Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Google Doodle: Thor Heyerdahl bohaterem dnia [ZDJĘCIA] Kim jest Thor Heyerdahl?

Redakcja
Thor Heyerdahl bohaterem dnia w Google Doodle w 100. rocznicę urodzin
Thor Heyerdahl bohaterem dnia w Google Doodle w 100. rocznicę urodzin
Thor Heyerdahl w dzień 100. urodzin został patronem Google Doodle. Wyszukiwarka Google upamiętniła w ten sposób niezwykłego człowieka, który na tratwie Kon-Tiki przepłynął ocean.

Thor Heyerdahl jest bohaterem dnia Google Doodle. Kim jest Thor Heyerdahl? Nie wiecie? To jeden z najsłynniejszych podróżników. Norweg Thor Heyerdahl, przepływając w 1947 r. tratwą Kon-Tiki, udowodnił teorię, że starożytni Peruwiańczycy mogli zasiedlić Filipiny. Jego 101-dniowa wyprawa odniosła niebywały sukces.

Podróżnik przebywał na oceanie samotnie na tratwie wybudowanej z drewna balsa, mając, w razie wypadku, do dyspozycji zaledwie radiostację i żadnych innych środków bezpieczeństwa.

Thor Heyerdahl wypłynął na tratwie 28 kwietnia 1947 z Callao w Peru w kierunku wysp Oceanii. Do wysp Tuamotu dotarł po 101 dniach. Tratwa osiadła na rafie po przebyciu ponad 4300 mil morskich.

Niezwykły wyczyn norweskiego podróżnika opisany został w 1952 r. w książce pt. Indianie amerykańscy na Pacyfiku. Wyprawa została szczegółowo opisana przez samego Thora Heyerdahla w bestsellerowej książce Wyprawa Kon-Tiki. Film dokumentalny uzyskał nagrodę Oscara w 1951.

Na tym nie koniec jego przygód. Norweg Thor Heyerdahl, żądny przygód, dokonywał kolejnych śmiałych wypraw.

W 1969 zbudował papirusową łódź „Ra”, aby zademonstrować, że starożytni Egipcjanie mogli dotrzeć do Ameryki przez Atlantyk (Ekspedycja Ra). Łódź „Ra” została przymusowo opuszczona 500 mil od wybrzeży Barbadosu na skutek nasiąknięcia. Na kolejnej łodzi „Ra II”, która wypłynęła 17 maja 1970 z Maroka, dopłynął jednakże do Barbadosu.
Jego kolejna ekspedycja trzcinową łodzią „Tygrys” miała zademonstrować, że możliwa była komunikacja między cywilizacją doliny Indusu a Mezopotamią. Ekspedycja wyruszyła 23 listopada 1977 z Iraku, napotykając jednak w drodze na przeszkody polityczne. Po pięciu miesiącach żeglugi i przepłynięciu 4,2 tys. mil łódź „Tygrys” została w końcu spalona przez Heyerdahla w Dżibuti 3 kwietnia 1978 w geście protestu przeciw toczącym się konfliktom zbrojnym na Bliskim Wschodzie i w rejonie Morza Czerwonego. Wystosował przy tym list otwarty do sekretarza generalnego ONZ.

W 1991 Heyerdahl zbadał piramidy w Güímarze na Teneryfie i odkrył, że nie są tylko przypadkowymi kupami kamieni, lecz prawdziwymi piramidami. Odkrył także, że ich położenie ma związek z astronomicznymi obserwacjami. Według Heyerdahla Wyspy Kanaryjskie były bazą wypadową dla starożytnych podróży między Ameryką a basenem Morza Śródziemnego.

Heyerdahl odbywał także wyprawy badawcze na Galapagos i Wyspę Wielkanocną. Ostatnim jego projektem było „Jakten på Odin” („Poszukiwanie Odyna”) – wykopaliska w okolicy Morza Azowskiego mające na celu próbę wykazania, że bóg Odyn był człowiekiem, który w I wieku przybył do Skandynawii znad Morza Czarnego. Thor Heyerdahl był również aktywnym działaczem ruchu „zielonych”. Otrzymał liczne medale i nagrody, jak również 11 doktoratów honoris causa.

W 1994 prowadził wspólnie z aktorką Liv Ullmann ceremonię otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Lillehammer.
Oprac. na podstawie Wikipedii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!