Czas na Dom Solidarności w Jastrzębiu-Zdroju [DEBATA DZ +...

  Czas na Dom Solidarności w Jastrzębiu-Zdroju [DEBATA DZ + WIDEO]

  Katarzyna Spyrka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Czas na Dom Solidarności w Jastrzębiu-Zdroju [DEBATA DZ + WIDEO]
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Bartosz Wojsa /Info: Marek Michalski

  Wczoraj w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się debata na temat potrzeby budowy Domu Solidarności. Jest jednak jeden problem: spore koszty.
  Pierwszy w Polsce Dom Solidarności powstanie w Jastrzębiu-Zdroju? Jest na to szansa, tylko trzeba znaleźć pieniądze, a to lekko licząc ok. 30 mln zł. "Dziennik Zachodni" zorganizował wczoraj w Jastrzębiu debatę poświęconą inicjatywie.
  Walczyli za wolność, nie mają się gdzie podziać...

  Co to za miejsce? Takie, w którym schronienie znajdą pozbawieni opieki i schorowani, a także osamotnieni byli więźniowie polityczni, kombatanci wojenni i działacze solidarnościowi, ale także miejsce spotkań z mieszkańcami, wystaw, aby pochwalić się historią Jastrzębia i wywalczonym tutaj Porozumieniem Jastrzębskim. Przypomnijmy, że z inicjatywą powstania tzw. Domów Solidarności wyszła prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich. Na wczorajszej debacie reprezentował ją Andrzej Stefański.

  - Uważamy, że brakuje takich placówek, które opiekowałyby się tymi, którzy walczyli kiedyś o wolną Polskę, a dziś są pozostawieni sami sobie. Chcemy też stworzyć miejsce, w którym w przyszłości schronienie mogliby znaleźć na przykład weterani wojenni, ale z drugiej strony placówka miałaby pokazywać historię Solidarności - wyjaśnia Andrzej Stefański. To w Jastrzębiu podpisano słynne Porozumienie Jastrzębskie 3 września 1980 roku. Ale górnicy strajkowali także w 1981 roku, w 1988.  Całe lata 80. to wieczne internowania, wyrzucanie z pracy. Wielu z dawnych opozycjonistów żyje na skraju ubóstwa, o czym zaświadczył Zbigniew Jaskólski, przewodniczący Solidarności Emerytów i Rencistów w Jastrzębiu-Zdroju. - Nie pamięta się o tym, co zrobili. A to walka zwykłych robotników, także tych naszych. To dzięki górnikom z Jastrzębia mamy dziś wolną Polskę. Nie zapominajmy o tym - mówił Jaskólski.

  60 miejsc, ale też część muzealna

  Prezydent Jastrzębia-Zdroju Marian Janecki mówi, że urząd jest w stanie udostępnić na potrzeby Solidarności budynek byłej szkoły przy ulicy Kaszubskiej.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama