Częstochowa - koniec korków: "Ślimak" ułatwia przejazd trasą...

  Częstochowa - koniec korków: "Ślimak" ułatwia przejazd trasą DK1

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Węzeł łączący trasę DK1 z aleją Jana Pawła II z lotu ptaka
  1/2
  przejdź do galerii

  Węzeł łączący trasę DK1 z aleją Jana Pawła II z lotu ptaka ©arc.

  Jadąc pierwszy raz węzłem łączącym trasę DK1 z aleją Jana Pawła II w Częstochowie, uważnie patrzcie na znaki drogowe
  Oficjalne otwarcie węzła, tzw. ślimaka, łączącego DK1 z aleją Jana Pawła II w Częstochowie zaplanowano na 12 października, ale można już korzystać z tego połączenia od minionego weekendu.

  Przejechaliśmy tę trasę i radzimy tym, którzy wybiorą się tam pierwszy raz, jechać bardzo uważnie. Nie powinno być problemów z wjazdem i wyjazdem z al. Jana Pawła II na trasę DK1. Wybierając się do centrum miasta, uważnie czytajmy znaki pionowe i poziome.

  Inwestycja kosztowała 82 mln zł. I była to druga pod względem wartości, po budowie trzeciej linii tramwajowej, inwestycja w Częstochowie, finansowana z funduszy europejskich.

  Połączenie z mostem

  W ramach inwestycji wykonano główny wiadukt i kładkę dla pieszych. Wcześniej otwarty dla ruchu został most nad Wartą przy ul. Srebrnej, który jest integralną częścią budowy "ślimaka". Przeprawa połączyła ul. Srebrną z ul. Drogowców, a tym samym Zawodzie z trasą szybkiego ruchu.

  - Wykonawcy nie jest łatwo realizować tak wielką inwestycję w centrum dużego miasta. Dzięki współpracy zamawiającego, wykonawcy, podwykonawców, projektantów i nadzoru udało się to zrobić sprawnie i stosunkowo nieuciążliwie dla miasta - podkreśla członek zarządu Bilfinger Infrastructure Marcin Lewandowski.Dzięki wybudowaniu ślimaka szybszy jest przejazd trasą DK1. Ruch trasą jest płynny, pod wiaduktem. Nie ma już świateł.

  Kolejne inwestycje

  To nie koniec inwestycji drogowych w Częstochowie w tym roku. Miejski Zarząd Dróg i Transportu ogłosił przetarg na przedłużenie ulicy Śląskiej do Bohaterów Monte Cassino. To oznacza, że jeszcze w tym roku łatwiej będzie można dojechać ze Stradomia do centrum miasta.

  Prace mają zakończyć się do końca listopada. W ich zakres wchodzi budowa nowych jezdni, chodników po obu stronach, ścieżki rowerowej dwukierunkowej, ciągu pieszo-rowerowego, parkingu przy Wojewódzkim Zakładzie Opieki Zdrowotnej nad Matką, Dzieckiem i Młodzieżą, zatoczek autobusowych, oświetlenia ulicznego, sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Sobieskiego i Nowowiejskiego/Korczaka oraz budowa sygnalizacji na skrzyżowaniu al. Bohate-rów Monte Cassino z ul. Sobieskiego.

  Do końca roku drogowcy mają opracować również projekty budowlane dla przebudowy drogi wojewódzkiej nr 908 - ul. Dźbowska, Powstańców Warszawy, Gościnna wraz z przedłużeniem alei Bohaterów Monte Cassino do ul. Dźbowskiej.

  Inwestycja będzie kosztować ok. 70 mln zł, z czego dofinansowanie to blisko 60 mln zł. Zaplanowano budowę nowego odcinka drogi (od skrzyżowania ul. Jagiellońskiej z Bohaterów Monte Cassino do Dźbowskiej) oraz przebudowę istniejącego (Dźbowska, Powstańców, Gościnna) do granic miasta, aby stworzyć połączenie z węzłem autostradowym.

  Niedawno zakończyła się budowa ulicy Rejtana od Urzędu Kontroli Skarbowej do alei Pokoju. To droga dojazdowa dla wielu pracowników Polontexu, firm mających tu siedzibę, energetyki PKP czy nawet Huty Częstochowa.


  *Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [GŁOSUJ NA TAK LUB NIE]
  *Oceń swojego burmistrza i porównaj go z innymi [PLEBISCYT DZ]
  *Odrażające morderstwo w Radziechowach. Studentka z Krakowa zadźgana
  *QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
  *W Katowicach sala do sekcji zwłok jak w Kościach [ZDJĘCIA]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama