Rezerwat Łężczok dostał wielką szansę

  Rezerwat Łężczok dostał wielką szansę

  Grażyna Kuźnik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Stawy w rezerwacie Łężczok są bardzo stare i wymagają gruntownego remontu

  Stawy w rezerwacie Łężczok są bardzo stare i wymagają gruntownego remontu ©FOT. 123RF

  W najcenniejszym rezerwacie w województwie śląskim już w tym roku szykuje się wielki remont. Pozwoli na to unijna dotacja, którą zdobyło na ten cel Nadleśnictwo Rudy Raciborskie. Umowa znajduje się w Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych i czeka na ostatnie formalności.
  Stawy w rezerwacie Łężczok są bardzo stare i wymagają gruntownego remontu

  Stawy w rezerwacie Łężczok są bardzo stare i wymagają gruntownego remontu ©FOT. 123RF

  - To już kwestia dni. Nasz wniosek został dobrze oceniony i przyjęty. Cały projekt odtwarzania prawidłowych stosunków wodnych na terenie rezerwatu Łężczok będzie kosztować 5,1 mln zł. W tym unijna dotacja to 4, 2 mln zł - wyjaśnia Robert Pabian, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie.

  15 procent kosztów tej inwestycji sfinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  Nadleśnictwo też już wyłożyło swoje fundusze na rozpoczęcie prac. Było to niezbędne, bo groble przy trzech stawach Łężczoka są w fatalnym stanie. Okazało się, że przeciekają w wielu miejscach i grożą wylaniem wody ze stawów, co mogłoby zagrozić okolicznym miejscowościom.

  Rezerwat Łężczok jest unikatem przyrodniczy na skalę światową. Jego teren stanowi aż 64 procent całkowitej powierzchni wszystkich rezerwatów naszego regionu. Stawy: Ligotniak, Brzeziniak, Babiczak, Grabowiec, Tatusiak, Markowiak, Salm Duży i Mały są enklawą dla wielu chronionych zwierząt i roślin. Zostały jednak zbudowane 700 lat temu i czas ich nie oszczędzał. W najgorszym stanie są groble Salmu Dużego i Małego oraz Babiczaka. Leśnicy nie mają możliwości, żeby samodzielnie wyłożyć pieniądze na ich odbudowę.

  W ekspertyzach pomagają im specjaliści z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Zgodnie podkreślają, że prace należy zacząć jak najszybciej.
  Stawy zostaną częściowo odmulone, na niektórych powstaną wyspy, które ułatwią gniazdowanie ptaków. W połowie 2013 roku odnowione stawy zostaną zalane wodą.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama