Ważne
  Specgrupa wymyśli lepszy Śląsk

  Specgrupa wymyśli lepszy Śląsk

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Konferencja

  Konferencja ©ARC DZ

  Na Śląsku powstaje pierwszy w Polsce regionalny think tank, niezależny ośrodek ekspercki. Przeczytaj, o co w tym chodzi. Specgrupa będzie działać pod kierownictwem europosła Jana Olbrychta.
  Konferencja

  Konferencja ©ARC DZ

  Nie ma pociągu, bo zlikwidowali. Z nowego domu trzeba jechać z dzieckiem godzinę do szkoły, bo osiedle daleko od miasta. Ciężko o wykwalifikowanych pracowników, bo najlepsi wyjechali do Krakowa i Warszawy. Każdy może wpisać swój problem, mało kto zna rozwiązanie.

  Między innymi po to na Śląsku powstaje pierwszy w Polsce regionalny think tank, niezależny ośrodek ekspercki. Ciało kierowane przez europosła Jana Olbrychta będzie służyć radą w najbardziej aktualnych i istotnych sprawach publicznych. Skorzystają samorządy, od gmin i powiatów, po władze województwa. A potem, mamy nadzieję, również my wszyscy.

  Think tank (czyli dosłownie zbiornik myśli) to w założeniu organizacja typu non-profit skupiająca specjalistów i autorytety z różnych dziedzin, zajmująca się poszukiwaniem sposobów rozwiązywania problemów społecznych i aktywnym uczestnictwem w debacie publicznej. W USA, gdzie narodziła się koncepcja takiej organizacji, działa ponad tysiąc rozmaitych think tanków. Na Śląsku Olbrycht jest pionierem.

  - Nasz region potrzebuje takiego głosu. Potrzebuje też czytelnego i wiarygodnego wsparcia merytorycznego w wielu sprawach ważnych publicznie - wyjaśnia eurodeputowany.

  W gronie ekspertów współpracujących ze śląskim think tankiem będą m.in. naukowcy z uczelni w regionie. Jednym z nich będzie prof. Florian Kuźnik z Uniwersytetu Ekonomicznego. W maju Olbrycht planuje konferencję na temat zarządzania przestrzenią miejską, na którą zaproszony zostanie m.in. Peter Bishop, główny planista Londynu. Według architekta Roberta Koniecznego, który też będzie uczestniczył w tej dyskusji, przypadkowa, nieprzemyślana rozbudowa to jeden z głównych problemów śląskich miast.

  - Brakuje działania systemowego. W efekcie powstają osiedla, do których nie da się dojechać i źle działa komunikacja, co widać np. w Katowicach - podkreśla Konieczny.

  Think tank Olbrychta zajmie się opracowaniem wskazówek w takich kwestiach, jak pozyskiwanie środków unijnych przez śląskie miasta po 2013 roku, organizację transportu, a także powstrzymanie wyludniania się województwa. Co na to samorządowcy? Czekają na sugestie grupy mędrców.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląscy geniusze ?

   :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Ciekaw co też wymyślą na rzecz Wrocławia, stolicy Ślaska ;)
   Ale co się dziwić, to przecież lansowani tutaj nagminnie śląscy geniusze z grupy HTT
   - hollow tank thinks :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Aż strach pomyśleć

   Mikołaj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Olbrycht to miłośnik sztucznej tożsamości "wojewódzkiej", strach się bać tego wymyślania Śląska w jego wykonaniu. Niech jego think tank na początek się skupi na tym czym jest Śląsk i zauważy, że...rozwiń całość

   Olbrycht to miłośnik sztucznej tożsamości "wojewódzkiej", strach się bać tego wymyślania Śląska w jego wykonaniu. Niech jego think tank na początek się skupi na tym czym jest Śląsk i zauważy, że nie jest to pojęcie tożsame z województwem śląskim, a później wychodzi ze swoimi radami na zewnątrz.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama