Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rehabilitacja lecznicza: Ile trwa turnus? Gdzie można się leczyć? [ZASADY]

Jadwiga Jenczelewska
Na mapie ośrodków rehabilitacji leczniczej ZUS-u są np. Krynica, Iwonicz, Muszyna, Nałęczów, Lądek
Na mapie ośrodków rehabilitacji leczniczej ZUS-u są np. Krynica, Iwonicz, Muszyna, Nałęczów, Lądek Dariusz Gdesz
Turnus rehabilitacji leczniczej, z reguły w uzdrowisku, trwa 24 dni. Jej celem jest przywrócenie zdolności ubezpieczonych do pracy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych kojarzy się głównie z pobieraniem składek i wypłacaniem świadczeń. Ale nie wszyscy wiedzą, że jednym z ważnych zadań ZUS-u jest też rehabilitacja lecznicza, której celem jest przywrócenie zdolności do pracy osoby ubezpieczonej.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od 18 lat prowadzi program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. Do tej pory z tej formy rehabilitacji skorzystało ponad milion pacjentów - mówi Anna Sobań-ska-Waćko, rzecznik prasowy Oddziału ZUS-u w Chorzowie.

Chodzi tu o osoby, które - z powodu choroby - są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy, ale jest szansa, że odzyskają tę zdolność właśnie dzięki rehabilitacji.

- Zależy nam na tym, aby poprawić stan zdrowia ubezpieczonych, dzięki czemu będą mogli dalej realizować się w pracy jeszcze przez wiele lat - wyjaśnia Anna Sobańska-Waćko.

Z programu rehabilitacyjnego mogą też skorzystać osoby ubezpieczone, które aktualnie nie pobierają żadnego świadczenia z ZUS-u (nawet zasiłku chorobowego), a są zagrożone utratą zdolności do pracy. Decydując o potrzebie rehabilitacji, lekarz orzecznik szczegółowo ocenia, czy jest nadzieja na odzyskanie zdolności do pracy zarobkowej przez ubezpieczonego po przeprowadzeniu rehabilitacji. Zapoznaje się z przebiegiem dotychczasowego leczenia, uwzględnia przy tym charakter i przebieg procesów choroby, ich wpływ na stan organizmu, np. stopień przystosowania organizmu do ubytków anatomicznych, kalectwa, skutków choroby. Bierze też pod uwagę takie czynniki, jak wiek, zawód, wykonywane czynności, warunki pracy itp.

Kto może wyjechać na rehabilitację leczniczą, oferowaną przez ZUS? Co otrzymuje pacjent i kto za to zapłaci?

Rehabilitacją leczniczą ZUS-u objęte są następujące rodzaje schorzeń, które - według analiz ZUS-u - są najczęstszymi przyczyny niezdolności do pracy:
- narządu ruchu,
- układu krążenia,
- układu oddechowego,
- schorzenia psychosomatyczne,
- po operacji nowotworu gruczołu piersiowego,
- schorzenia narządu głosu (program pilotażowy).

Podstawą skierowania ubezpieczonego na rehabilitację leczniczą - w ramach prewencji rentowej ZUS-u - jest orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu.

Lekarz orzecznik decyduje o potrzebie przeprowadzenia rehabilitacji w kilku sytuacjach:
- na wniosek lekarza leczącego - przykładowy wzór wniosku znajduje się na stronie internetowej Zakładu www.zus.pl, w sekcji "Prewencja
i Rehabilitacja - Prewencja Rentowa"; wniosek ten może być również sporządzony przez lekarza leczącego na dowolnym formularzu; wypełniony wniosek należy złożyć w najbliższej placówce ZUS-u,
- wykonując kontrolę prawidłowości wystawiania zwolnienia lekarskiego,
- przy ustalaniu uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego,
- podczas orzekania o niezdolności do pracy dla celów przyznania renty okresowej.

Gdzie można się leczyć?

Rehabilitacja lecznicza jest prowadzona w wysokospecjalistycznych ośrodkach rehabilitacyjnych, które w większości są usytuowane w uzdrowiskach.

Uwaga! W większości miast wojewódzkich są też oferowane ambulatoryjne formy rehabilitacji leczniczej dla osób, które - z różnych względów - nie mogą wyjechać poza miejsce zamieszkania.

Co najważniejsze, ZUS pokrywa pełne koszty rehabilitacji leczniczej, które obejmują:
- opiekę medyczną,
- działania rehabilitacyjne,
- koszty zakwaterowania i wyżywienia,
- zwrot kosztów podróży najtańszym środkiem komunikacji publicznej.

Turnus rehabilitacyjny trwa 24 dni.

Osoba, która skorzysta z rehabilitacji leczniczej prowadzonej w ramach prewencji rentowej ZUS-u, może liczyć na:
- rehabilitację fizyczną - ćwiczenia zbiorowe i indywidualne, ćwiczenia w wodzie i zabiegi z działów ciepłolecznictwa, światłolecznictwa, elektrolecznictwa, wodolecznictwa i krioterapii; masaże klasyczne, wibracyjne;
- rehabilitację psychologiczną - oddziaływanie na samopoczucie i stan psychiczny chorego tak, aby był zdolny do rozwiązywania trudnych, stresorodnych problemów oraz oddziaływanie ukierunkowane na regulowanie emocji wywołanych przez stres;
- prewencję wtórną - naukę prozdrowotnego stylu życia, zwalczanie czynników ryzyka (zaniechanie palenia tytoniu, redukcję masy ciała), modyfikację zachowań, budowanie wsparcia społecznego.

Program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej jest w całości wdrażany i finansowany przez instytucję ubezpieczeniową - ZUS. Jego nadrzędnym celem jest umożliwienie odzyskania zdolności do pracy przez osoby zagrożone utrwaleniem się tej niezdolności z przyczyn zdrowotnych. Rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS-u ma - prócz aspektu zdrowotnego - bardzo ważny wymiar społeczno-ekonomiczny:
- dla ubezpieczonych - przywrócenie zdolności do pracy i reintegrację
w społeczeństwie,
- dla instytucji ubezpieczenia społecznego - zmniejszenie nakładów
na świadczenia z tytułu niezdolności do pracy zarobkowej oraz wzrost liczby ubezpieczonych odprowadzających składki ubezpieczeniowe.

Uwaga!
Rehabilitacja lecznicza ZUS-u nie jest alternatywą dla leczenia podstawowego, prowadzonego przez powołane do tego instytucje służby zdrowia, finansowane z NFZ. Jej rola ogranicza się do uzupełnienia procesu terapeutycznego o działania medyczne nastawione na poprawę sprawności organizmu, umożliwiającą powrót do pracy. Stąd też zakres jej działania obejmuje ubezpieczonych zagrożonych całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy i rokujących podjęcie pracy zarobkowej w następstwie przeprowadzonej rehabilitacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!