Projekt uznania Ślązaków za mniejszość już w Sejmie [APEL...

  Projekt uznania Ślązaków za mniejszość już w Sejmie [APEL POSŁA PLURY DO POSŁÓW]

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Marek Plura
  1/3
  przejdź do galerii

  Marek Plura ©Lucyna Nenow

  W Sejmie już leży projekt ustawy o mniejszościach, według którego Ślązacy mają być uznani za mniejszość etniczną. Pierwsze czytanie wkrótce. Poseł Marek Plura wystosował do posłów na Sejm oraz do premier Ewy Kopacz apel.
  W Sejmie projekt dotyczący uznania Ślązaków za mniejszość etniczną
  Uznanie śląskiej mniejszości etnicznej zakłada projekt zmian w ustawie o mniejszościach, którego pierwsze czytanie odbędzie się w tym tygodniu w Sejmie. Inicjatorzy projektu liczą na poparcie inicjatywy, pod którą podpisało się 140 tys. osób.

  Obywatelski projekt sprowadza się do dopisania do obecnej listy czterech mniejszości etnicznych (karaimskiej, łemkowskiej, romskiej i tatarskiej), piątej – śląskiej.

  Za przedsięwzięciem stoi Rada Górnośląska (zrzeszająca 11 śląskich organizacji i stowarzyszeń m.in. Ruch Autonomii Śląska, Związek Górnośląski i Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej), wsparta m.in. przez europosła Marka Plurę (PO), posła Piotra Chmielowskiego (SLD) oraz senatora Kazimierza Kutza.

  Plura uważa, że uchwalenie zmian będzie europejskim testem dla Polski, którą wielu przodków obecnych Ślązaków wybrało "w trudzie powstańczym, przelewając krew na dom dla swoich przyszłych dzieci". Plura podkreślał, że Ślązacy chcą z dumą mówić o Polsce, że panuje w niej "mentalność zachodnioeuropejska, nie dalekowschodnia".

  Socjolog z Uniwersytetu Śląskiego prof. Marek Szczepański podkreślił w rozmowie z PAP, że trzeba docenić zdolność mobilizacyjną organizatorów zbierania podpisów pod obywatelskim projektem, bo zebrano je w ponad standardowej liczbie. Zaznaczył, że Polska jest krajem niemal jednorodnym narodowo i etnicznie - w ostatnim spisie powszechnym jedynie 1,5 proc. pytanych zadeklarowało przynależność do innej niż polska opcji narodowej.

  „Demokratyczny kraj, a Polska chce być demokratycznym państwem i krajem, chroni swoje mniejszości – prawnie, ustawowo. I przy pełnym szacunku dla Karaimów, którzy mają taki status, narodowość karaimską zadeklarowało w ostatnim spisie 346 osób. To dobrze świadczy, że Polska szanuje nawet te swoje najmniejsze mniejszości. Ślązacy są stosunkowo dużą mniejszością, chociaż mniejszością nawet w woj. śląskim. Ale w moim najgłębszym przekonaniu państwo powinno ją honorować - tym bardziej, że Unia Europejska bardzo docenia związane z mniejszościami wartości” - podkreślił socjolog.

  Naukowiec zwrócił też uwagę na kwestię poczucia niezawinionego upośledzenia wśród Ślązaków, że Karaimowie czy Kaszubi mają status mniejszości, a oni, wielokrotnie liczniejsi, nie mają. „Państwo polskie nie przewróci się, nie poniesie uszczerbku politycznego, jeśli z respektem, szacunkiem odniesie się do mniejszości śląskiej” - uznał prof. Szczepański.

  Jednocześnie prof. Szczepański zaznaczył też, że w samym gronie Ślązaków nie ma jednomyślności co do idei prawnego uznania ich za mniejszość etniczną - niektórzy ich przedstawiciele są jednoznacznie przeciwni. "Z mojego punktu widzenia obserwatora, badacza, byłoby dobrze, gdyby taką cesję na rzecz Ślązaków zrobiono – to ułatwi im m.in. zachowanie elementów tożsamościowych" - dodał.

  Postulat stworzenia obywatelskiego projektu ustawy mającej chronić prawa Ślązaków, poprzez przyznanie im statusu mniejszości etnicznej, wysunął w grudniu ub. roku Marek Plura. Kilka dni wcześniej Sąd Najwyższy orzekł, że Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej nie powinno być zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym pod taką nazwą, ponieważ Ślązaków nie można uznać za odrębny naród.

  "Szanując przekonanie części Ślązaków o ich pewnej odrębności, wynikającej z kultury i regionalnej gwary, nie można jednak zaakceptować sugestii, iż tworzy się naród śląski, bądź już istnieje - w liczbie kilkuset tysięcy osób, którzy zadeklarowali taką przynależność w spisie powszechnym" – napisano wówczas w komunikacie SN.

  Krótko po publikacji tego orzeczenia RAŚ ogłosił akcję pod hasłem „13 stycznia zaczniesz zmieniać Śląsk”. Zaczęto zbierać deklaracje potencjalnych wolontariuszy, którzy potem koordynowali rozpoczętą 18 kwietnia akcję zbierania podpisów pod projektem nowelizacji. Zgodnie z prawem, aby zgłosić obywatelski projekt, w ciągu trzech miesięcy trzeba zebrać 100 tys. podpisów. W tym wypadku udało się zgromadzić 140 tys.

  Zdaniem lidera RAŚ Jerzego Gorzelika kluczowa dla losów projektu w Sejmie będzie postawa posłów Platformy Obywatelskiej. "Stosunek PO do spraw śląskich można by określić tak, że chciałaby zjeść ciastko i mieć ciastko – z jednej strony mieć głosy i poparcie Ślązaków, ale z drugiej strony nie wywiązać się z żadnej obietnicy i nie zrealizować żadnego ich postulatu" - ocenił Gorzelik.

  Jego zdaniem, jeżeli politycy PO planują podobnie podejść do tego projektu, „mogą się przeliczyć”, ponieważ stoi za nim 140 tys. osób i ich zaangażowanie. „Nie sądzę, że grupa, która mocno angażowała się w promowanie tego pomysłu, przeszła do porządku dziennego nad utrąceniem głowy tej sprawie” - stwierdził lider RAŚ.

  Szef śląskiej PO Tomasz Tomczykiewicz powiedział we wtorek PAP, że w klubie Platformy nie było jeszcze dyskusji o stanowisku wobec projektu zmian w ustawie o mniejszościach, on sam będzie rekomendował klubowi, żeby projekt został skierowany do dalszych prac w odpowiedniej komisji sejmowej. "To ważna kwestia, warto o tym dyskutować, nie da się nie zauważyć, że są takie, a nie inne oczekiwania na Śląsku" - zaznaczył. "To nie jest temat łatwy, niestety również dzięki działaniom Ruchu Autonomii Śląska, który przyczynił się do nieufności (społeczeństwa) wobec działań Ślązaków" - dodał szef PO na Śląsku.

  Wprowadzona w życie w 2005 r. ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym rozróżnia mniejszość narodową od etnicznej poprzez kryterium utożsamiania się z narodem zorganizowanym we własnym państwie.

  W świetle ustawy mniejszością narodową jest grupa obywateli polskich, mniej liczna od pozostałej części ludności Polski, w sposób istotny odróżniająca się od pozostałych obywateli językiem, kulturą lub tradycją, dążąca do zachowania swojego języka, kultury i tradycji, mająca świadomość własnej historycznej wspólnoty narodowej i ukierunkowana na jej wyrażanie i ochronę, której przodkowie zamieszkiwali obecne terytorium Polski od co najmniej 100 lat i która utożsamia się z narodem zorganizowanym we własnym państwie. Mniejszością etniczną jest grupa spełniająca te same kryteria – jednak nieutożsamiająca się z narodem zorganizowanym we własnym państwie.

  Ustawa wymienia dziewięć mniejszości narodowych: białoruską, czeską, litewską, niemiecką, ormiańską, rosyjską, słowacką, ukraińską i żydowską oraz cztery mniejszości etniczne: karaimską, łemkowską, romską i tatarską. Ustawa wprowadziła także język kaszubski jako język regionalny.

  Wejście projektowanej nowelizacji w życie dałoby mowie śląskiej podobne prawa, jakie wynikałyby z nadania jej statusu języka regionalnego. W ub. roku upadła inicjatywa w tej sprawie koordynowana przez Plurę, gdy pełnił jeszcze funkcję posła. Nowelizacja zapewniłaby też fundusze m.in. na śląską edukację regionalną, działalność kulturalną i artystyczną, tworzenie śląskich programów telewizyjnych i audycji radiowych oraz ochronę miejsc związanych ze śląską kulturą.

  Badania socjologów Uniwersytetu Śląskiego z 2009 r. pokazały, że 85 proc. uczniów gimnazjów i szkół średnich regionu nie jest w stanie wskazać żadnego wydarzenia z historii Śląska, a ponad 90 proc. żadnej ważnej dla regionu postaci. Zdaniem inicjatorów nowelizacji ustawy to efekt braku edukacji regionalnej.

  CZYTAJ APEL POSŁA MARKA PLURY DO POSŁÓW NA STRONIE 2

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (70)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   poki Goszelik, Plurok i reszta tych pomponi będzie stała za ta inicjatywą

   jaroń (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

   G... z tego będzie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co "polacy nic sie nie stalo"

   otto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

   Jedną z żyjącej w niepewności rodzin są państwo Pośpiech z Mysłowic. Ich syn - 28-letni Błażej trafił do siemianowickiej "oparzeniówki" w stanie krytycznym. W jego przypadku poparzenia obejmują...rozwiń całość

   Jedną z żyjącej w niepewności rodzin są państwo Pośpiech z Mysłowic. Ich syn - 28-letni Błażej trafił do siemianowickiej "oparzeniówki" w stanie krytycznym. W jego przypadku poparzenia obejmują ponad 80 procent powierzchni ciała. - Jego stan nie pozwala na przetransportowanie do pracowni hiperbarycznej. Mawiają, że nadzieja umiera ostatnia i tego się trzymamy. Wierzymy - on wyjdzie z tego, nawet jeśli to leczenie ma trwać latami. Syn od dziewięciu lat pracuje na tej samej kopalni, na której pracowałam i ja i mąż, zawsze oddany pracy - mówi.

   Ich syn powoli układał sobie życie po tym jak ponad dwa lata temu zmarła jego żona. Osierociła 5-letnią wówczas córkę Nadię. - Nadia wie, że tatuś miał wypadek i jest ciężko ranny. To bardzo mądra i rezolutna dziewczynka - mówią rodzice pana Błażeja.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chopy, tyn Plurok ma fajno mucho, hehehehe.

   jaroń (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 12

   Eligant, uod siydmiu boleści we kanarkowym cwitrze, hehehehehe.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hmm

   hmm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   w śląskich kolorach

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   byle zdążyć

   żółto-niebieski pif-paf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

   Patrząc na zdjęcie, zaleciłbym raczej ultimatum, a nie tylko apel. Czasu mało.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Projekt uznania Ślązaków za mniejszość już w Sejmie

   Stały 59

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 11

   Miejmy nadzieję, że będzie to pozytywnie załatwione jako wyraz demokratycznego społeczeństwa, Nie ma
   co na RAŚ się obrażać, lecz trzeba być wdzięcznym, że to RAŚ podjął i z sukcesem przeprowadził...rozwiń całość

   Miejmy nadzieję, że będzie to pozytywnie załatwione jako wyraz demokratycznego społeczeństwa, Nie ma
   co na RAŚ się obrażać, lecz trzeba być wdzięcznym, że to RAŚ podjął i z sukcesem przeprowadził ten
   projekt do obecnego etapu. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wesołe to bardzo

   GLIWICZANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 23

   Nie ma żadnej "śląskiej mniejszości", więc nie ma czego uznawać. To jest istota zagadnienia.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   polak

   tat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Też jestem z Gliwic i popieram Pana w 100% . Polacy są u siebie !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żenada

   WARSZAWIAK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   Nie ma "Polski", jest tylko Kraj Nadwiślański okupowany przez faszystów

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hurra

   Al Capone (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 14

   Co za radość być mniejszością w większości. Być mniejszością razem z cyganami , tatarami, łemkami i kimś tam jeszcze. Ku...wa chyba was pogieło


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Al Capone

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   Jak nam wiadomo z historii - Al Capone miał na imię Alfons!
   Czyżbyś rasisto-Alfonsie wstydził się swojego pięknego imienia?
   Wszak być rasistą i na dodatek Alfonsem - to pedalska chluba i...rozwiń całość

   Jak nam wiadomo z historii - Al Capone miał na imię Alfons!
   Czyżbyś rasisto-Alfonsie wstydził się swojego pięknego imienia?
   Wszak być rasistą i na dodatek Alfonsem - to pedalska chluba i zaszczyt!

   Słuchaj przygłupie sarmacki z cielmicczyzny - bo nie będę za ciebie odrabiał lekcji historii!
   Śląsk to historia i tożsamość.
   Śląsk to kultura zachodu.
   Śląsk to WIELOKULTUROWOŚĆ!
   My - Ślązacy - WSZYSCY jesteśmy Niemcami, Czechami, Węgrami, Austriakami, Słowakami, Ukraińcami, Wikingami, Romami, Polakami, Łemkami, Morawianami, Francuzami, Prusami, Rosjanami, itp, itd...
   Równocześnie NIE JESTEŚMY - Niemcami, Czechami, Węgrami, Austriakami, Słowakami, Ukraińcami, Wikingami, Romami, Polakami, Łemkami, Morawianami, Francuzami, Prusami, Rosjanami, itp, itd...

   Ńy poradźisz spokopić? Nic dziwnego - sarmato po WUML-u!

   Wracej podciepie na swoje stepy akermańskie - do rodzinnego kołchozu!
   Czekają na ciebie naczelnik kołchozu, żerdka za oborą, bat ekonoma i ulubione bryzgane!
   Płakać za tobą nie będziemy - sarmacki rasisto!
   Klękaj sarmacki chamie przed kołchozowym panem!!! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bo wiekszosc jest w niemczech i jest niemcami

   NRW (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 10

   ty nawet nie umisz ws wojej mowie ojczystej polaku czegos napisac bez uzycia laciny .To jest polska kultura do nas kultura przyszla z zachodu przez wieki do was z hazla tez przez wieki i to jest...rozwiń całość

   ty nawet nie umisz ws wojej mowie ojczystej polaku czegos napisac bez uzycia laciny .To jest polska kultura do nas kultura przyszla z zachodu przez wieki do was z hazla tez przez wieki i to jest ta roznica miedza namizwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wolę Jorga Gorzelika z pod Stubiynki niż "jaronia" - przygłupa cielmickiego... ze Śląska!!!

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 14

   Jak mówi przysłowie: wśród tylu porządnych, zawsze się jakaś quuurwa znojdzie!
   Na dodatek złego, ta quuurwa - twierdzi, że jest ślonsokiem czyli polokiem!!!

   Olejcie go hanysy i gorole. Dyć po...rozwiń całość

   Jak mówi przysłowie: wśród tylu porządnych, zawsze się jakaś quuurwa znojdzie!
   Na dodatek złego, ta quuurwa - twierdzi, że jest ślonsokiem czyli polokiem!!!

   Olejcie go hanysy i gorole. Dyć po kożdym minusie i negatywnej odpowiedzi, tyn podciep kołchozowy dostaje szczątkowej erekcji! Podobno lepsza taka niż żadna! ;-)

   Nie odpowiadajcie podciepowi!!!
   Niech się nurza we własnym sarmackim gufnie...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nieuctwo? chyba tak...

   fan slonsokow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

   Pisze się "spod", a nie "z pod", nieuku we wszystkich językach i godkach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dobrze pasuje co NRW napisou

   fan slonsokow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   Ty nawet nie umisz ws wojej godce slonsoku czegos napisac bez uzycia laciny .To jest karlusowa kultura do nas kultura przyszla ze świata przez wieki do was z hazla tez przez wieki i to jest ta...rozwiń całość

   Ty nawet nie umisz ws wojej godce slonsoku czegos napisac bez uzycia laciny .To jest karlusowa kultura do nas kultura przyszla ze świata przez wieki do was z hazla tez przez wieki i to jest ta roznica miedza nami zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jorguś jusz targa kabany spod Stubiynki

   jaroń (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 11

   Bydom wuszty, leberki, szpeki, krupniole i nomen omen Gorzołka na uoblanie sukcesu. To se Jorguś ze Plurokiem i Pyjtrem Langerem z Kuszawom popijom. Sraś bydzie miou fajer jak josny pieron.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Plurok, znony z antypolskich wystapień

   jaroń (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 15

   Ktoremu śmierdzi Mickiewicz i Sienkiewicz. Co ten dureń ma pod szyją?????
   Niech spada do brukselskiego koryta.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   polacy sa zaborcy

   My (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 13

   my Slazoki momy Joseph von Eichendorff won z mickiweiczem i reszta


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mickiewicz to LITWIN, nie POLAk.

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   wy już sami nie wiecie kim jesteście ani kto jest kim.

   hehe


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oto dla przykładu kilku wybitnych "Polaków"

   Roman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Niemiec Kopernik
   Czech Matejko
   Niemiec "Wit Stwosz"
   Niemiec Max Kolbe
   Niemiec Klose
   ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Białoruski żyd

   Hesz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   a nie Litwin!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dupisz fleki, Eichendorff bou narodowości niemieckiej

   jaroń (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   A wy ponoć narodowości śląskiej. Trza się na coś zdecydować paciuloku.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Myckiewicius

   Faszysta pod płaszczykiem kościoła katolickiego (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Śląskość nie jest pojmowana przez Ślązaków tylko i wyłącznie pod względem etnicznym, jak to czynią faszyści w Warszawie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Eichendorff

   Roman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   był narodowości śląsko-niemieckiej.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama