Ekologiczny pomidor ma być tańszy u rolnika

  Ekologiczny pomidor ma być tańszy u rolnika

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ekologiczne warzywa prosto od gospodarza będą łatwiej dostępne już w przyszłym roku

  Ekologiczne warzywa prosto od gospodarza będą łatwiej dostępne już w przyszłym roku ©fot. małgorzata genca

  Za 70 mln euro ma powstać w Polsce nawet 300 miejsc sprzedaży produktów ekologicznych, tradycyjnych i regionalnych. Najdalej w lipcu dowiemy się ile z nich będzie w województwie śląskim i w jakich miejscowościach.
  Ekologiczne warzywa prosto od gospodarza będą łatwiej dostępne już w przyszłym roku

  Ekologiczne warzywa prosto od gospodarza będą łatwiej dostępne już w przyszłym roku ©fot. małgorzata genca

  Pierwsze takie targowiska pojawią się już w przyszłym roku.

  Pomidory, jabłka, miód, ziemniaki i jaja z ekologicznych hodowli, to wbrew pozorom bardzo poszukiwane produkty. - Ludzie bez przerwy o nie pytają - przyznaje Jolanta Rusin, sprzedawczyni w tyskim warzywniaku.

  Rolnicy będą mogli tam także sprzedawać mięso, ryby, nabiał, oraz rozmaite przetwory. Tak jak we Francji, gdzie od dawna można dostać naturalnie hodowane warzywa i owoce na niewielkich targowiskach, na których swoje produkty zachwalają sami rolnicy.

  Co prawda jarmarki z żywnością sprowadzaną prosto z gospodarstw rolnych organizuje na przykład Gliwicki Klub Ekologiczny od 15 lat, ale... raz w roku.

  - To za mało, żeby powiązać konsumenta z rolnikiem. Dlatego pomysł sfinansowania targowisk z pieniędzy unijnych bardzo nam się podoba - mówi Aleksandra Żarnowiecka, jedna z organizatorek jarmarku. - Dzięki temu będzie taniej, bo to sprzedaż bez pośredników. A narzut jest duży. Na przykład za kilogram pomidorów z ekologicznej uprawy zapłaciłam u rolnika 4 zł, a w sklepie po 8 zł - dodaje Żarnowiecka.

  Ministerstwo Rolnictwa, przypomina, że zgodnie z przepisami rolnicy mogą sami wytwarzać i sprzedawać żywność w swoim gospodarstwie, ale nie ma u nas tradycji wyjazdów na wieś po zakupy płodów rolnych, więc przepis jest raczej martwy.

  Tymczasem właściciele stoisk na targowiskach miejskich słysząc o zmianach i rodzącej się konkurencji mają mieszane odczucia. - Mam ekologiczne jabłka od sadownika i nie boję się konkurencji - mówi Danuta Urbańczyk z kultowej tyskiej Witaminki.

  - Oj, myślę, że klient może nam odejść do rolnika - studzi koleżankę Jolanta Rusin.

  Senacki projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zakłada, że opłatę targową będzie można pobierać od osób prowadzących handel w miejscach określonych uchwałą rady gminy (obecnie pobiera się ją wszędzie, gdzie jest prowadzony handel). Jeśli wejdzie w życie, radni będą mogli swobodnie decydować, kogo obarczyć opłatą, zwaną przez handlujących daniną, a kogo z niej zwolnić. Piotr Sobczyk, dyrektor Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych, uważa, że w przypadku, gdy będzie miała charakter uznaniowy, wiele osób może się w tym dopatrzyć nadużyć.

  Nikt jednak nie wierzy, że ta regulacja przełoży się na znaczący spadek cen. Prędzej ceny pójdą w dół za sprawą powstania targowisk dla rolników. Po pierwsze - ma być taniej, dzięki skróceniu łańcucha pośredników, a po drugie - stoiska mają być na miarę XXI wieku: zadbane i nowoczesne. Wnioski na nowe targowiska samorządy będą mogły składać pod koniec tego roku.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ekologiczny pomidor ...

   Stały 59 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 11

   Przecież już obecnie w każdym mieście jest co najmniej jedno targowisku, a więc nie ma przeszkód aby
   rolnicy sprzedawali własne płody rolne i tak też robią, a więc po co tworzyć coś nowego, chyba,...rozwiń całość

   Przecież już obecnie w każdym mieście jest co najmniej jedno targowisku, a więc nie ma przeszkód aby
   rolnicy sprzedawali własne płody rolne i tak też robią, a więc po co tworzyć coś nowego, chyba, że chodzi
   tylko o "zagospodarowanie" unijnych funduszy. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama