Ważne
  Komisja Krajowa Solidarności pierwszy raz obraduje w...

  Komisja Krajowa Solidarności pierwszy raz obraduje w Katowicach

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Komisja Krajowa NSZZ Solidarność obraduje dziś i jutro w Katowicach po raz pierwszy w historii związku. Związkowcy zajmą się m.in. wystąpieniem do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy przywracającej wolne w święto Trzech Króli. Przygotują także list w związku z uroczystościami beatyfikacyjnymi Jana Pawła II.
  - Emocje wzbudza zwłaszcza wniosek w sprawie ustawy przywracającej wolne w Święto Trzech Króli. Bywa niesłusznie odbierany jako niechęć Solidarności do ustanowienie wolnego w tym dniu - podkreśla Wojciech Gumułka, rzecznik Solidarności.

  Dodaje, że związek kwestionuje jedynie artykuł 1. tej ustawy, który zniósł obowiązujący do końca roku zapis, że jeżeli święto przypada w dniu wolnym (czyli najczęściej w sobotę), to obniża ono wymiar czasu pracy. W zamian pracodawcy mieli obowiązek udzielić dnia wolnego w innym terminie. Teraz takiej możliwości już nie będzie. Związek kwestionuje też wydłużenie normy czasu pracy dla niepełnosprawnych do 8 godzin na dobę oraz 40 godzin tygodniowo. Zdaniem związkowców wprowadzone ustawą przepisy naruszają Konstytucję. Podczas obrad głosowane będzie też stanowisko Komisji Krajowej w sprawie projektu zmian w systemie ubezpieczeń społecznych.

  Obrady rozpoczną się ok. godz. 16.30.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama