Hanna Schygulla wraca do Chorzowa. Wystąpi w Teatrze...

  Hanna Schygulla wraca do Chorzowa. Wystąpi w Teatrze Rozrywki i Chorzowskim Centrum Kultury

  Anna Ładuniuk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Koncert w Teatrze Rozrywki i spotkanie z widzami po projekcji filmu biograficznego w Chorzowskim Centrum Kultury to główne, choć nie jedyne punkty w programie wizyty na Śląsku Hanny Schygulli, aktorki i śpiewaczki, gwiazdy kina niemieckiego lat 70. i 80. XX wieku (grywała m.in. u Rainera Wernera Fassbindera, Wima Wendersa czy Volkera Schlöndorffa).

  W planach jest także m.in. spacer po Chorzowie oraz... spotkanie z nianią, Urszulą Skop, która zajmowała się małą Hanną. Słynna artystka przyjeżdża do Chorzowa w najbliższy weekend.

  Chorzów to jej miasto rodzinne - Schygulla jest Ślązaczką, urodziła się w kamienicy przy ul. Kasprowicza 3b w Chorzowie Starym (wtedy ul. Schlageterstrasse w Königs-hütte-Ost) w roku 1943. Ojciec Franz Josef przed wojną zajmował się handlem drewnem. Po wojnie mała Hanna z matką zostały wysiedlone, w Niemczech dołączył do nich ojciec (wcześniej wcielony do Wermachtu).

  Hanna Schygulla przyjedzie na zaproszenie chorzowskich władz. W przeszłości odwiedzała już Chorzów. W roku 1998 wystąpiła m.in. z recitalem w Teatrze Rozrywki. Widzowie zgotowali jej wtedy owacyjne przyjęcie. Ciarki po plecach przechodziły, kiedy artystka prawie w ciemności, acapella zaczęła śpiewać "Lili Marleen". Schygulla ma w swoim repertuarze ten przebój Marleny Dietrich, bo przecież w roku 1981 zagrała główną rolę w filmie Fassbindera, pod tym właśnie tytułem.

  W najbliższą sobotę gwiazda wróci do Teatru Rozrywki. Tym razem będzie gościem specjalnym uroczystej gali inaugurującej rok kulturalny w Chorzowie. Dzień później będzie można ją zobaczyć w Chorzowskim Centrum Kultury. Spotkanie z Schygullą poprowadzi filmoznawca, prof. Andrzej Gwóźdź, autor książki biograficznej o niej (to nowa pozycja na rynku wydawniczym, chorzowska impreza będzie pierwszą okazją do zapoznania się z nią).
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hanna schygulla

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Gratulacje dla Chorzowa .
   Gwiazda filmowa swiatowej klasy odwiedzi miasto swego urodzenia.
   Brawo.

   Zdjęcie autora komentarza
   Reisepass

   fajla11

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   czekałam na to -i dostała dopiero w 1990 roku -ale juz za stara byłam

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama