Wybuch w kopalni Mysłowice: pierwsze posiedzenie komisji WUG...

  Wybuch w kopalni Mysłowice: pierwsze posiedzenie komisji WUG w sprawie wypadku

  Zdjęcie autora materiału

  Aldona Minorczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jolanta Talarczyk, rzecznik Urzędu informuje: - Komisja pracuję w 19 osobowym składzie pod przewodnictwem Wojciecha Magiery, wiceprezesa WUG. Zastępcą przewodniczącego jest prof. Wacław Dziurzyński z Instytutu Mechaniki Górotworu PAN. W jej składzie są przedstawiciele: Głównego Instytutu Górnictwa, Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie, Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG, Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, Zarządu KHW S.A., zakładowej, inspekcji pracy KWK Mysłowice-Wesoła, Związku Zawodowego Górników w Polsce, NSZZ „ Solidarność”, Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce, Porozumienia Związków Zawodowych KADRA. W posiedzeniu komisji uczestniczyli przedstawiciele Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

  Mirosław Koziura, prezes WUG, który powołał Komisję otwierając pierwsze jej posiedzenie przypomniał, że 6 października w kopalni doszło do zaplenia metanu i prawdopodobnie wybuchu metanu w zrobach. W rejonie zagrożenia znalazło się 37 osób. Objętych wypadkiem zostało 39 pracowników, 32 zostało poszkodowanych. Jedna osoba zmarła, jedna nadal jest poszukiwana.

  - Od początku tego roku zwracamy uwagę przedsiębiorców górniczych na rosnące i niespotykane w powojennym okresie zagrożenie metanowe. Jego skalę obrazuje wskaźnik, z którego wynika, iż z jednej tony wydobytego węgla wydziela się ponad 11 metrów sześciennych metanu. Mimo apeli, szkoleń, kontroli doszło do kolejnego wypadku związanego z tym zagrożeniem, a w ostatnich 10 latach w jego następstwie było 54 wypadków śmiertelnych, 39 ciężkich i 25 lekkich – podkreśla Mirosław Koziura, prezes WUG.


  Komisja wysłuchała informacji przedstawicieli kopalni Mysłowice-Wesoła dotyczących: warunków górniczo-geologicznych ściany 560 (w której doszło do wypadku zbiorowego), występujących w niej zagrożeń naturalnych (IV kategoria zagrożenia metanowego, III stopień zagrożenia tąpaniami, klasa B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego, III grupa skłonności węgla do samozapalenia), dynamicznej prognozy metanowości bezwzględnej, zastosowanych zabezpieczeń, zatrudnienia pracowników, prowadzonej profilaktyki i pomiarów, sytuacji przed wypadkiem oraz prowadzonej akcji ratowniczej.

  Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Katowicach 19 aparatów ucieczkowych, które zostały zabezpieczone, będą badane przez biegłych, powołanych przez śledczych prowadzących dochodzenie.


  *Proces apelacyjny Katarzyny W.: Kochałam Madzię. Nie jestem zła
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM
  *Sprawdź, czy jesteś satanistą: Szokująca broszura ks. Sawy
  *Najlepsze MEMY po meczu Polska – Niemcy ZOBACZ ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wypadek

   stoh (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   gdzie byli zatrudnieni gornicy na kopalni czy w firmie NSZZ solidarnosc

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pierwsze posiedzenie komisji WUG w sprawie wypadku

   Pracownik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Górnicy musieli pracować w takich warunkach, by zarobić:
   1. Bardzo Duże pieniądze dla KHW Katowice
   2. Duże pieniądze na dyrekcje kopalni
   3. i OCHŁAPY dla siebie i swoich rodzin...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pierwsze posiedzenie komisji WUG w sprawie wypadku

   Kierownik Oddziału (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   W innych, cywilizowanych krajach UE, po takim jak ten ostatni i innych podobnych masowych wypadkach z metanem, do Komisji zostaliby zaproszeni zagraniczni specjaliści z górnictwa węgla kamiennego...rozwiń całość

   W innych, cywilizowanych krajach UE, po takim jak ten ostatni i innych podobnych masowych wypadkach z metanem, do Komisji zostaliby zaproszeni zagraniczni specjaliści z górnictwa węgla kamiennego o podobnym zakresie zagrożeń i podobnych lub większych głębokościach eksploatacji. Spojrzenie innych na sposób wentylacji i całokształt rzeczywistej, a nie teoretycznej, prewencji na zagadnienie metanowe w polskim górnictwie węgla kamiennego być może otworzyłby Państwu = Włacicielowi oczy , że domagać się bezpieczeństwa pracy a stworzyć ramy dla bezpiecznej pracy to dwie różne sprawy ...ale tak między nami "córkami księdza" kogo z nich to naprawdę obchodzi - kto z nich narazi swoją pozycję i powie: NIE - tak nie można dalej pracować ...pogrzeb/y się odbędą ludzie zapomną a za kilka dni będzie goniona przez wioskę nowa świnia ... Czarne skrzynki nie pomogą jak brak wentylacji, która zasługuje na taką nazwę.

   Szczęść Bożezwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   Stalin

   fajla11

   Zgłoś naruszenie treści

   zabić jednego to przestępstwo -zabić miliony to statystyka -

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama