Katarzyna W. mama Madzi znowu w sądzie. Biegli: Madzia...

  Katarzyna W. mama Madzi znowu w sądzie. Biegli: Madzia uduszona. Laryngospazm nie zabija

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Proces Katarzyny W. w Katowicach 7.10.2014
  1/13
  przejdź do galerii

  Proces Katarzyny W. w Katowicach 7.10.2014 ©Maciej Gapiński

  Proces apelacyjny Katarzyny W., mamy Madzi, która zginęła z jej rąk, rozpoczął się w Katowicach w Sądzie Apelacyjnym. - Madzia została uduszona - mówią biegli. Mec. Ludwiczek, który broni Katarzyny W., jest zdesperowany, aby udowodnić niewinność swojej klientki. Dzisiaj poznamy ostateczną opinię biegłych ws. przyczyn zgonu dziecka.
  Katarzyna W., mama Madzi, znowu przed sądem. Trwa proces apelacyjny:

  Półroczna Magda z Sosnowca nie zmarła na skutek odruchowego skurczu krtani, czyli laryngospazmu; przyczyną zgonu dziecka było gwałtowne uduszenie - to główne wnioski z uzupełniającej opinii biegłych medyków przedstawionej we wtorek przed katowickim sądem apelacyjnym.

  Specjaliści byli we wtorek przesłuchiwani w procesie odwoławczym Katarzyny W., skazanej w I instancji na 25 lat więzienia za zabicie swojej półrocznej córki. Kolejna rozprawa w środę. Sąd będzie kontynuował przesłuchanie biegłych.

  Sonda

  Czy Katarzyna W. powinna zostać uniewinniona?


  W kwietniu na pierwszym posiedzeniu Sądu Apelacyjnego, obrońca Katarzyny W. podważał zasadność wyroku 25 lat więzienia i zażądał wydania ponownej opinii przez biegłych, którzy jednoznacznie odrzuciliby lub potwierdzili sposób, w jaki zmarło dziecko Katarzyny W.

  CZYTAJ KONIECZNIE RELACJĘ NA ŻYWO Z DRUGIEGO DNIA PROCESU APELACYJNEGO:
  PROCES KATARZYNY W.: NA GŁOWIE MADZI DUŻY OBRZĘK MÓZGU


  SERIA PYTAŃ I ODPOWIEDZI:

  Biegli przesłuchiwani w sprawie śmierci półrocznej Magdy powiedzieli we wtorek przed katowickim sądem apelacyjnym, że nigdy nie spotkali się z sytuacją, w której odruchowy skurcz krtani, tzw. laryngospazm, stałby się przyczyną zgonu.

  Składając apelację od wyroku 25 lat więzienia dla Katarzyny W. za zabicie córki Magdy, obrońca wskazywał, że przyczyną śmierci niemowlęcia mógł być laryngospazm, do którego miałoby dojść po upadku dziecka na podłogę.  Według biegłych Magda zmarła na skutek gwałtownego uduszenia. Specjaliści wykluczają laryngospazm jako przyczynę zgonu. M.in. na podstawie ich opinii sąd I instancji uznał, że nie doszło do wypadku, ale zabójstwa.

  Doc. Zbigniew Jankowski z Zakładu Medycyny Sądowej w Gdańsku wyjaśnił we wtorek przed sądem, że do laryngospazmu dochodzi w wyniku bodźca działającego na błonę śluzową krtani, np. na skutek dotknięcia jej narzędziem lekarskim lub podrażnienia pokarmem. To zjawisko występuje m.in. w przypadku zaintubowania pacjentów.

  Doc. Jankowski dodał, że w swojej wieloletniej praktyce nie spotkał się z przypadkiem zgonu na skutek laryngospazmu. To stan, który ustępuje samoistnie – wskazywali specjaliści. Medycy zaznaczyli też, że nie spotkali się z sytuacją, w której do laryngospazmu doszłoby na skutek pośredniego urazu, odległego od krtani – czyli w tym przypadku obrażeń doznanych po upadku dziecka na podłogę.

  Opierając się na wyniku sekcji zwłok, otolaryngolog prof. Maciej Misiołek wyraził opinię, że obrażenia stwierdzone u dziecka w obrębie krtani nie mogły powstać na skutek upadku. Według specjalistów sińce na tylnej ścianie krtani powstały na skutek zewnętrznego ucisku na szyję. Aby doszło do takiego urazu - dodał prof. Misiołek - „potrzebny jest rękoczyn”.

  Pierwsza opinia była jednym z najważniejszych dowodów, na podstawie których we wrześniu ub. roku sąd I instancji skazał Katarzynę W. za zabójstwo dziecka na 25 lat więzienia. Ekspertyzę kwestionował obrońca Katarzyny W. mec. Arkadiusz Ludwiczek; było to główną podstawą apelacji. Według niego specjaliści w pierwszej opinii nie wykluczyli jednoznacznie, że mała Magda zmarła na skutek wypadku - odruchowego skurczu krtani, czyli laryngospazmu. Obrońca domaga się uniewinnienia Katarzyny W..

  Pierwsze posiedzenie w procesie odwoławczym Katarzyny W. odbyło się w kwietniu. Sąd zdecydował wówczas, że dla rozstrzygnięcia wątpliwości konieczna jest uzupełniająca opinia dotyczącą przyczyn śmierci dziecka. Dotychczasowy skład biegłych został poszerzony o specjalistów z dziedziny laryngologii, laryngologii dziecięcej i neonatologii. Obecny siedmioosobowy zespół w czerwcu wydał uzupełniającą opinię.

  We wtorek autorzy opinii są przesłuchiwani przez sąd. Podtrzymując pisemną opinię uzupełniającą, biegli zgodnie zaprzeczyli, by przyczyną śmierci mógł być laryngospazm lub bezdech afektywny. Oznacza to, że podtrzymali wcześniejsze wnioski, według których Magda zmarła na skutek gwałtownego uduszenia.

  Pismo obrońcy, który odniósł się do uzupełniającej opinii, biegli określili jako „pozamerytoryczne” i „polemiczne”. Wyrazili żal, że Ludwiczek kwestionuje ich rzetelność i zarzuca im stronniczość. Adwokat odpowiadał, że nie miał takich intencji.

  Wyrok w I instancji zapadł 3 września ub. roku. Katowicki sąd okręgowy wymierzył wtedy Katarzynie W. 25 lat więzienia za zabicie w styczniu 2012 r. półrocznej córki oraz za zawiadomienie o niepopełnionym przestępstwie. Odrzucił wersję obrony, że Magda zmarła na skutek wypadku.

  Mec. Ludwiczek konsekwentnie domaga się uniewinnienia swojej klientki. Uwzględnienie jego apelacji w praktyce oznaczałoby konieczność uchylenia wyroku i skierowania sprawy do ponownego rozpoznania sądowi okręgowemu. Wyrok zaskarżyła także prokuratura, która żąda dla oskarżonej dożywocia. Także uwzględnienie prokuratorskiej apelacji ws. kary oznaczałoby konieczność powtórzenia procesu - sąd apelacyjny nie może skazać na dożywocie, jeśli w I instancji wymierzona była inna kara.
  1 3 4 5 6 »

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie jestem zła

   Ina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jestem potworem w ludzkiej skórze. Tak powinna Waśniewska mówić o sobie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a co jak to wgłobienie nastąpiło w miejscu ukrycia zwłok?

   leoś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   No ci biegli nie dziwne że nie nagrywa się ich przemowy, bo to jakieś niezłe aparaty....

   A prokurator też niezły ananas - chce, aby powtórnie opinię wydawali ci sami biegli.. ustawka czy co?

   W...rozwiń całość

   No ci biegli nie dziwne że nie nagrywa się ich przemowy, bo to jakieś niezłe aparaty....

   A prokurator też niezły ananas - chce, aby powtórnie opinię wydawali ci sami biegli.. ustawka czy co?

   W każdym razie zanosi się na kolejną zbrodnię sądową, skoro ogranicza się obronie możliwości w tak poważnym procesie. Polska to kupa, nie kraj..... kupa smrodu.... Jeśli będą się wypowiadać ci sami biegli, to to będzie cyrk a nie proces sprawiedliwy.. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   powinien obowiazywac kodeks hamurabiego

   uzi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   tu gdyby nie moratorium na kare śmierci niepowinno być procesu.powinno sie to cos czym jest ta w. powiesic na strunie fortepianowej,taka powinna byc kara dla tej zbrodniarki,ale no coz zyjemy w...rozwiń całość

   tu gdyby nie moratorium na kare śmierci niepowinno być procesu.powinno sie to cos czym jest ta w. powiesic na strunie fortepianowej,taka powinna byc kara dla tej zbrodniarki,ale no coz zyjemy w polsce.....zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ech...

   podatnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Kodeks Hammurabiego był super. Oko za oko. czemu mamy potem ją jeszcze utrzymywać przez 30 lat z własnych podatków? Wolę, jak moje podatki pójdą na inwestycję lub pomoc na prawdę potrzebującym -...rozwiń całość

   Kodeks Hammurabiego był super. Oko za oko. czemu mamy potem ją jeszcze utrzymywać przez 30 lat z własnych podatków? Wolę, jak moje podatki pójdą na inwestycję lub pomoc na prawdę potrzebującym - małym dzieciom, na szpitale itdzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie ma

   wściekła (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Nie ma sprawiedliwości, jeśli ją uniewinnią ! No i my za tych ludzi zapłacimy. A ta szmata w ryj nam się śmieje :/

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chłopak Waśńiewskiej wciąż działa?

   Zszokowana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Podobno były chłopak Waśniewskiej jest autorem tych szokujących wpisów!
   http://pamietnikmordercy.pl
   Oby szczeźli pod celą

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak????

   Ohydne! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   Jak możecie nazywać to "mamą"?????????

   Zdjęcie autora komentarza
   WENDETA

   fajla11

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   DLACZEGO KOLEŻANKI JĄ JESZCZE NIE ZAJEBALI


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prymitywie, naucz sie pisac po plskiemu !!!!

   ................. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   ......................

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama