Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specgrupa wymyśli lepszy Śląsk

Marcin Zasada
Konferencja
Konferencja ARC DZ
Na Śląsku powstaje pierwszy w Polsce regionalny think tank, niezależny ośrodek ekspercki. Przeczytaj, o co w tym chodzi. Specgrupa będzie działać pod kierownictwem europosła Jana Olbrychta.

Nie ma pociągu, bo zlikwidowali. Z nowego domu trzeba jechać z dzieckiem godzinę do szkoły, bo osiedle daleko od miasta. Ciężko o wykwalifikowanych pracowników, bo najlepsi wyjechali do Krakowa i Warszawy. Każdy może wpisać swój problem, mało kto zna rozwiązanie.

Między innymi po to na Śląsku powstaje pierwszy w Polsce regionalny think tank, niezależny ośrodek ekspercki. Ciało kierowane przez europosła Jana Olbrychta będzie służyć radą w najbardziej aktualnych i istotnych sprawach publicznych. Skorzystają samorządy, od gmin i powiatów, po władze województwa. A potem, mamy nadzieję, również my wszyscy.

Think tank (czyli dosłownie zbiornik myśli) to w założeniu organizacja typu non-profit skupiająca specjalistów i autorytety z różnych dziedzin, zajmująca się poszukiwaniem sposobów rozwiązywania problemów społecznych i aktywnym uczestnictwem w debacie publicznej. W USA, gdzie narodziła się koncepcja takiej organizacji, działa ponad tysiąc rozmaitych think tanków. Na Śląsku Olbrycht jest pionierem.

- Nasz region potrzebuje takiego głosu. Potrzebuje też czytelnego i wiarygodnego wsparcia merytorycznego w wielu sprawach ważnych publicznie - wyjaśnia eurodeputowany.

W gronie ekspertów współpracujących ze śląskim think tankiem będą m.in. naukowcy z uczelni w regionie. Jednym z nich będzie prof. Florian Kuźnik z Uniwersytetu Ekonomicznego. W maju Olbrycht planuje konferencję na temat zarządzania przestrzenią miejską, na którą zaproszony zostanie m.in. Peter Bishop, główny planista Londynu. Według architekta Roberta Koniecznego, który też będzie uczestniczył w tej dyskusji, przypadkowa, nieprzemyślana rozbudowa to jeden z głównych problemów śląskich miast.

- Brakuje działania systemowego. W efekcie powstają osiedla, do których nie da się dojechać i źle działa komunikacja, co widać np. w Katowicach - podkreśla Konieczny.

Think tank Olbrychta zajmie się opracowaniem wskazówek w takich kwestiach, jak pozyskiwanie środków unijnych przez śląskie miasta po 2013 roku, organizację transportu, a także powstrzymanie wyludniania się województwa. Co na to samorządowcy? Czekają na sugestie grupy mędrców.
Żeby w województwie żyło się dostatniej, żeby władza była rozumna, a pieniądze płynęły z Brukseli szerokim strumieniem? To, co wydaje się odległą mrzonką, dzięki wysiłkom śląskich ekspertów możemy mieć w zasięgu ręki. Europoseł Jan Olbrycht zakłada pierwszy w Polsce regionalny think tank - ośrodek, którego zadaniem (w uproszczeniu) będzie podpowiadanie naszym samorządowcom, jak radzić sobie z najważniejszymi problemami społecznymi, które doskwierają nam u progu nowej dekady.

Nieformalna jeszcze specgrupa Olbrychta ma już pierwsze doświadczenie - debatę o przyszłości unijnej polityki spójności, w odniesieniu m.in. do województwa. Wzięli w niej udział np. prof. Florian Kuźnik z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, dr Tomasz Grosse, dr hab. Marek Kozak z Uniwersytetu Warszawskiego i ekspert w zakresie strategii rozwoju - Luk Palmen. Wnioski z prac zespołu trafią do przedstawicieli rządu, eurodeputowanych oraz Komisji Europejskiej.

- Kompletujemy grono naukowców - podkreśla Olbrycht. - Ważne będą szybkie reakcje na aktualne problemy. Nie chcemy przez rok pracować nad stanowiskiem w pilnych kwestiach.

Pierwsze zadania śląskiego think tanku? W maju zajmie się problemem projektowania przestrzeni miejskiej, które - co zaznaczają fachowcy - ma w regionie charakter przypadkowy. Kolejna sprawa - wypracowanie modelu wspólnego planowania unijnych inwestycji po 2013 roku.

- Nie możemy pozwalać sobie na to, że każdy robi swoje. Nad głównymi projektami razem muszą pracować gminy, powiaty i województwa. Jeśli budujemy drogi, to myślimy, gdzie znajdują się główne korytarze w regionie i jak je obudować, jeśli oczyszczalnie ścieków - jak połączyć je w system - wylicza Olbrycht. Inne tematy? Jak powstrzymać kurczenie się populacji woj. śląskiego, które przez 12 lat straciło 240 tys. mieszkańców?

Prezydent Katowic, Piotr Uszok, uważa, że think tank powinien zająć się modelem funkcjonowania przyszłej metropolii, np. sposobami jej finansowania. Prezydent Bytomia, Piotr Koj, wskazuje na problem rewitalizacji obszarów miasta ze zniszczonym mieniem komunalnym. Marszałek województwa, Adam Matusiewicz, chętnie wysłuchałby rad dotyczących organizacji transportu publicznego w województwie.

- Z największym zaufaniem będziemy korzystać z tych rad. Doświadczenie Jana Olbrychta gwarantuje wysoki poziom fachowości - uważa Matusiewicz.

Efekty śląskiego think tanku będą publikowane w internecie w krótkiej, zrozumiałej formie. Jego praca ma być finansowana ze środków, które europoseł otrzymuje na zamawianie ekspertyz. Potem do wspierania przedsięwzięcia będą też zachęcane podmioty gospodarcze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Specgrupa wymyśli lepszy Śląsk - Dziennik Zachodni