Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy pomysł dla górników: lekki, mały, gotowy natychmiast do użycia aparat ucieczkowy

Sławomir Cichy
Rozmowa z dr inż. Adamem Mirkiem, adiunktem, głównym inżynierem ds. geofizyki, Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG w Katowicach.

Wygodne i praktycznie bezobsługowe, uruchamiane intuicyjnie aparaty ucieczkowe dla górników i ratowników górniczych, to znacznie większe szansę na przeżycie kilkaset metrów pod ziemią w sytuacji zagrożenia. Czy używane dziś aparaty spełniają te wymogi?
Obecnie używane w kopalniach aparaty ucieczkowe choć niezwykle skuteczne i pozwalające na oddychanie mieszanką tlenową zgromadzoną w zasobniku nawet przez godzinę nie są pozbawione wad. Przede wszystkim wymagają czasu by je uruchomić. Często trwa to nawet minutę. W sytuacji zagrożenia nie każdy potrafi na tak długi czas wstrzymać oddech i jeszcze prowadzić wyuczoną, wytrenowaną procedurę uruchamiania butli z tlenem. Tymczasem jeden wdech w atmosferze beztlenowej może skończyć się tragicznie zwłaszcza jeśli stężenie tlenku czy dwutlenku węgla albo siarkowodoru jest duże...

... Ale nie mamy w tej chwili niczego lepszego, co moglibyśmy zaproponować górnikom. Muszą opanować do perfekcji instrukcję uruchamiania aparatu. Przypomnę, że zanim rozpocznie on działanie trzeba otworzyć zamek, zdjąć pokrywę na której zamontowane jest cięgno otwierające zawór butli tlenowej. Ten wypełnia worek oddechowy itd. itp. 30 sekund do uruchomienia z pewnością należy uznać za wynik dobry.

Dlatego z dyrektorem Instytutu Piotrem Wojtasem zastanawialiśmy się jak ten czas skrócić, by aparat był gotowy do użytku natychmiast. I nieskromnie powiem, że do końca przyszłego roku będziemy mieli za sobą etap testów jego działania w sytuacjach trudnych. Testami sa zainteresowane zarówno kopalnie miedzi jak również Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.

Na czym polega nowość waszego pomysłu i czym różni się wasz aparat od produkowanych dzisiaj?
Najważniejsza była zmiana filozofii myślenia o aparatach ucieczko-wych. Wraz z dyrektorem Wojtasem doszliśmy do wniosku, że najważniejsze nie jest budowanie nowych ciężkich aparatów a skonstruowanie urządzenia które jest lekkie, natychmiast gotowe do pracy, które pozwoliłoby bez wstrzymywania oddechu uruchomić zasadniczy aparat ucieczkowy. Tak powstał pomysł urządzenia, które jest integralną częścią lampy górniczej. Zasobnik ze sprężonym do 300 atmosfer zwykłym powietrzem pozwala oddychać górnikowi do 5 minut. To wystarczy by oddalić się na bezpieczną odległość od miejsca zagrożenia albo dotrzeć do aparatu ucieczkowego i uruchomić go. Zawór z powietrzem uruchamia się automatycznie po zerwaniu zawleczki.

Czyli zasada działania... granatu. Wyrwij zawleczkę, rzuć, czekaj na efekt. W wypadku waszego urządzenia instrukcja może brzmieć: włóż ustnik doprowadzający przewodem powietrze do ust wyrwij zawleczkę oddychaj...
W uproszczeniu dokładnie tak. Kluczowym elementem jest opatentowany specjalny zawór który podaje powietrze pod odpowiednim ciśnieniem - jak w aparatach dla płetwonurków. Naturalnie warunki w jakich będą musiały pracować nasze urządzenia są odmienne ale zasada działania podobna.

W tej chwili górnik idący do pracy wygląda jak juczny wielbłąd. Dzwiga lampę na jednym ramieniu, aparat ucieczkowy przewieszony przez drugie do tego narzędzia, jak pracować z takim balastem?
Mając nasze urządzenie nie musi dźwigać ciężkiego aparatu ucieczkowego, który krępuje ruchy i utrudnia szybkie oddalenie się z miejsca zagrożenia. Standardowy aparat może zostać odstawiony w bezpieczne miejsce do którego da się dotrzeć w krótkim czasie. Poza tym mając aparat w lampie nigdzie go nie zostawi, zawsze będzie miał go przy sobie. I niebagatelna sprawa to fakt, że oddychał będzie zwykłym powietrzem a nie mieszaniną gazów będących wynikiem reakcji chemicznej. Co za tym idzie łatwo napełnić butle, łatwo je serwisować i kontrolować stan urządzeń. Ładowanie baterii do lampy i nadajnika lokalizacyjnego też w naszym urządzeniu jest inne niż w tradycyjnych lampach. Do łądowania stosujemy indukcję więc wystarczy postawić urządzenia na specjalnym stole bez przewodów by po krótkim czasie zostały naładowane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!