Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Renta socjalna a pełnoletność [EKSPERT PODPOWIADA]

Joanna Biniecka
Gdy moja córka miała 16 lat, uległa poważnemu wypadkowi. Nie jest w stanie się uczyć, nie mówiąc już o podjęciu jakiejkolwiek pracy. Czy w tej sytuacji ma szansę na uzyskanie prawa do renty socjalnej? - pyta Czytelniczka z Sosnowca

Tak, jednak dopiero po osiągnięciu pełnoletności. Renta socjalna przysługuje osobom pełnoletnim, całkowicie niezdolnym do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18. roku życia albo w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, ale nie później niż przed ukończeniem 25. roku życia lub też w trakcie studiów doktoranckich albo aspirantury naukowej.

Obecnie zbyt młody wiek córki uniemożliwia nabycie przez nią prawa do renty socjalnej. Przy czym nic nie stoi na przeszkodzie, aby uzyskała ona stosowne uprawnienia po ukończeniu 18 lat. Wówczas - w zależności od tego, czy jej całkowita niezdolność do pracy będzie trwała, czy też okresowa - zostanie jej przyznana odpowiednio - renta stała lub okresowa.

Całkowitą niezdolność do pracy potwierdza lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS-u w II instancji. Warto nadmienić, że za osobę pełnoletnią uważa się również kobietę, która nie osiągnęła jeszcze 18. roku życia, ale mając ukończone 16 lat zawarła związek małżeński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!