Ważne
  Sposoby na spędzenie Dnia Dziadka: stójka, czy pływanie

  Sposoby na spędzenie Dnia Dziadka: stójka, czy pływanie

  Grzegorz Lisiecki

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jan Ślężyński na basenie

  Jan Ślężyński na basenie ©fot. arkadiusz gola

  W sobotę swoje święto mają dziadkowie. Jak je spędzą? Przed telewizorem, w rodzinnym gronie, czy też może w bardziej aktywny sposób?
  Jan Ślężyński na basenie

  Jan Ślężyński na basenie ©fot. arkadiusz gola

  Opcja z telewizją jest, niestety, najbardziej prawdopodobna, co potwierdza zresztą raport OBOP - w zeszłym roku osoby powyżej 60 roku życia spędziły przed telewizorem średnio 5 godzin i 15 minut dziennie. To ponad półtorej godziny więcej niż statystyczny Polak.

  Od każdej reguły są jednak wyjątki i tak jest właśnie w przypadku Jana Ślężyńskiego - profesora katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego.
  W kwietniu skończy 80 lat, ale niedawno, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przepłynął na basenie w Świętochłowicach ponad 2,5 kilometra! - To 102 długości basenu - mówi z uśmiechem. - Mam problemy z kręgosłupem, w 2009 roku miałem mieć nawet operację, ale pływanie bardzo mi pomaga.

  Ćwiczy od najmłodszych lat. Jego znak firmowy to stójka na rękach. Dziesięć lat temu został rekordzistą księgi Guinnessa, kiedy jako jedyny 70-latek wykonał 201 stójek na rękach i to w zaledwie 23 minuty.

  - Ćwiczę codziennie w domu, na przykład dziś mam już za sobą trzydzieści stójek - mówił nam wczoraj profesor Ślężyński. - Z jednej z rąk wycięto mi kiedyś ścięgno przy kciuku, nie mogę chwytać, dlatego ćwiczę z obciążnikami przyczepionym na rzepy. Jakoś sobie radzę.

  11 maja w katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego odbędzie się wielka uroczystość. Profesor oficjalnie będzie świętował nie tylko swoje 80. urodziny, ale również 60-lecie pracy i 40-lecie pracy w AWF. - Z tej okazji postaram się przepłynąć 80 długości basenu - zapowiada.

  Co radzi innym osobom starszym? - Trzeba aktywnie spędzać czas, ruszać się, bo przecież sport to zdrowie. Sam jeżdżę na rowerze, rolkach, biegam na nartorolkach - podkreśla profesor.

  Jan Ślężyński jest dziadkiem - wnuczki Marzeny nigdy nie musiał specjalnie zachęcać do uprawiania sportu. Dziś jest studentką trzeciego roku katowickiej AWF . Ma patent żeglarski, jest narciarskim instruktorem i ratownikiem wodnym. Bo dziadek dał dobry przykład.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama