Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezlitosny raport dla naszych sądów: Sędziowie nie znają słowa "przepraszam"

Sławomir Cichy
Poczucie sprawiedliwości jest subiektywne mimo, że zadaniem sędziów jest bezstronne orzekanie w oparciu o przepisy prawa
Poczucie sprawiedliwości jest subiektywne mimo, że zadaniem sędziów jest bezstronne orzekanie w oparciu o przepisy prawa Anatol Chomicz
Sędziowie się spóźniają, odwołują wokandy bez powiadamiania stron ale przeprosin za takie sytuacje nie sposób się doczekać

Problemy z uzyskaniem informacji, brak życzliwości pracowników sądów a nawet wrażenie stronniczości sędziów czy brudne toalety w gmachach Temidy - takie m.in. zarzuty pojawiają się w przygotowanym na podstawie obserwacji wolontariuszy raporcie opublikowanym właśnie przez Fundację Court Watch Polska Obywatelski Monitoring Sądów 2013/2014.

Spóźnienia rozpraw

Wśród sądów z naszego regionu monitorowanych przez wolontariuszy znalazły się m.in. Sąd Okręgowy w Katowicach oraz rejonowe z Będzina, Bielska, Mysłowic, Katowic- Zachód i Wschód, Gliwic, Sosnowca, Cieszyna, Częstochowy.

Spóźnianie się rozpraw stało się w niektórych sądach niemal normą. Drastyczny skok zaobserwowano w Sądzie Okręgowym w Katowicach. W poprzednim raporcie 31 proc. rozpraw rozpoczęło się z opóźnieniem w tym roku to już 56 proc.

- Nie wiem, jaka była przyczyna opóźnienia. Sędziowie przyszli na salę punktualnie, natomiast wywołanie nastąpiło 10 minut później bez podania przyczyny - napisał wolontariusz obserwując pracę Sądu Apelacyjnego w Katowicach, Wydz. V Cywilny, 30 kwietnia 2013.

Znacznie lepiej jest np. w sosnowieckiej rejonówce gdzie rok temu spóźnionych rozpraw było 27 proc. a w najnowszym raporcie odnotowano ich 19 proc.

Gdzie ta informacja?

W katowickich sądach mimo istnienia Biura Obsługi Interesanta wciąż nie zawsze można liczyć na właściwą i profesjonalną obsługę. Oto okazuje się, że w 50 proc. przypadków pytań w sądzie rejonowym Katowice - Wschód (Francuska 70a) wolontariuszom nie udało się dowiedzieć w której sali odbywa się rozprawa a w sądzie rejonowym Katowice-Zachód (Wolności 10) z kwitkiem odesłano co trzeciego a to proste podstawowe pytanie. Dla porównania w Cieszynie i Gliwicach czy Częstochowie takich przypadków nie odnotowano. Nie zdarzyło się też w naszym regionie by sędzia zwracał się do kogoś z sali w sposób niekulturalny lub agresywny. Co nie jest rzadkim przypadkiem np. w opolskim sądzie okręgowym.

Grzegorz Kachel ze stowarzyszenia sędziów Iustitia wskazuje, że prócz wielu istotnych wniosków płynących z raportu, znacząca jest także odpowiednia interpretacja faktów.

Z kolei Bartosz Pilitowski, prezes zarządu Fundacji Court Watch Polska przekonuje, że zależy im na tym, by społeczeństwo było świadome procedur związanych z wymiarem sprawiedliwości.

- Chodzi nam o to, by sądy reagowały na niskie zaufanie społeczeństwa - mówi.

W Europie bez zmian

Europa dzieli się dość wyraźnie na dwa obszary; pierwszy, zachodnio-północny (Wielka Brytanii, Francja, Niemcy, kraje nordyckie, gdzie większość ankietowanych ma zaufanie do wymiaru sprawiedliwości i drugiego do którego należy Polska, gdzie sądy są częściej traktowane podejrzliwie.

- To sugeruje pewien stereotyp potoczny, który nie musi mieć uzasadnienia w praktyce sądowej, ale w ogólnej, historycznie uzasadnionej nieufności wobec instytucji państwowych - podsumowuje prof. Jacek Kurczewski z Uniwersytetu Warszawskiego, który został poproszony o napisanie przedmowy do raportu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bezlitosny raport dla naszych sądów: Sędziowie nie znają słowa "przepraszam" - Dziennik Zachodni