Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa wstydzi się Muzeum Pielgrzymowania

Janusz Strzelczyk
W Muzeum Pielgrzymowania można zobaczyć m.in. strój średniowiecznego pielgrzyma
W Muzeum Pielgrzymowania można zobaczyć m.in. strój średniowiecznego pielgrzyma fot. waldemar deska
Częstochowa nie chce już Muzeum Pielgrzymowania. Za duży koszt, a odwiedzających o wiele za mało. To kolejne uderzenie w pielgrzymów, po próbie wprowadzenia podatku od pielgrzymek.

Na stronie internetowej Muzeum Częstochowskiego nie znajdziecie zakładki Muzeum Pielgrzymowania, jako jednej z placówek muzealnych miasta. Muzeum wstydliwie ukrywa placówkę pod nazwą Galeria Dobrej Sztuki.

Po trzech latach od szumnego otwarcia muzeum, które miało być jedną z wizytówek Częstochowy, okazało się, że zainteresowanie nim ze strony pielgrzymów i turystów jest żadne, a budżet miejski co roku jest uboższy o pół miliona złotych. Dlatego już od kilku miesięcy zbierały się nad nim czarne chmury.

Teraz nowe władze poleciły dokładne przyjrzenie się wszystkim miejskim muzeom pod kątem oszczędności. - Czekam na raport muzealników. Już wiadomo, że tych placówek jest za dużo, bo aż 16 - mówi wiceprezydent Jarosław Marszałek. I wiadomo, że Muzeum Pielgrzymowania polegnie w pierwszej kolejności.

- To muzeum zajmuje miejsce, w którym można zorganizować ekspozycje, które z pewnością będą miały dużą frekwencję, bo teraz tam zaglądają dwie, trzy osoby na dzień - podkreśla Ryszard Szczuka, radny, który jeszcze w ubiegłej kadencji pytał ówczesne władze miasta jaki jest sens utrzymywania tej placówki. Okazuje się też, że wystawy nie mające nic wspólnego z pielgrzymowaniem mają znacznie lepszą frekwencję niż eskpozycje pątnicze - dlatego ucieczka od pielgrzymowania w kierunku dobrej sztuki - obecnie prezentowana jest np. wystawa biżuterii Gotów.

Muzeum powstało w 2007 roku, po wyremontowaniu tzw. popówki w III al. Najświętszej Maryi Panny, przy głównym pielgrzymim szlaku w Częstochowie. Urządzono stałą ekspozycję poświęconą kilkusetletniej tradycji pielgrzymkowej i dewocyjnej do Częstochowy.

- Jaki pielgrzym będzie zwiedzał takie muzeum w drodze na Jasną Górę - powątpiewa Mara Kowal, mieszkanka al. NMP. - Takie muzeum powinno być na Jasnej Górze - dodaje.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że popówkę rozważa się jako miejsce kolekcji Beksińskiego po przeniesieniu z Miejskiej Galerii Sztuki.

W Częstochowie jest kilkanaście muzeów.
Wśród najciekawszych należących do miasta znajduje się Galeria Malarstwa i Rzeźby XIX i XX wieku przy ul. Katedralnej 8. Tutaj można podziwiać prawdziwe perełki. Prezentowane są trzy stałe ekspozycje: m.in. Sztuka okresu Młodej Polski - wystawa obejmuje prace najwybitniejszych twórców epoki, m.in. Jacka Malczewskiego, Włodzimierza Tetmajera, Ferdynanda Ruszczyca, Józefa Mehoffera i dzieła Leona Wyczółkowskiego.

Z kolei Muzeum Zdzisława Beksińskiego w Miejskiej Galerii Sztuki ma największy zbiór dzieł tego twórcy w Europie. Jest w nim 50 obrazów i kilkaset grafik, rysunków, fotografii, monotypii i heliotypii Zdzisława Beksińskiego. Wykorzystano multimedialne środki przekazu. Beksińskiego można posłuchać i obejrzeć na monitorze. Jest to zapis wideo ostatniego wywiadu twórcy.

Muzealne placówki samorządu częstochowskiego to także ratusz, Muzeum Częstochowskie oraz Dom Poezji i Muzeum Haliny Poświatowskiej mieszczące się w budynku przy ul. Jasnogórskiej 23, gdzie wiersze poetki towarzyszą zwiedzającym niemalże od progu, w gablotach znajdują się fragmenty jej listów oraz autobiograficznej książki.

W Częstochowie funkcjonuje Muzeum Diecezjalne. Tutaj można od niedawna oglądać obrazy największych twórców malarstwa polskiego z przełomu XX i XX wieku przekazane muzeum z prywatnej kolekcji przez biskupa Antoniego Długosza. Natomiast w sali nad Kaplicą Cudownego Obrazu na Jasnej Górze Drogę Krzyżową Jerzego Dudy-Gracza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Częstochowa wstydzi się Muzeum Pielgrzymowania - Dziennik Zachodni