Tychy: Rozpoczyna się Śląska Jesień Gitarowa

  Tychy: Rozpoczyna się Śląska Jesień Gitarowa

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tychy: Rozpoczyna się Śląska Jesień Gitarowa
  Czołowi gitarzyści z całego świata zaprezentują się w Tychach podczas rozpoczynającego się w sobotę festiwalu Śląska Jesień Gitarowa. Jego częścią jest Konkurs Gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego.
  Tychy: Rozpoczyna się Śląska Jesień Gitarowa
  Podczas koncertu inauguracyjnego w Teatrze Małym wystąpią: Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcja Marka Mosia i młody polski gitarzysta Łukasz Kuropaczewski. Wspólnie wykonają dwa koncerty na gitarę z orkiestrą, autorstwa Krzysztofa Meyera i Mikołaja Góreckiego.

  - Tyska publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w światowym prawykonaniu utworu Mikołaja Góreckiego, który skomponował na specjalne zamówienie naszego festiwalu – poinformował dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach Paweł Drzewiecki.


  Podczas drugiego, wieczornego koncertu jazzowego "Jarek Śmietana - in memoriam” utwory z płyt zmarłego w zeszłym roku wybitnego gitarzysty jazzowego "Ballads and other songs" oraz "Songs and other ballads" zagrają wspólnie: AUKSO oraz przyjaciele artysty: Wojciech Karolak - fortepian, Artur Lesicki - gitary, Maciej Sikała - saksofony, Marcin Lamch - gitara basowa, kontrabas i Krzysztof Dziedzic - perkusja.

  W niedzielę rozpoczną przesłuchania konkursowe I etapu konkursu. Weźmie w nich udział 21 młodych gitarzystów z Polski, Francji, Włoch, Finlandii, Korei Południowej, Meksyku i Egiptu. W konkursie mogą uczestniczyć muzycy, którzy nie ukończyli 30. roku życia. Będzie ich oceniać międzynarodowe jury pod przewodnictwem Marcina Dylli. W jego skład wchodzą gitarzyści, muzykolodzy i dziennikarze muzyczni z Polski, Czech, Węgier, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

  W poniedziałek w Tychach wystąpi jeden z najwybitniejszych wirtuozów dawnych instrumentów strunowych - hiszpański muzyk i kompozytor Jordi Savall. W koncercie dawnej muzyki celtyckiej towarzyszyć mu będą: Andrew Lawrence-King z Wielkiej Brytanii i Tristan Rosenstock z Irlandii.

  W kolejnych dniach wystąpią m.in. Hedvika Švendova z Czech, francuski duet Jeremy Jouve - Pierre Fouchenneret, czy wirtuoz z Brazylii Odair Assad.

  Festiwalowy czwartek upłynie pod znakiem finałowego etapu konkursu gitarowego. W wieczornym koncercie na scenie Teatru Małego pojawi się czwórka najlepszych, wyłonionych przez jury po wcześniejszych dwóch etapach, uczestników konkursu im. Jana Edmunda Jurkowskiego.

  Wspólnie z AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia, każdy z finalistów wykona wybrany przez siebie koncert na gitarę z orkiestrą. Jeszcze tego samego wieczora, kilkadziesiąt minut po zakończeniu koncertu, widzowie poznają ostateczny werdykt jury, a także laureata swojej Nagrody Publiczności.

  Ostatni koncert 15. Śląskiej Jesieni Gitarowej składać się będzie z dwóch części. „W pierwszej odbędzie się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu gitarowego im. Jana Edmunda Jurkowskiego, którzy zaprezentują się publiczności w krótkich występach. Bohaterem drugiej części będzie światowego formatu amerykański gitarzysta Andrew York - były członek legendarnego Los Angeles Guitar Quartet” - powiedział Paweł Drzewiecki. PAP


  *Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [WYNIKI]
  *Oceń swojego burmistrza i porównaj go z innymi [PLEBISCYT DZ]
  *Odrażające morderstwo w Radziechowach. Studentka z Krakowa zadźgana
  *QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
  *W Katowicach sala do sekcji zwłok jak w Kościach [ZDJĘCIA]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama