Ustawa o mniejszościach bez większych emocji. Ślązacy wciąż...

  Ustawa o mniejszościach bez większych emocji. Ślązacy wciąż nie są mniejszością

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ustawa o mniejszościach bez większych emocji. Ślązacy wciąż nie są mniejszością
  Skierowanie ustawy do komisji to sukces, ale nie należy się spodziewać błyskawicznych decyzji w sprawie Ślązaków
  Ustawa o mniejszościach bez większych emocji. Ślązacy wciąż nie są mniejszością
  Posłowie zdecydowali o przekazaniu do komisji projektu obywatelskiej ustawy, w której 140 tysięcy mieszkańców Górnego Śląska domaga się uznania śląskiej mniejszości etnicznej oraz zmiany statusu śląszczyzny i ustanowienia jej językiem regionalnym.
  Decyzja parlamentarzystów to w dużym stopniu efekt przedwyborczej kalkulacji. Nie ulega wątpliwości, że nikt w gorącym politycznym okresie nie chce drażnić tak dużej grupy wyborców.
  Zwłaszcza nie chce tego robić Platforma Obywatelska, która chce zachować w naszym regionie stan posiadania. Ciężką pracę nad kolegami i koleżankami wykonała posłanka Danuta Pietraszewska, która uzyskała zgodę na dalsze procedowanie ustawy od premier Ewy Kopacz.

  Będą czuwać na tempem prac nad ustawą


  Nawet posłowie Prawa i Sprawiedliwości, choć w dyskusji nie powstrzymali się od krytyki, postanowili dać ustawie szansę.
  - Oczywiście taktyka jest taka, by ustawa umarła śmiercią naturalną w komisjach (mniejszości narodowych, edukacji i kultury - przyp. red.). My jednak ze swojej strony będziemy czuwać, aby tempo prac było rzetelne. Liczę, że jak teraz zbliżające się wybory samorządowe pomogły nam w przekonaniu posłów, by zajęli się sprawą, to wybory parlamentarne będą kolejnym przyspieszaczem - ocenia przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, Jerzy Go-rzelik.

  Warto dodać, że wśród posłów o śląskich korzeniach opinie o ustawie są różne i to bez względu na partyjną legitymację. Sporą zbieżność poglądów można było zauważyć między posłem Janem Rzymełką z PO i Czesławem Sobierajskim z PiS, którzy oburzyli się, iż w uzasadnieniu ustawy znalazły się statystyki dotyczące liczby Ślązaków tworzone w czasach hitlerowskich. Kontrowersje wzbudziła część dotycząca języka.

  Jednak bez względu na przekonanie, czy to język, czy grupa najbardziej polskich z polskich gwar, to ma rację posłanka, iż śląszczyzna nie otrzymuje z budżetu państwa żadnego wsparcia, a jest językiem wymierającym (w ostatnim spisie powszechnym deklaracje posługiwania się nim złożyło 500 tys. obywateli).

  Zachwyt nad profesorem Kadłubkiem


  W imieniu twórców ustawy wystąpił prof. Zbigniew Kadłubek, pisarz, regionalista, naukowiec, który zachwycił posłów erudycją oraz stylem wypowiedzi. Za mądre i pełne kultury przemówienie dziękował mu wicemarszałek Sejmu z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Franciszek Stefaniuk. Spytał nawet, czy "nasz" Kadłubek nie wywodzi się od kronikarza Kadłubka. Szkoda tylko, że słowom profesora przysłuchiwało się zaledwie ponad 20 posłów.

  - Warto zaufać Ślązakom. Przyjęcie naszych postulatów będzie najlepszą inwestycją w integralność Polski - oceniał Kadłubek, który przybył do Sejmu z prośbą, a nie z roszczeniami. Przysłuchując się dyskusji garstki posłów można było dojść do przekonania, że część z nich nie ma najmniejszego pojęcia o śląskiej problematyce. Wielu jednak zachowuje życzliwość wobec sprawy i nie widzi w postulatach śląskich organizacji zagrożenia dla polskości.

  Musiałby się jednak zdarzyć polityczny cud, by plany regionalistów zostały w najbliższym czasie zrealizowane.


  *Oceń swojego burmistrza i porównaj go z innymi [PLEBISCYT DZ]
  *Odrażające morderstwo w Radziechowach. Studentka z Krakowa zadźgana
  *QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
  *W Katowicach sala do sekcji zwłok jak w Kościach [ZDJĘCIA]

  Czytaj także

   Komentarze (20)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   -niedouczony pierdziel Klinika śląskiego psychiatryka

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   to polacki onerowiec z russkigo po pzperowsskigo stsszelca organizacji bandyckich af wszech pólakofsskich tak jak piessucki =pineczet.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zapraszamy na skuteczne leczenia !

   Klinika śląskiego psychiatryka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 16

   leczymy z wszelakich "autonomii" "państw ślunskich " i wiela wiela innych cioolstw Stosujemy nowoczesne metody - dwa druty pod prądem do rzyci !


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Autonomia Śląska

   ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Tak tylko, może pisać jakiż wyrzutek społeczeństwa -niedouczony pierdziel !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Klinika śląskiego psychiatryka

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

   Wcześniej lataliście z giwerami i mordowali Ślązaków na oczach ich żon i dzieci, tak jak zrobiliście to np. z Teofilem Kupką!
   Potem mordowaliście Ślązaków - bez względu na wiek lub płeć - w...rozwiń całość

   Wcześniej lataliście z giwerami i mordowali Ślązaków na oczach ich żon i dzieci, tak jak zrobiliście to np. z Teofilem Kupką!
   Potem mordowaliście Ślązaków - bez względu na wiek lub płeć - w polskich obozach koncentracyjnych takich jak Zgoda lub Łambinowice. Zabijaliście tam nasze dzieci, żony, matki, siostry, braci, ojców, dziadków... drewnianymi kołkami, tylko dlatego, że byli Ślązakami! Morel, Gembarowski i inni polscy bandyci-mordercy - to wasi polscy idole i bohaterzy! Tak samo jak oprawcy z Jedwabnego!
   W latach komuny wasze ZOMO, ROMO, ORMO, MO, PZPR i inne polsko-komunistyczne towarzystwa sowieckiej agentury, zamykały nas do więzień jako "ukrytych" volksdeutschy, V-kolumnę, faszystów, zdrajców macierzy, itp, itd... Zmienialiście nam imiona, nazwiska i miejsca urodzenia. Fałszowaliście naszą historię i tożsamość. I wszystko to pod orłem i biało-czerwonym sztandarem!
   Wasz idol - Gierek sprzedawał nas do Niemiec po 3000 DM za osobę - dziwne, że nie śmierdziały Polsce i polakom te judaszowe srebrniki...
   Teraz natomiast chcecie zabijać nas prądem? Tylko za to:
   - że upominamy się o odebrane nam w 1921 roku ziemie, domy, zakłady pracy, historię...
   - że odebraliście 06.05.1945r. naszą wolność, tożsamość i autonomię?
   - że chcemy mówić "po noszymu"?
   - że w odróżnieniu od was, byliśmy - jesteśmy i będziemy - kulturą zachodu?
   - że chrzest Śląska odbył się 103 lata wcześniej niż chrzest tzw. Polski?
   - że kochamy demokrację?
   - że...

   Możecie nas zamordować tak, jak zrobili to amerykanie z Sacco i Vanzetti. Zamordowali w imię prawa(!!!) dwóch niewinnych ludzi tylko dlatego, że ośmielili się myśleć inaczej - THINK DIFFERENT! Po 50 latach zrehabilitowano ich - o 50 lat za PÓŹNO!!!
   Bohaterskie przykłady można mnożyć.
   Możecie również robić to jak robili wasi towarzysze argentyńscy w latach 1976-1983. Wyrzucali ludzi z samolotow z przywiazanym kamieniem do szyi nad oceanem. Lub zamykali w argentyńskich obozach koncentracyjnych albo tajnych centrach zatrzymań (CCD - centros clandestionos de detención)!
   Dlaczego argentyńscy rządowi bandyci mordowali swoich obywateli? Bo mogli!
   Bo obywatele byli niewygodni!
   Bo chcieli swoich praw nabytych!
   BO BYLI ARGENTYŃCZYKAMI!!!
   Nikt argentyńskich morderców nie kontrolował, a cywilizowany świat na to patrzył i nic nie robił!
   Postępowanie morderców było następujące:
   " Rozebrany do naga więzień lądował na metalowym stole - jedynym meblu w sali. "Przez pierwszą godzinę nie zadawali żadnych pytań, tylko dźgali ościeniem. W głowę, pachy, genitalia, odbyt, pachwiny, wargi i inne wrażliwe części ciała. Robili to, by jak wyjaśniali, 'zmiękczyć więźniów i nawiązać nić porozumienia'. Co jakiś czas polewali osadzonych wodą, żeby ich ocucić i by byli w pełni świadomi odczuwania bólu". Świeżo upieczeni więźniowie doznawali też innych tortur: podtapiania, wieszania za stopy, bicia w narządy rodne, posypywania ran solą, wstrząsów elektrycznych. Nad przebiegiem tortur czuwał lekarz, który kontrolował ciśnienie krwi i odruchy przesłuchiwanego. Jeśli ten był w zbyt ciężkim stanie, trafiał do ambulatorium. Po krótkim podleczeniu był gotów, by znów trafić na "salę operacyjną". - Nie damy ci umrzeć zbyt wcześnie - mieli mówić oprawcy swoim ofiarom"

   Te kilka przykładów, pokazują co możecie jeszcze zrobić ze Ślązakami, kerzy mają czelność upominać się o to, co było ich własnością i co należy się im - jak psu buda!

   Wystawimy wam kiedyś rachunek, tak jak zrobiły, lub robią to obecnie inne narody!
   Nie trop się! Będzie to szybciej niż myślisz - bandyto sowiecko-faszystowski!
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @karlus

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

   Jesteś chory z nienawiści.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   karlusy też!

   zółto-niebieski pif-paf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   To prawda, że germanie, w tym karlusy, nie mają poczucia humoru, czyli że są mało inteligentni.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polak potraffi

   otto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 9

   Wśród 34 krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Polska jest jednym z miejsc, gdzie żyje się najtrudniej – wynika z ostatniego raportu tej organizacji, a czytamy o tym w...rozwiń całość

   Wśród 34 krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Polska jest jednym z miejsc, gdzie żyje się najtrudniej – wynika z ostatniego raportu tej organizacji, a czytamy o tym w „Gazecie Wyborczej”. W poprzednich wydaniach raportu było podobnie. Fatalnie wypadamy pod względem wysokości wynagrodzeń, dostępności mieszkań czy zaangażowania społecznego. Kiepsko u nas również ze służbą zdrowia czy czystością środowiska. Nie mamy się czego wstydzić jedynie pod względem poziomu wykształcenia i bezpieczeństwa.

   Mimo to, w dziesięciopunktowej skali nasza średnia z dziewięciu kategorii to zaledwie 4,3. Gorszą uzyskały tylko Turcja i Meksyk. A Slazacy nie chca zyc z polakami w tym Syfie hehe oCZYWISCIE ZE PRZESCIGNELI mEKSYK I tURCJE TO BZDURA WYSSANA Z BRUDNEGO PALCA.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   adieu

   fan slonsokow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Fatalnie wypadamy pod względem... - otto, ty gizdzie, jakim prawem zaprzańcu piszesz na tym forum "my"? RAUS stad i to przed 2020r!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @fan slonsokow

   Jasiu z Pcimia Dolnego (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Dobry jesteś bardzo dobry w swojej wszechwiedzy i samozadowoleniu .
   To jeszcze wytłumacz forumowiczom kto w ostatnich latach tylu Polków z Polski wygonił za chlebem.
   Z Polski z tej zielonej wyspy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dzisiaj graja PL. - D !

   Solidarny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   My slazacy dzisiaj bedziemy kibicowac za swoimi czyli za ( wiem a nie powiem ).


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jasnowidz

   fan slonsokow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Możesz już, Solidarny, gromko obwieścić wynik meczu. Zrób to i potwierdź, że jako Ślązak kibicowałeś za tymi, co wygrali. Tylko nie szachruj, bo okażesz się gnojkiem, przynajmniej w swoim sumieniu....rozwiń całość

   Możesz już, Solidarny, gromko obwieścić wynik meczu. Zrób to i potwierdź, że jako Ślązak kibicowałeś za tymi, co wygrali. Tylko nie szachruj, bo okażesz się gnojkiem, przynajmniej w swoim sumieniu. Nie będzie ci z tym dobrze. No, odezwij się!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   aktualizacja mojego wpisu z 8.10 br.

   starzik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 9

   Ławy poselskie wyjątkowo puste , czyli niemal całkowite lekceważenie problemu. Wódz Gorzelik będzie CZUWAŁ jak harcerzyk bo cóż mu pozostało w tej sprawie. Powyżej powiedział to co już...rozwiń całość

   Ławy poselskie wyjątkowo puste , czyli niemal całkowite lekceważenie problemu. Wódz Gorzelik będzie CZUWAŁ jak harcerzyk bo cóż mu pozostało w tej sprawie. Powyżej powiedział to co już zaprezentowałem kilka dni temu. Niby nic a cieszy dość duża zgodność poglądów w tej kwestii. A to mój wpis

   scenariusz :
   1. PO przez swoich mało znaczących działaczy dawkować będzie nadzieję na uznanie narodowości śląskiej aż do wyborów samorządowych.
   2. Po tym okresie wyciszenie sprawy w Warszawie , aż do kampanii wyborczej parlamentarnej.
   3. Nastąpi wtedy wzrost poparcia PO i co niektórych innych harcowników na rzecz pozytywnego załatwienia sprawy oraz nagłaśnianie tego tylko na Śląsku.
   4. Wybory do Sejmu i Senatu wygrywa PiS i opcja niemiecka nie ma szans na uznanie swojej narodowości śląskiej.
   A nadzieja umiera ostatnia ..... , czyli " obiecki pod kiecki, a głupiemu radość ".zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Narodowosc Slonsko!

   jeszcze maly Slonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   no ja "starziku" dopoki bydom w sejmie te pis-dzielce to sie nic innego nie mogymy spodziewac - bo my unich som obcjo niemiecko! bo to som takie barany co nie umieja czytac naszej historii!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale sie gosciu starzik oczadziles Pisem i innym polskim swinstwem.

   otto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

   Radyjko w z mozgu papke zrobilo. Co do tfooojego polskiego sejmu o ktorym prawisz. W tffoim sejmie zasiadaja przedstawiciele narodu wiec co cie dziwi.kultura tych poslow taka jak...rozwiń całość

   Radyjko w z mozgu papke zrobilo. Co do tfooojego polskiego sejmu o ktorym prawisz. W tffoim sejmie zasiadaja przedstawiciele narodu wiec co cie dziwi.kultura tych poslow taka jak narodu,sarmacka,stepowa,azjatycka z klepicha. tfuj sejm traci slomą w butach od pwstania do dzis bez wzgledu na to kto zasiada w lawach poselskich.BO 95% polakow pochodzenie ma wiejskie .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   30% Litwinow nienawidzi polakow i uwaza za wrogow.

   otto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 5

   jestem Slazakiem i mysle o polakach identycznie jak Litwini.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   otto jest pytanie

   fan slonsokow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   otto=NAZI?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ze smutkiem

   Uważny czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

   muszę się zgodzić z konkluzją artykułu i mieć nadzieję, że jednak cuda się zdarzają i politycy są jednak gotowi inwestować w integralność Rzeczypospolitej.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak dugo jeszcze ?

   imc, (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 1

   Az do usmolony smierci Slonska i Slonzokow.

   Dla Stefanskiego Slazak to Polak i fertich.

   Jezeli nawet w ,,duchu cos tam wiedzom o historii,,,to i tak udaja,,,gupich,,,

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak długo jeszcze???

   R.Ch. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 4

   Jak długo jeszcze MY Ślązacy będziemy prosili tzw.Polaków co nam się należy.Gdyby nie Śląsk to warszawiacy by dziś dupą szczekali.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @R.Ch. (gość)

   Jasiu z Pcimia Dolnego (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Co bardziej kumaci już zrezygnowali z prób szczekania i uciekają jeden za drugim z tej wyspy zielonej.
   Tylko nie wiadomo kto będzie ostatni i światło zgasi.
   Komuniści z Gierkiem byli bardziej...rozwiń całość

   Co bardziej kumaci już zrezygnowali z prób szczekania i uciekają jeden za drugim z tej wyspy zielonej.
   Tylko nie wiadomo kto będzie ostatni i światło zgasi.
   Komuniści z Gierkiem byli bardziej cwani bo Ślązaków za marki sprzedawali.
   A teraz w tej tzw.wolnej Polsce młodzież z Polski za darmo w świat wypychają bo sami na Polskę pomysłu nie mają.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama