Częstochowa wstydzi się Muzeum Pielgrzymowania

  Częstochowa wstydzi się Muzeum Pielgrzymowania

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Muzeum Pielgrzymowania można zobaczyć m.in. strój średniowiecznego pielgrzyma

  W Muzeum Pielgrzymowania można zobaczyć m.in. strój średniowiecznego pielgrzyma ©fot. waldemar deska

  Częstochowa nie chce już Muzeum Pielgrzymowania. Za duży koszt, a odwiedzających o wiele za mało. To kolejne uderzenie w pielgrzymów, po próbie wprowadzenia podatku od pielgrzymek.
  W Muzeum Pielgrzymowania można zobaczyć m.in. strój średniowiecznego pielgrzyma

  W Muzeum Pielgrzymowania można zobaczyć m.in. strój średniowiecznego pielgrzyma ©fot. waldemar deska

  Na stronie internetowej Muzeum Częstochowskiego nie znajdziecie zakładki Muzeum Pielgrzymowania, jako jednej z placówek muzealnych miasta. Muzeum wstydliwie ukrywa placówkę pod nazwą Galeria Dobrej Sztuki.

  Po trzech latach od szumnego otwarcia muzeum, które miało być jedną z wizytówek Częstochowy, okazało się, że zainteresowanie nim ze strony pielgrzymów i turystów jest żadne, a budżet miejski co roku jest uboższy o pół miliona złotych. Dlatego już od kilku miesięcy zbierały się nad nim czarne chmury.

  Teraz nowe władze poleciły dokładne przyjrzenie się wszystkim miejskim muzeom pod kątem oszczędności. - Czekam na raport muzealników. Już wiadomo, że tych placówek jest za dużo, bo aż 16 - mówi wiceprezydent Jarosław Marszałek. I wiadomo, że Muzeum Pielgrzymowania polegnie w pierwszej kolejności.

  - To muzeum zajmuje miejsce, w którym można zorganizować ekspozycje, które z pewnością będą miały dużą frekwencję, bo teraz tam zaglądają dwie, trzy osoby na dzień - podkreśla Ryszard Szczuka, radny, który jeszcze w ubiegłej kadencji pytał ówczesne władze miasta jaki jest sens utrzymywania tej placówki. Okazuje się też, że wystawy nie mające nic wspólnego z pielgrzymowaniem mają znacznie lepszą frekwencję niż eskpozycje pątnicze - dlatego ucieczka od pielgrzymowania w kierunku dobrej sztuki - obecnie prezentowana jest np. wystawa biżuterii Gotów.

  Muzeum powstało w 2007 roku, po wyremontowaniu tzw. popówki w III al. Najświętszej Maryi Panny, przy głównym pielgrzymim szlaku w Częstochowie. Urządzono stałą ekspozycję poświęconą kilkusetletniej tradycji pielgrzymkowej i dewocyjnej do Częstochowy.

  - Jaki pielgrzym będzie zwiedzał takie muzeum w drodze na Jasną Górę - powątpiewa Mara Kowal, mieszkanka al. NMP. - Takie muzeum powinno być na Jasnej Górze - dodaje.

  Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że popówkę rozważa się jako miejsce kolekcji Beksińskiego po przeniesieniu z Miejskiej Galerii Sztuki.

  W Częstochowie jest kilkanaście muzeów.
  Wśród najciekawszych należących do miasta znajduje się Galeria Malarstwa i Rzeźby XIX i XX wieku przy ul. Katedralnej 8. Tutaj można podziwiać prawdziwe perełki. Prezentowane są trzy stałe ekspozycje: m.in. Sztuka okresu Młodej Polski - wystawa obejmuje prace najwybitniejszych twórców epoki, m.in. Jacka Malczewskiego, Włodzimierza Tetmajera, Ferdynanda Ruszczyca, Józefa Mehoffera i dzieła Leona Wyczółkowskiego.

  Z kolei Muzeum Zdzisława Beksińskiego w Miejskiej Galerii Sztuki ma największy zbiór dzieł tego twórcy w Europie. Jest w nim 50 obrazów i kilkaset grafik, rysunków, fotografii, monotypii i heliotypii Zdzisława Beksińskiego. Wykorzystano multimedialne środki przekazu. Beksińskiego można posłuchać i obejrzeć na monitorze. Jest to zapis wideo ostatniego wywiadu twórcy.

  Muzealne placówki samorządu częstochowskiego to także ratusz, Muzeum Częstochowskie oraz Dom Poezji i Muzeum Haliny Poświatowskiej mieszczące się w budynku przy ul. Jasnogórskiej 23, gdzie wiersze poetki towarzyszą zwiedzającym niemalże od progu, w gablotach znajdują się fragmenty jej listów oraz autobiograficznej książki.

  W Częstochowie funkcjonuje Muzeum Diecezjalne. Tutaj można od niedawna oglądać obrazy największych twórców malarstwa polskiego z przełomu XX i XX wieku przekazane muzeum z prywatnej kolekcji przez biskupa Antoniego Długosza. Natomiast w sali nad Kaplicą Cudownego Obrazu na Jasnej Górze Drogę Krzyżową Jerzego Dudy-Gracza.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   MUZEUM PIELGRZYMKOWE ?

   EMILIA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 39

   GALERIA MALARSTWA OWSZEM ŚWIETNE DZIEŁA SZTUKI TYLKO LOKALIZACJA JEJ JEST TRAGICZNA , ZNIECHĘCA DO ODWIEDZIN TEGO MIEJSCA ( PIJAKI ,AWANTURY NA ULICY "DAJ PANI NA WINKO" ITD. ) GDZIE JEST STRAŻ...rozwiń całość

   GALERIA MALARSTWA OWSZEM ŚWIETNE DZIEŁA SZTUKI TYLKO LOKALIZACJA JEJ JEST TRAGICZNA , ZNIECHĘCA DO ODWIEDZIN TEGO MIEJSCA ( PIJAKI ,AWANTURY NA ULICY "DAJ PANI NA WINKO" ITD. ) GDZIE JEST STRAŻ MIEJSKA? . W 2007 ROKU TOCZYŁ SIĘ W MIEŚCIE SPÓR O PRZENOSZENIE GALERII MALARSTWA POLSKIEGO Z BARDZO DOBRZE ZLOKALIZOWANEGO OBIEKTU POPÓWKI ( OBECNIE TO NIETRAFIONE ZUPEŁNIE MUZEUM PIELGRZYMOWANIA ) NA KATEDRALNĄ , OKAZAŁO SIĘ ŻE TO BYŁ BŁĄD .......ILE OSÓB ODWIEDZA GALERIE MALARSTWA ? ODP: TYLE SAMO CO BEZWARTOŚCIOWĄ WYSTAWKĘ W MUZEUM PIELGRZYMKOWYM KTÓRA POWINNA ZNIKNĄĆ LUB TRAFIĆ DO MUZEÓW JASNOGÓRSKICH
   NAJWYŻSZY CZAS TEN BŁĄD NAPRAWIĆ PRZENIEŚĆ ZBIORY MALARSTWA DO POPÓWKI DAJĄC MIESZKAŃCOM MOŻLIWOŚĆ BEZPIECZNEGO DOJŚCIA DO DRZWI GALERII ......zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ta Częstochowa

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 25

   A i z tego załganego centrum durnoty i polskiego fanatyzmu na Górce nie mogą być dumni

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama