Ważne
  Wybory samorządowe 2014: Nie będzie w kim wybrać? Chętnych...

  Wybory samorządowe 2014: Nie będzie w kim wybrać? Chętnych na radnych jak na lekarstwo

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nowoczesna proteza, która integruje się z ludzką kością, daje nadzieję na normalne życie
  1/2
  przejdź do galerii

  Nowoczesna proteza, która integruje się z ludzką kością, daje nadzieję na normalne życie ©Mariusz Kapała

  Wybory samorządowe 2014: Jak na razie chętnych do kandydowania na radnych jest znacznie mniej niż cztery lata temu. Większa natomiast ma być frekwencja. Podobno...
  Jutro ostatni dzień na zgłaszanie kandydatów na radnych w listopadowych wyborach samorządowych (chcący ubiegać się o urzędy wójtów, burmistrzów, czy prezydentów miast mają czas do 17 października). Póki co chętnych nie ma jednak zbyt wielu - do piątku w katowickiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego zarejestrowało się ok. 2500 kandydatów.

  - Przed czterema laty zarejestrowaliśmy ich ok.
  21 tysięcy, wliczając w to również kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - przypomina Wojciech Litewka, dyrektor delegatury. Urzędnicy spodziewają się jednak, że najbliższe trzy dni radykalnie zmienią te statystyki, gdyż wiele komitetów wyborczych zgłosi swych kandydatów w ostatnim momencie.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  SERWIS WYBORY SAMORZĄDOWE 2014


  Cztery lata temu byliśmy poniżej średniej krajowej

  O ile odpowiedź na pytanie o liczbę zainteresowanych startem w wyborach poznamy w ciągu kilku najbliższych dni, to trudno spodziewać się precyzyjnej diagnozy określającej jak wielu z nas pójdzie 16 listopada do urn.

  Przed czterema laty frekwencja w województwie śląskim wyniosła w pierwszej turze niespełna 43 procent i była niższa od "średniej krajowej"(ponad 47 procent). Największe zainteresowanie wyborami było w powiatach: częstochowskim, kłobuckim, mysz-kowskim, bieruńsko - lędziń-skim, zawierciańskim oraz żywieckim (wszędzie tam do urn poszła ponad połowa uprawnionych). W miastach na prawach powiatu najbardziej zainteresowani głosowaniem byli mieszkańcy Bielska Białej (ponad 45,5 proc.), którzy zresztą "załatwili" sprawę już w pierwszej turze i 5 grudnia 2010 nie musieli ponownie iść do urn.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  * OCEŃ PREZYDENTÓW MIAST. KTÓRY NAJLEPSZY? KTÓRY NAJGORSZY? - GŁOSOWANIE
  * OCENIAMY BURMISTRZÓW MIAST WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO. KTÓRY NAJLEPSZY? GŁOSUJ TUTAJ


  W drugiej turze chętnych do głosowania było już wyraźnie mniej - w całym województwie frekwencja nie przekroczyła nawet 30 procent, a były takie miasta jak Częstochowa, Sosnowiec czy Gliwice, gdzie do urn nie poszedł nawet co czwarty uprawniony.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama