Ważne
  Najbogatsze Polki: Są bogate, więc wiedzą, gdzie da się...

  Najbogatsze Polki: Są bogate, więc wiedzą, gdzie da się robić pieniądze. U nas

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Najbogatsze Polki: Są bogate, więc wiedzą, gdzie da się robić pieniądze. U nas
  1/4
  przejdź do galerii
  Aż 14 ze 100 najbogatszych kobiet rankingu związanych jest z województwem śląskim
  Najbogatszą Polką w rankingu tygodnika "Wprost" w 2014 roku ogłoszono Grażynę Kulczyk. Jej majątek jest szacowany na 2,5 mld zł. Najbogatsza mieszkanka województwa śląskiego to Teresa Mokrysz, współwłaścicielka grupy Mokate z Ustronia (564 mln zł). Oprócz niej wśród setki najzamożniejszych Polek jest jeszcze trzynaście innych pań związanych z naszym województwem: miejscem urodzenia, zamieszkania czy prowadzeniem interesów.

  Kawowe imperium góralki z Istebnej


  Teresa Mokrysz to twórczyni kawowego imperium, którego roczne przychody, wg danych "Wprost", od kilku lat przekraczają rocznie 700 mln zł. Urodzona w Istebnej, absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
  Jej mąż otworzył firmę, która wypiekała paluszki. Potem już wspólnie zajęli się dystrybucją, a potem także produkcją zabielacza do kawy i cappuccino. Obecnie w skład imperium wchodzi osiem firm. Wytwarzane tam kawy i herbaty można kupić w 60 krajach. Teresa Mokrysz znana jest także z działalności charytatywnej.

  Ślązaczki garną się do biznesu


  Numer 11 na liście najbogatszych to Zyta Olszewska (404 mln zł), właścicielka jednej czwartej Farmacolu. Zaczynała od prowadzenia z mężem apteki w Jaworznie. Dzisiaj jej firma zaopatruje w leki kilka tysięcy aptek i kilkaset szpitali.

  Ewa Lechowska, numer 16 na liście z majątkiem 216 mln zł, jest m.in. współwłaścicielką hotelu "Dąbrówka" w Jastrzębiu-Zdroju. Do niej należy też część spółki Prymat.

  Justyna Wyciślok (numer 21 i 175 mln zł) to współwłaścicielka Nicrometu w Bestwince pod Bielskiem-Białą. Anna Bik (pozycja 54., 60 mln zł) to firma Karbon 2 w Katowicach. Zanim związała się z biznesem, pracowała jako nauczycielka w szkole w Zabrzu.

  Z kolei Barbara Wróbel (62. miejsce i 53 mln zł) ma 25 proc. udziałów w firmie Madej Wróbel z Rudy Śląskiej, produkującej od lat 70. wędliny.

  Paliwa, samochody, wkręty i kiełbasa


  Panie Anna Urban i Maria Rusin (64. i 65. miejsce) na Śląsku i w Małopolsce mają sieć stacji paliw. Joanna Goli (71. miejsce i majątek szacowany na 43 mln zł) to większościowy udziałowiec w katowickiej firmie MG Centrum, która ma salony Toyoty i Lexusa. Joanna Klimas (72. miejsce i 42 mln zł) w Mykanowie pod Częstochową prowadzi firmę Wkręt-Met. Pod koniec lat 70. wraz z mężem zaczynała od małego warsztatu.

  Renata Łukosz (80. miejsce i 35 mln zł) to współwłaścicielka firm Polskie Mięso i Wędliny "Łukosz" oraz Zakładów Przemysłu Mięsnego "Łukosz" w Chybiu i Czerwionce-Leszczynach. Wyroby tych firm trafiają na stoły nawet w Afryce i Azji.

  Anja Rubik, czyli modelka ze smykałką do biznesu


  Jeśli komuś innowacje, informatyka kojarzą się tylko z mężczyznami, to jest w błędzie. Współwłaścicielką firmy Wasco z Gliwic (skaner dowodów osobistych, rozwiązania dla energetyki, wojska) jest Krystyna Wajda (87. pozycja i 26 mln zł).

  Miejsce 90. (25 mln zł) zajmuje Anja Rubik, często-chowianka, światowej sławy modelka. Urodziła się w Rzeszowie, ale dzieciństwo i młodość spędziła w Częstochowie. Skończyła tam szkołę podstawową i liceum. Karierę modelki rozpoczęła w wieku 15 lat. Pierwszy raz wyszła na wybieg w Mediolanie. Dwa i pół roku później wyjechała do Paryża, gdzie ukończyła brytyjskie liceum. Po maturze przeprowadziła się do Nowego Jorku. Chodziła na wybiegach dla Diora, Chanel, Gucciego, Versacego, czy Dolce&Gabbany.

  Listę rankingu zamyka Ewa Borkowska (91. miejsce i 24 mln zł). To absolwentka Politechniki Śląskiej, prezes i współwłaścicielka firmy NOVA (deweloper, usługi budowlane, galerie handlowe).


  *Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [GŁOSUJ NA TAK LUB NIE]
  *Oceń swojego burmistrza i porównaj go z innymi [PLEBISCYT DZ]
  *Odrażające morderstwo w Radziechowach. Studentka z Krakowa zadźgana
  *QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
  *W Katowicach sala do sekcji zwłok jak w Kościach [ZDJĘCIA]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   kamila (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   ja aż taka biegła nie jestem w sprawach finansowych, ale uczę się z poradnika inwestowania. teraz zaczynam od podstaw czyli od wyboru konta oszczędnościowego.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama