Ważne
  Ustroń: W Nierodzimiu odliczają, kiedy włączy się czerwone

  Ustroń: W Nierodzimiu odliczają, kiedy włączy się czerwone

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na skrzyżowaniu w Nierodzimiu sygnalizacja świetlna jest gotowa, podobnie jak oznakowanie miejsca
  1/2
  przejdź do galerii

  Na skrzyżowaniu w Nierodzimiu sygnalizacja świetlna jest gotowa, podobnie jak oznakowanie miejsca ©Łukasz Klimaniec

  Na trasie z Katowic do Wisły przybyło miejsce, w którym auta muszą się zatrzymać. O sygnalizację świetlną na "wiślance" mieszkańcy walczyli przez blisko 30 lat
  Lada dzień na drodze wojewódzkiej 941 w Ustroniu-Nie-rodzimiu zostanie uruchomiona sygnalizacja świetlna na przebudowanym skrzyżowaniu.

  - To było szczególnie niebezpieczne miejsce w powiecie cieszyńskim - przyznaje st. asp. Rafał Domagała, oficer prasowy cieszyńskiej policji.

  Na skrzyżowaniu ulicy Katowickiej, popularnej "wiślanki" (DW 941), z ul. Skoczowską dochodziło do poważnych wypadków, w tym ze skutkiem śmiertelnym. Życie tracili kierowcy i piesi. Nierodzim, dzielnica Ustronia, jest bowiem podzielony "wiślanką".

  Po jednej stronie są: szkoła, przedszkole, bloki, kościół. Po drugiej - ośrodek zdrowia, sklepy.

  Mieszkańcy od lat bezskutecznie zabiegali o przebudowę skrzyżowania i ustawienie sygnalizacji świetlnej. W akcie desperacji
  w maju 2011 roku zagrozili, że zablokują "wiślankę". Do blokady jednak nie doszło.

  - To było takie apogeum, dopiero wtedy prace nabrały rozmachu i rozpędu - przyznaje Jolanta Hazuka, przewodnicząca Zarządu Osiedla Nierodzim. - Słyszę opinie mieszkańców, że cieszą się z przebudowy skrzyżowania. Podoba im się, jak zostało to zrobione - ładnie i estetycznie. Brakuje jednak wisienki na torcie - uruchomionej sygnalizacji świetlnej - dodaje.

  W Nierodzimiu liczą, że stanie się to wkrótce - w sobotę skrzyżowanie zostało oświetlone.

  Ryszard Pacer, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, wyjaśnia, że uruchomienie sygnalizacji nie zależy od katowickiego ZDW, ale od dostawcy energii.

  - Procedury są skomplikowane, ale liczymy, że nie potrwają długo. Czekamy na załatwienie ostatnich formalności z dostawcą energii - zastrzega.

  Zwraca uwagę, że o oświetlenie miejsca, zgodnie z przepisami, musi zadbać gmina. Uruchomienie sygnalizacji leży po stronie ZDW, który dopełnia formalności z dostawcą energii. Przypomina, że inwestycja to efekt współpracy trzech samorządów - powiatu, miasta i województwa.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama