KHW: 680 pracowników kopalni Kazimierz-Juliusz ma nowe umowy

  KHW: 680 pracowników kopalni Kazimierz-Juliusz ma nowe umowy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  24.09. 2014 sosnowiec masowka kwk kazimierz juliusz fot arkadiusz gola  polskapresse

  24.09. 2014 sosnowiec masowka kwk kazimierz juliusz fot arkadiusz gola polskapresse ©Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse

  680 pracowników sosnowieckiej kopalni Kazimierz-Juliusz odebrało umowy o pracę przenoszące ich do Katowickiego Holdingu Węglowego - poinformował w środę wieczorem rzecznik KHW Wojciech Jaros.
  24.09. 2014 sosnowiec masowka kwk kazimierz juliusz fot arkadiusz gola  polskapresse

  24.09. 2014 sosnowiec masowka kwk kazimierz juliusz fot arkadiusz gola polskapresse ©Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse

  Te 680 osób, jak poinformował Jaros, odebrało umowy "do wieczora w środę". "148 osób jest na różnego rodzaju absencjach (urlopy, zwolnienia chorobowe i inne) i będą odbierały umowy po powrocie do pracy. Na ten moment pozostaje zatem niecała setka pracowników, którzy umów nie odebrali - być może wśród nich są tacy, którzy nie są zainteresowani pracą w KHW" - poinformował Jaros.

  Jaros zaznaczył, że osoby, które podjęły decyzję o przejściu do KHW czekają badania lekarskie, psychologiczne. Każda z nich będzie musiała też wziąć udział w szkoleniu wstępnym, co będzie związane z przydzielonym stanowiskiem pracy.

  Zgodnie z decyzją pełniącego obowiązki prezesa KHW Zygmunta Łukaszczyka uruchomiony ponownie we wtorek (po kilkudniowej przerwie) w kopalni Kazimierz-Juliusz punkt informacyjny KHW mający ułatwić sprawne przekazywanie umów "będzie tam działał tak długo dopóki okaże się to potrzebne". - Sytuacje indywidualne rozwiązywane będą w odniesieniu do konkretnych przypadków - poinformowano w środę.

  Punkt wznowił działalność, by - jak wyjaśniał Jaros we wtorek - usprawnić "wykonanie operacji formalnej strony przenoszenia pracowników kopalni Kazimierz-Juliusz do struktur KHW SA na mocy porozumienia między KHW SA, zarządem spółki Kazimierz-Juliusz i stroną społeczną".

  W niedzielę nad ranem, po ponad 11 godzinach prowadzonych w Katowicach negocjacji z udziałem przedstawicieli rządu, pracodawców i związków zawodowych, podpisano porozumienie ws. przyszłości kopalni, która miała zakończyć wydobycie węgla jeszcze we wrześniu. Dokument zapewnia wydłużenie czasu działania kopalni i gwarantuje pracownikom zatrudnienie w strukturach KHW.

  Strony uzgodniły, że zatrudnieni dotychczas w kopalni od 1 października staną się pracownikami KHW, na takich samych zasadach jak pozostali pracownicy tej spółki. Część z nich - w pierwszym okresie ok. 500 osób - nadal będzie pracowało w Kazimierzu-Juliuszu, a w miarę wygaszania wydobycia będzie przechodziło do innych kopalń KHW.

  Nie wiadomo jak długo potrwa likwidacja kopalni. Zgodnie z zapisem porozumienia, wydobycie węgla będzie kontynuowane w warunkach "ekonomicznie uzasadnionych". PAP


  *Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [GŁOSUJ NA TAK LUB NIE]
  *Oceń swojego burmistrza i porównaj go z innymi [PLEBISCYT DZ]
  *Odrażające morderstwo w Radziechowach. Studentka z Krakowa zadźgana
  *QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
  *W Katowicach sala do sekcji zwłok jak w Kościach [ZDJĘCIA]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama