Puchar Świata w skokach w Wiśle, a na razie awaria

  Puchar Świata w skokach w Wiśle, a na razie awaria

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Małyszomania

  Małyszomania ©Wojciech Matusik

  Wszystko jest ustalone: za rok konkurs Pucharu Świata będzie także w Wiśle - ogłosił w Zakopanem Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego. Tyle że w Wiśle, zamiast euforii, panuje nerwówka. Bo kolejka linowa na skoczni nie działa.
  Małyszomania

  Małyszomania ©Wojciech Matusik

  Zobacz specjalny serwis przygotowany dla narciarzy
  Wyciąg krzesełkowy wywożący zawodników i turystów na szczyt skoczni został zamknięty przez dozór transportu linowego podczas przeglądu technicznego. Wstępna przyczyna to awaria hydraulicznego systemu napinania liny. Ale usterek może być więcej.

  - Zleciliśmy wykonanie ekspertyzy Katedrze Transportu Linowego przy AGH w Krakowie.
  Czekamy na określenie usterek i oszacowanie kosztów oraz warunków, jakie trzeba spełnić, by kolejka znów mogła ruszyć - mówi Grzegorz Kotowicz, dyrektor COS w Szczyrku, który administruje skocznią w Malince.

  Grzegorz Kotowicz twierdzi, że usterki odkryte w wyciągu zgłaszał wykonawcy już wcześniej.

  - Wykonawca powinien usunąć usterki w ramach gwarancji. Uruchomienie wyciągu to dla nas priorytetowa sprawa - podkreśla Kotowicz i zapewnia, że skocznia, choć niedostępna dla zwiedzających, jest przygotowana na przyjęcie kadry polskich skoczków. Mogą być na szczyt skoczni wwożeni samochodami (to trwa 7 minut).

  Gorzej z turystami, dla których wizyta na skoczni to wielka atrakcja. Jako jedna z nielicznych na świecie umożliwia turystom wjazd na górę i wejście do wieży startowej, gdzie zwykle dostęp maja tylko skoczkowie. W wieży znajduje się punkt widokowy oraz lokal gastronomiczny. A i sama jazda kolejką to też frajda.
  PRZECZYTAJ DIAGNOZĘ LEKARSKĄ PO WYPADKU ADAMA MAŁYSZA
  Paweł Brągiel, szef Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Wisły Imko Wisełka, uważa, że zamknięcie kolejki w czasie ferii zimowych jest niefortunne. Ale jego zdaniem miasto na tym nie straci, bo kto chce zobaczyć skocznię, i tak pewnie przyjedzie do Wisły.

  Z kolei Krzysztof Woch, rzecznik prasowy Hydrobudowy Polska, czyli firmy, która budowała skocznię, zapewnia, że jego przedsiębiorstwo nie uchyla się od naprawiania tego, co jest objęte gwarancją.

  - Będziemy dążyć do tego, aby dostawca kolejki, firma Elster, usunęła awarię w możliwie krótkim czasie. Być może już na początku tygodnia - mówi.

  Zwraca jednak uwagę na właściwą eksploatację kolejki. Firma Elster niejednokrotnie zgłaszała, że jej konserwacją i obsługą zajmowały się osoby bez odpowiednich kwalifikacji.

  - Nie możemy ponosić za to odpowiedzialności. Dlatego wspólnie z inwestorem wypracowaliśmy porozumienie, które powinno uregulować kwestie gwarancji i zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom kolejki - dodaje.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama