie. Pojedziemy może w grudniu

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Budowa DTŚ w Gliwicach: Jest opóźnienie. Pojedziemy może w grudniu
  1/2
  przejdź do galerii
  Budowa DTŚ w Gliwicach: Budowa pierwszego gliwickiego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej miała się skończyć w październiku. Bez opóźnień się jednak nie obyło.
  Budowa DTŚ w Gliwicach: Nie w październiku, jak się pierwotnie mówiło, ale najwcześniej w listopadzie, a może i później, wjedziemy średnicówką do Gliwic. Pierwotnie umowa z wykonawcą, firmą Skanska, zakładała, że niespełna 3-kilometrowy fragment od granicy z Zabrzem do węzła z ul. Kujawską w Gliwicach będzie gotowy do końca sierpnia. Później nastąpić miały odbiory. Procedura trwa z reguły nie krócej niż miesiąc (choć przykład zabrzańskiego odcinka pokazuje, że mogą to być nawet dwa miesiące).
  Stąd realne wydawało się oddanie drogi do użytku właśnie w październiku. Wiadomo już jednak, że tak się nie stanie. Do końca października mają się bowiem zakończyć fizyczne prace. Potem przyjdzie dopiero czas na odbiory, które są już niezależne od wykonawcy czy inwestora. Skąd opóźnienia?

  ZOBACZ TAKŻE:
  Budowa DTŚ w Gliwicach. Zobacz plac budowy DTŚ z bliska [WIDEO, ZDJĘCIA]


  - Ze względu na nieprzewidzianą sytuację geologiczną, związaną z obsunięciem skarpy w rejonie zbiornika wodnego Bagier, która wymusiła konieczność wzmocnienia terenu, rozbiórki częściowo wykonanego nasypu i dodatkowego jego zabezpieczenia oraz wykonania dodatkowych wzmocnień pod nasypy - informuje Danuta Żak, rzeczniczka spółki DTŚ SA.

  Dobra informacja jest jednak taka, że odcinek G1 jest już niemal gotowy i nic nie wskazuje raczej na kolejne opóźnienia. Zaawansowanie prac jest szacowane na 97 procent. Na większości drogi trwa układanie nawierzchni, montaż urządzeń bezpieczeństwa, oświetlenia czy znaków drogowych.

  Podobnie, a nawet jeszcze bardziej zaawansowane są prace na najważniejszym obiekcie na tym odcinku i jednym z najważniejszych na całej Drogowej Trasie Średnicowej. Mowa o gigantycznym węźle z autostradą A1. To nie tylko skrzyżowanie na trasie całej średnicówki (będzie miało kształt koniczyny), ale również 430-metrowy most, którym średnicówka pobiegnie nad autostradą A1 i rzeką Kłodnicą. Wzniesie się tu na wysokość 13 metrów. Na węźle w tej chwili trwają prace wykończeniowe przy balustradach i montaż oznakowania. Obiekt zostanie oddany wraz z całym sośnickim odcinkiem.

  Budowa fragmentu G1 rozpoczęła się w 2012 roku, kilka miesięcy po ostatnim zabrzańskim odcinku, który został oddany do użytku w sierpniu tego roku.

  Ta część średnicówki biegnie w dużej mierze na wiaduktach ponad ulicami Wschodnią, Błonie, torami kolejowymi oraz wspomnianą już autostradą i ulicą Kujawską. To właśnie na Kujawskiej kończy się odcinek, a to oznacza, że do czasu zakończenia prac w ścisłym centrum Gliwic tu będzie kończyć się cała DTŚ.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Promocja

   Waldemar Wierszylo

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Teraz najważniejszą inwestycją Prezydenta i zarazem autopromocją przyszłych jego wyborów jest hala widowiskowo sportowa a reszta ? W powiedzeniu jak kocha to poczeka,niech żyje Król.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to normalka

   Jorg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   To nie nowość ! to zwykłe POlnische wirtschaft !!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama