Ważne
  Zabrze rekultywuje stare zwałowiska. Posadzili drzewa na...

  Zabrze rekultywuje stare zwałowiska. Posadzili drzewa na hałdzie [ZDJĘCIA]

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zabrze rekultywuje stare zwałowiska. Posadzili drzewa na hałdzie [ZDJĘCIA]
  1/29
  przejdź do galerii

  ©Bartosz Pudełko

  Zabrzański projekt "Rekultywacja terenów wokół rzeki Bytomki" powoli zbliża się do końca. Gotowy jest już teren w dzielnicy Maciejów, a coraz bliżej finiszu jest dawne składowisko odpadów u zbiegu ulic Hagera i Bytomskiej. Zasadzono już tam drzewa.
  Choć do ostatecznego finału rekultywacji na terenie IV, czyli dawnym składowisku odpadów hutniczych i kopalnianych u zbiegu ulic Hagera i Bytomskiej, pozostało jeszcze trochę pracy, to widać już efekt. W poniedziałek młodzież z Gimnazjum nr 20 im. Polskich Himalaistów posadziła w tym miejscu nowe drzewa i krzewy. Cały teren powinien być gotowy jeszcze w tym roku.

  Prace na tym obszarze prowadziła czeska firma AWT Rekultivace.
  Wykonawca musiał przede wszystkim oczyścić, wyrównać i zabezpieczyć teren. Gdy grunt stał się stabilny i bezpieczny wytyczono ścieżki spacerowe i dydaktyczne oraz na nowo obsadzono teren zielenią. W sumie posadzone tu zostanie 731 drzew (brzozy, wierzby, klony i sosny) oraz 733 krzewy.

  Celem rekultywacji, nie tylko na tym, ale na wszystkich terenach, jest przede wszystkim odbudowanie zniszczonej przyrody. Przez 5 lat po zakończeniu prac obowiązywać będzie okres ochronny, który pomoże umocnić się faunie i florze. Przez ten czas na zrekultywowanych terenach nie będą prowadzone inwestycje. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy nie otrzymają nic po rekultywacji. Odnowione tereny służyć będą wypoczynkowi i rekreacji.

  Dodatkową wartością jest funkcja edukacyjna. W niektórych miejscach znajdziemy tablice opisujące miejscowe gatunki roślin i zwierząt. Na dawnym zwałowisku przy Hagera specjalnie pozostawiono z kolei odsłonięty przekrój hałdy, który pokazuje kształtowanie się jej w czasie.

  Teren przy Hagera i Bytomskiej to blisko 20 ha. Wcześniej oddany został już zrekultywowany nieużytek w Maciejowie (7,5 ha):

  REKULTYWACJA BYTOMKI W ZABRZU - PIERWSZY TEREN GOTOWY [ZDJĘCIA]

  Cały projekt rekultywacji terenów wokół Bytomki obejmuje 10 obszarów o łącznej powierzchni ponad 180 ha. Poza wspomnianymi dwoma są to jeszcze: nieużytek przy ul. Nad Kanałem (1,6 ha), stare glinianki w rejonie Ogrodu Botanicznego (5,92 ha), hałda "Ruda" w Biskupicach (40,84 ha), zwałowisko odpadów przy ul. Trębackiej (1,86 ha), teren byłej koksowni "Concordia" (6,76 ha), stawy zapadliskowe w rejonie ul. Tarnopolskiej (95,40 ha) oraz dwa dodatkowe tereny przy wspomnianych już obszarach dawnej koksowni i zwałowiska przy Trębackiej o łącznej powierzchni 3,3 ha.

  Termin zakończenia całości upływa pod koniec 2015 roku, ale jeszcze w tym roku gotowe powinny być kolejne tereny: hałda "Ruda", stawy w Mikulczycach czy okolice Ogrodu Botanicznego.


  *Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [GŁOSUJ NA TAK LUB NIE]
  *Oceń swojego burmistrza i porównaj go z innymi [PLEBISCYT DZ]
  *Odrażające morderstwo w Radziechowach. Studentka z Krakowa zadźgana
  *QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
  *W Katowicach sala do sekcji zwłok jak w Kościach [ZDJĘCIA]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama