W Marklowicach likwidują zasiłek za urodzenie dziecka

  W Marklowicach likwidują zasiłek za urodzenie dziecka

  Mirosława Książek-Rduch

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Marklowicach likwidują zasiłek za urodzenie dziecka

  ©Mirosława Książek-Rduch

  Jeszcze tylko przez kilka tygodni młodzi rodzice w Marklowicach mogą liczyć na dodatkowy zasiłek z tytułu urodzenia dziecka, tak zwane bocianowe. Później nie można już będzie składać wniosków o 1000 złotych extra świadczenia.
  W Marklowicach likwidują zasiłek za urodzenie dziecka

  ©Mirosława Książek-Rduch

  - Rezygnujemy z bocianowego, bo ostatnio dochodziło do coraz większej liczby wyłudzeń - mówi Krystyna Malina, szefowa miejscowego Ośrodka Pomocy Społecznej.

  Marklowice były prawdopodobnie jedyną gminą na Śląsku, a może i w Polsce, która od 2006 roku, oprócz tradycyjnego becikowego, wypłacała dodatkowy zasiłek na urodzenie dziecka, także w kwocie 1000 złotych. Jak mówił o początkach inicjatywy wójt Tadeusz Chrószcz, dodatkowe pieniądze miały być zachętą dla mieszkańców do zakładania liczniejszych rodzin, a tym samym poprawy przyrostu naturalnego w gminie. Stąd zasiłek nazwano bocianowym.

  Okazało się jednak, że w ostatnich latach niektórzy pobrali go nieuczciwie.

  - Były małżeństwa, które wyprowadziły się do innych miejscowości, ale nie wymeldowały się od nas tylko dlatego, żeby mieć prawo do bocianowego. Albo przemeldowywał się jeden z rodziców, a drugi pozostawał w naszych meldunkach, choć tu nie mieszkał. W momencie otrzymania zasiłku, wymeldowywał się na stałe - mówi nam Malina.

  W 2009 roku marklowicki OPS wypłacił 70 dodatkowych zasiłków, a w 2010 już 84. W grudniu Rada Gminy podjęła uchwałę o likwidacji bocianowego. Przepisy uprawomocnią się za ok. 4 tygodnie. - Szkoda, bo ukarali nieuczciwych, ale stracą też uczciwi mieszkańcy, którzy są tu zameldowani i nie zamierzają nigdzie się wyprowadzać - mówi Ewelina Fojcik (na zdjęciu), mama dwójki dzieci.

  Urzędnicy rozkładają ręce.

  - Rzeczywiście, rodziny lepiej sytuowane stracą. Ale osoby o niskich dochodach, które kwalifikują się do zasiłku rodzinnego i tak dostaną dodatkowe 1000 złotych do becikowego, które gwarantuje im ustawa. Dwa tysiące na porządną wyprawkę dla dziecka na pewno wystarczy - mówi Krystyna Malina.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie widze tu zadnego wyludzenia

   silesiumnovum (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   np: w Niemczech pracuje ojciec 4-ro dzieci cala rodzina mieszka w pl. i dostaj tam oficjalnie na cala czworke dzieci kindergeld.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama