Google Doodle: Thor Heyerdahl bohaterem dnia [ZDJĘCIA] Kim...

  Google Doodle: Thor Heyerdahl bohaterem dnia [ZDJĘCIA] Kim jest Thor Heyerdahl?

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Thor Heyerdahl bohaterem dnia w Google Doodle w 100. rocznicę urodzin
  1/5
  przejdź do galerii

  Thor Heyerdahl bohaterem dnia w Google Doodle w 100. rocznicę urodzin

  Thor Heyerdahl w dzień 100. urodzin został patronem Google Doodle. Wyszukiwarka Google upamiętniła w ten sposób niezwykłego człowieka, który na tratwie Kon-Tiki przepłynął ocean.
  Thor Heyerdahl jest bohaterem dnia Google Doodle. Kim jest Thor Heyerdahl? Nie wiecie? To jeden z najsłynniejszych podróżników. Norweg Thor Heyerdahl, przepływając w 1947 r. tratwą Kon-Tiki, udowodnił teorię, że starożytni Peruwiańczycy mogli zasiedlić Filipiny. Jego 101-dniowa wyprawa odniosła niebywały sukces.

  Podróżnik przebywał na oceanie samotnie na tratwie wybudowanej z drewna balsa, mając, w razie wypadku, do dyspozycji zaledwie radiostację i żadnych innych środków bezpieczeństwa.


  Thor Heyerdahl wypłynął na tratwie 28 kwietnia 1947 z Callao w Peru w kierunku wysp Oceanii. Do wysp Tuamotu dotarł po 101 dniach. Tratwa osiadła na rafie po przebyciu ponad 4300 mil morskich.

  Niezwykły wyczyn norweskiego podróżnika opisany został w 1952 r. w książce pt. Indianie amerykańscy na Pacyfiku. Wyprawa została szczegółowo opisana przez samego Thora Heyerdahla w bestsellerowej książce Wyprawa Kon-Tiki. Film dokumentalny uzyskał nagrodę Oscara w 1951.

  Na tym nie koniec jego przygód. Norweg Thor Heyerdahl, żądny przygód, dokonywał kolejnych śmiałych wypraw.

  W 1969 zbudował papirusową łódź „Ra”, aby zademonstrować, że starożytni Egipcjanie mogli dotrzeć do Ameryki przez Atlantyk (Ekspedycja Ra). Łódź „Ra” została przymusowo opuszczona 500 mil od wybrzeży Barbadosu na skutek nasiąknięcia. Na kolejnej łodzi „Ra II”, która wypłynęła 17 maja 1970 z Maroka, dopłynął jednakże do Barbadosu.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama