Ważne
  "Bike and Ride" w Mysłowicach: Centrum przesiadkowe ma...

  "Bike and Ride" w Mysłowicach: Centrum przesiadkowe ma powstać na placu przed dworcem

  Monika Chruścińska-Dragan

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kamilowi Pajonkowi i Rafałowi Buli marzą się w Mysłowicach drogi rowerowe z prawdziwego zdarzenia
  1/2
  przejdź do galerii

  Kamilowi Pajonkowi i Rafałowi Buli marzą się w Mysłowicach drogi rowerowe z prawdziwego zdarzenia ©Lucyna Nenow

  Wyobraźcie sobie, że wyjeżdżacie z domu na rowerze, dojeżdżacie do stacji PKP, zostawiacie rower na specjalnym, zadaszonym i monitorowanym parkingu rowerowym, po czym przesiadacie się na pociąg, autobus lub tramwaj. Kolejnemu miastu, za Częstochową i Sosnowcem, marzy się system "Bike and Ride" z centrum przesiadkowym dla cyklistów.
  Przy szkołach, dworcu kolejowym i obiektach sportowych w Mysłowicach do 2020 roku mają powstać pierwsze w mieście miejsca parkingowe dla rowerów oraz 11 kilometrów nowych dróg rowerowych. Na początek tutejsi urzędnicy zbadają, którędy najczęściej mysłowiczanie jeżdżą na rowerach.

  Planowana inwestycja jest m.in. pokłosiem debaty zorganizowanej dwa lata temu przez uczniów I LO.

  - Wśród nich byli uczniowie z obrzeżnych dzielnic miasta, jak Dziećkowice, Krasowy czy Wesoła - zaznacza Ola Targosz z Młodzieżowej Rady Miasta.
  Sama też często jeździ na rowerze, ale najczęściej po... Katowicach. - Dolina Trzech Stawów, Giszowiec - wymienia. - W Mysłowicach jest ok. 50 km szlaków rowerowych, ale są mocno zaniedbane - podkreśla.

  Ułatwić życie rowerzystom w mieście ma system "B&R", czyli zespół zadaszonych stojaków, zlokalizowanych przy strategicznych przystankach i stacji transportu publicznego.

  - Taki system parkingów umożliwiłby bezpieczne pozostawienie roweru i kontynuację dalszej podróży przy użyciu transportu zbiorowego, np. autobusu czy pociągu - wyjaśnia Kamila Szal z urzędu miasta. W konsekwencji także ograniczenie natężenia ruchu samochodowego w Śródmieściu. Na razie urzędnicy uruchomili i udostępnili w wersji elektronicznej ankietę (rowerowemyslowice.pl), w której pytają o ulubione, najczęściej wybierane trasy rowerowe. - Badania prowadzone są też w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Do 31 października zapytanych zostanie kilkaset osób - wylicza Szal.

  Rowerowe centrum przesiadkowe w Mysłowicach powstać ma na placu dworca kolejowego, skąd łatwo przesiąść się na pociąg, autobus i tramwaj. Wraz z budową stojaków przebudowana zostałaby także cała okolica dworca - wiata przystankowa przy linii tramwajowej, zatoczki autobusowe, oświetlenie, przejście podziemne.

  Wartość rowerowego przedsięwzięcia urzędnicy oszacowali na 12 mln złotych, z czego po 10 mln miasto zamierza sięgnąć z puli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).

  Na zachodzie Europy parkingi B&R to już standard. W Polsce centrami przesiadkowymi dla rowerzystów mogą poszczycić się Trójmiasto czy Wrocław.


  *Proces apelacyjny Katarzyny W.: Kochałam Madzię. Nie jestem zła
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM
  *Sprawdź, czy jesteś satanistą: Szokująca broszura ks. Sawy
  *Najlepsze MEMY po meczu Polska – Niemcy ZOBACZ ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama