Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W najnowszym miesięczniku "Nasza Historia" tragiczne losy autora powstańczej pieśni o strzelcach

Grażyna Kuźnik
Nowy numer miesięcznika "Nasza Historia" już w kioskach. Są tu teksty o mało znanych śląskich epizodach.
Nowy numer miesięcznika "Nasza Historia" już w kioskach. Są tu teksty o mało znanych śląskich epizodach. arc.
Staszek Palędzki długo nie wiedział, że to ojciec napisał "Bytomskich strzelców"

"Do bytomskich strzelców wojska zaciągają; niejednej dziewczynie, niejednej kochance, serce zasmucają. Nie płaczże dziewczyno, nie smuć sama siebie, bo za roczek, za dwa, powrócę do ciebie" - słowa tej powstańczej piosenki na Śląsku są bardzo popularne. Śpiewały ją dzieci na akademiach, harcerze na obozach. Chodzi o Pułk Strzelców Bytomskich, który dał do wiwatu i Niemcom podczas walk z Grenzschutzem, i bolszewikom podczas wojny polsko-sowieckiej. To głównie z tego drugiego powodu w czasach PRL o jednostce raczej się dzieci nie uczyło. W latach 20. i 30. pułk stacjonował w Chorzowie.

W najnowszym, październikowym numerze miesięcznika "Nasza Historia" (do kupienia w kioskach) piszemy o jednym z żołnierzy tego pułku, autorze słów pieśni "Do bytomskich strzelców", sierżancie Bolesławie Palędzkim, kierowniku oświatowym.

Na łamach miesięcznika wspomina go syn, Stanisław Palędzki, chirurg szczękowy, od wielu lat mieszkaniec Szwecji, który długo w ogóle nie wiedział, że to jego ojciec jest autorem "Bytomskich strzelców". Zresztą, widział go ostatni raz jako kilkuletni chłopiec, krótko przed tym, jak zginął w Oświęcimiu w roku 1941. A po wojnie matka nie opowiadała dzieciom za dużo o przeszłości ojca. Bała się, bo Bolesław Palędzki to przed wojną znany dziennikarz związany z chrześcijańską demokracją, powstaniec śląski, działacz narodowy i przyjaciel Wojciecha Korfantego.

Palędzki w latach międzywojennych był dziennikarzem śląskiej "Polonii". To na jej łamach spisał swoje wspomnienia (publikowano je w roku 1929) z czasów, gdy walczył w Bytomskich Strzelcach. To ciekawa lektura, dzieje śląskiego pułku od środka, opisane przez kogoś, kto jest z nim od samego początku.

Palędzki zgłosił się do batalionu strzelców w Częstochowie jako bardzo młody człowiek. Miał zaledwie 21 lat. Był rok 1919. Po latach w "Polonii" przyznał, że zbiór tych pierwszych żołnierzy był bardzo osobliwy. Pisał, że byli wśród nich tacy, którzy rwali się do walki dla odrodzonej właśnie Polski, inni chcieli się mścić za prześladowania, byli też zwykli kryminaliści.

Pisał: "W tworzącej się w trudnych warunkach śląskiej formacji wojskowej zgłaszali się również rozmaite zbijobruki, indywidua i gałgany. Powinien zaopiekować się nimi prokurator. Ale ci, którzy w pułku szukali tylko schronienia, szybko się przekonali, jakie to ryzykowne. Trzeba nadstawiać głowy. Zostali głównie Wielkopolanie i polscy Ślązacy, z własnymi porachunkami z Grenzschutzem. Uporządkowana formacja w kwietniu 1919 roku (oficjalnie 12 maja) otrzymała nazwę Pułk Strzelców Bytomskich" - pisał w latach 20. autor pieśni o strzelcach.

Dziś Stanisław Palędzki, syn autora "Bytomskich strzelców", ma 80 lat i jest emerytem.

Nadal szuka śladów po ojcu, z którym dzieciństwo było takie krótkie. Wspomina: - Został mi w oczach taki, jaki wychodził w pierwszym dniu wojny, żeby bronić Katowic. Odważny, spokojny, w polskim mundurze oficerskim.

Więcej o Bolesławie Palędzkim, jego dziejach przed wojną i okolicznościach śmierci można znaleźć w miesięczniku "Nasza Historia"


*Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [GŁOSUJ NA TAK LUB NIE]
*Oceń swojego burmistrza i porównaj go z innymi [PLEBISCYT DZ]
*Odrażające morderstwo w Radziechowach. Studentka z Krakowa zadźgana
*QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
*W Katowicach sala do sekcji zwłok jak w Kościach [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W najnowszym miesięczniku "Nasza Historia" tragiczne losy autora powstańczej pieśni o strzelcach - Dziennik Zachodni