W Katowicach będzie Internet za darmo, ale ze szlabanem

  W Katowicach będzie Internet za darmo, ale ze szlabanem

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Już pod koniec lutego w Katowicach pojawi się dwanaście nowych hot-spotów czyli miejsc, gdzie dysponując własnym laptopem można za darmo korzystać z internetu.
  Dzięki unijnej dotacji podobne punkty zaczną również działać w Ustroniu, Skoczowie, Czeladzi, Gliwicach oraz mniejszych miastach powiatu gliwickiego.

  Jeśli jednak myślisz, że będziesz mógł stamtąd zaglądać we wszystkie zakamarki wirtualnej rzeczywistości, to jesteś w błędzie. Bez przeszkód na pewno zajrzysz na stronę internetową miasta, lokalnego urzędu pracy, czy ministerstwa, ale już z wejściem na allegro, pudelka, czy nawet niektóre serwisy informacyjne możesz mieć problem.


  Dlaczego? Bo wspierająca dostęp do internetu Unia Europejska nie chce ryzykować zarzutów, że działa na szkodę komercyjnych operatorów i dlatego korzystające z jej pomocy miasta muszą zobowiązać się do wprowadzenia pewnych ograniczeń na budowanych u siebie hot-spotach.

  W Katowicach - jak informuje rzecznik miasta Jakub Jarząbek - owe ograniczenie dotyczyć będzie zarówno zawartości przeglądanych stron (zablokowane będą zawierające treści erotyczne), jak też wielkości transferu.

  - Można będzie bez przeszkód przeglądać strony i korzystać z poczty, ale już ściąganie plików będzie niemożliwe. Prędkość transferu będzie bowiem ograniczona do 512 Megabajtów na sekundę - wyjaśnia Jarząbek. Wprowadzenie podobnych ograniczeń zapowiada też rzeczniczka Czeladzi, Iwona Szczepanik.

  - W hot spotach mieszkańcy będą mogli sprawdzić niezbędne informacje czyli na pewno działać będą strony miejskie i rządowe. Na razie nie mamy natomiast jeszcze listy tych, które będą zablokowane. Będziemy to dopiero uszczegóławiać - mówi Szczepanik.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo