Ważne
  Odkryj Śląskie: Nowy Bytom

  Odkryj Śląskie: Nowy Bytom

  Grzegorz Szklarski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kościół pw. św. Pawła zamyka centralny plac Nowego Bytomia - plac Jana Pawła II. Plac wyremontowano kilka lat temu
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Tomasz Szklarski

  Kościół pw. św. Pawła w Nowym Bytomiu zwraca uwagę swoją niebanalną architekturą. Tworzymy szlak "Odkryj Śląskie". Zapraszamy do zgłaszania swoich propozycji do szlaku
  Kościół Świętego Pawła w Rudzie Śląskiej stanowi niezwykły przykład neoromańskiej architektury sakralnej, dlatego też ową budowlę zalicza się w poczet najważniejszych zabytków Górnego Śląska. To kościół w Nowym Bytomiu - po tym, jak z placu przed nim kilka lat temu usunięto drzewa, jest doskonale widoczny dla jadących ulicą Niedurnego.

  Historia samej nowobytom-skiej parafii sięga aż XV wieku, jednakże za "narodziny" obecnego kościoła przyjąć należy rok 1905, kiedy to podjęto decyzję o jego powstaniu. Sama idea budowy nowej świątyni pochodziła od ks. dziekana Emila Korusa.

  W roku 1910 w budowę kościoła silnie zaangażował się Paweł Gasz (ówczesny śląski przemysłowiec oraz dyrektor huty "Pokój"), przy pomocy którego szybko udało się zebrać środki pozwalające na rozpoczęcie budowy. Natomiast w wyniku ogłoszonego konkursu na projekt świątyni wyłoniono architekta, pochodzącego z Holandii Jana Franciszka Klompa, któremu powierzono także kierowanie budową oraz nadzorowanie wszelkich prac. Sama budowa trwała niezmiernie krótko, gdyż kamień węgielny został wmurowany w 1911 roku, a 15 września 1912 roku miała miejsce konsekracja świątyni.

  Wnętrze świątyni składa się z trójnawowej bazyliki wraz z transeptem oraz prezbiterium, które zamyka półkolista absyda i masyw wieżowy z przylegającymi po bokach prostokątnymi kaplicami. Z racji ówcześnie obowiązującego układu urbanistycznego zrezygnowano z orientowania, w związku z czym kościół znajduje się na osi wschód-zachód. Uwagę przykuwa elewacja zewnętrzna, której główny element stanowią dwie wieże o cylindrycznym kształcie, zwieńczone kopułami, pomiędzy którymi ulokowano trójkątny szczyt stanowiący fundament głównej wieży kościelnej. Rudzką świątynię cechuje przede wszystkim styl neoromański, który wzbogacony został o elementy sztuki starochrześcijańskiej, bizantyjskiej i ottońskiej.

  Niezwykłą ciekawostkę architektoniczną stanowią akcenty zaczerpnięte z kultury i architektury islamu, a ich obecność wynika z faktu, iż parafia nowo-bytomska była jedną z najbardziej wysuniętych na wschód w ówczesnym państwie niemieckim. W budowie świątyni można dostrzec podobieństwo do innego monumentalnego dzieła holenderskiego architekta, mianowicie do kościóła św. Antoniego w Rheine.

  Zewnętrzna część świątyni posiada bardzo bogatą i urozmaiconą dekorację rzeźbiarską, obejmującą zarówno samą fasadę, jak i wieżę, a także elewację transeptu oraz absydę. Przed wejściem do kościoła ulokowano postaci św. Floriana będącego patronem hutników i św. Barbary strzegącej górników.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To ty odkrywej se "slaskie".

   akuratny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   N.B. lezy na SLASKU !!!!!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ręce opadają...

   Artur (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Niestety nowotwór językowy "Śląskie" rozprzestrzenia się na łamach DZ coraz bardziej. Niech ci wybitni dziennikarze sami się utożsamiają z tym dziwacznym województwem i niech zrozumieją, że inni...rozwiń całość

   Niestety nowotwór językowy "Śląskie" rozprzestrzenia się na łamach DZ coraz bardziej. Niech ci wybitni dziennikarze sami się utożsamiają z tym dziwacznym województwem i niech zrozumieją, że inni wolą mimo wszystko swoje ojczyste regiony - Śląsk i Małopolskę.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama