Złomowa mafia w opałach. Śląska skarbówka na tropie

  Złomowa mafia w opałach. Śląska skarbówka na tropie

  Zdjęcie autora materiału

  Aldona Minorczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Firmy, biorące udział w oszustwie, wystawiły łącznie prawie 5000 faktur, na kwotę ok. 800 mln zł w rzekomym obrocie stalą i blachą. Kontrola skarbowa wykryła ten proceder wyłudzania podatku VAT.
  Jak informuje Joanna Kruz, rzecznik prasowy Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach kontrolerzy wpadli na trop firm dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w jednym z krajów Unii, które zostały wprowadzone na teren Polski poprzez łańcuszek fikcyjnych transakcji.

  - Miały one udokumentować i uwiarygodnić obrót fikcyjnym towarem w kraju i za granicą. Tym razem, zorganizowana grupa przestępcza działająca na terenie województw: opolskiego, pomorskiego i śląskiego zajmowała się obrotem blachą i stalą.
  Dla uprawdopodobnienia transakcji pomiędzy firmami uczestniczącymi w karuzeli podatkowej, wprowadzono do obiegu niewielką ilość stali, która była przedmiotem wielokrotnego obrotu. Sprzedawane towary, krążąc między podmiotami uczestniczącymi w łańcuchu dostaw, „wracały” do państwa pochodzenia, a tym samym do pierwszego ogniwa w łańcuchu. Podmiot w ten sposób, inicjował następnie kolejny obrót, z udziałem tych samych firm. Transakcje odbywały się bardzo szybko, często w ciągu 1-2 dni „przechodziły” przez różne podmioty - podkreśla Joanna Kruz.

  Przeprowadzone kontrole wykazały że żadna z firm uczestniczących w procederze, nie posiadała zaplecza technicznego, gospodarczego i finansowego, który umożliwiałby im handel blachą, czy stalą, na skalę wykazywaną w dokumentacji.
  Działalnością firm zarządzała hierarchicznie zorganizowana grupa przestępcza.

  To przestępcy decydowali, kiedy firma – uczestnik oszustwa, miała wystawić fakturę, kto był nabywcą oraz jaka kwota ostatecznie miała się na niej pojawić. Rola firm uczestniczących w łańcuchu dostaw, została sprowadzona tylko do przyjmowania faktur zakupu i wystawiania faktur sprzedaży.

  Działania kontroli skarbowej doprowadziły do ujawnienia zarówno organizatorów, jak i uczestników procederu oraz zapobiegły dalszemu wyłudzaniu milionowych kwot z budżetu państwa.  *Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [WYNIKI]
  *Oceń swojego burmistrza i porównaj go z innymi [PLEBISCYT DZ]
  *Odrażające morderstwo w Radziechowach. Studentka z Krakowa zadźgana
  *QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
  *W Katowicach sala do sekcji zwłok jak w Kościach [ZDJĘCIA]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama