Lila w śpiączce, ale pomaga. Rodzice otworzyli fundację

  Lila w śpiączce, ale pomaga. Rodzice otworzyli fundację

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rodzice Lili codziennie odwiedzają ją w szpitalu. Zgodnie mówią, że sala, w której leży ich córeczka, stała się ich drugim domem
  1/2
  przejdź do galerii

  Rodzice Lili codziennie odwiedzają ją w szpitalu. Zgodnie mówią, że sala, w której leży ich córeczka, stała się ich drugim domem ©arc. prywatne

  Rodzice Lili otworzyli fundację. Zbierają na sprzęt medyczny i chcą organizować naukę terapii. Brakuje im lokalu, specjalistycznych łóżek, pieluch... Tylko zapału mają pod dostatkiem.
  Jeszcze nie ma roku, urodziła się z silnym niedotlenieniem mózgu i cały czas jest w śpiączce. Choć pewnie nie zdaje sobie z tego sprawy, już zrobiła wiele dobrego. Rodzice małej Liliany, Monika Wulczyńska i Arkadiusz Jochman, miesiąc temu oficjalnie otworzyli fundację Centrum Monitoringu Lecznictwa Okołoporodowego, która pomaga dzieciom z problemami okołoporodowymi.

  - Nie wiemy jak długo Lilusia będzie z nami, a chcemy, by zostawiła po sobie ślad na ziemi. Odebrano jej możliwości, by zrobiła to sama, dlatego uznaliśmy, że fundacja będzie pomnikiem dla niej - mówi pani Monika i dodaje, że pomysł na fundację przyszedł sam, bo kiedy zrobiło się głośno o sprawie Lili, zaczęli zgłaszać się do nich rodzice, którzy przeżyli podobną tragedię.


  Fundacja ma już siedmioro podopiecznych z całej Polski w wieku od 2 do 10 lat.To dzieci, które urodziły się z niedotlenieniem mózgu. Ich stan jest różny, jednak wszystkie mają problemy neurologiczne. Jak podkreślają rodzice Lili, są one efektem nieprawidłowości podczas porodu. Rodzice Lilii mają kolejne pomysły na to, jak pomagać chorym dzieciom.

  - W przyszłości chcielibyśmy zdobyć wielopokojowe mieszkanie w Katowicach, w którym rodzice wraz z dziećmi uczyliby się od terapeuty udzielania pomocy swoim pociechom - wyjaśnia mama Lili. - Pozwoliłoby to im zaoszczędzić czas i pieniądze.

  Zamiast jeździć do rehabilitantów i płacić za wizyty, sami mogliby wykonywać proste ćwiczenia w domu.

  By pomysł wprowadzić w życie, Monika i Arkadiusz szukają sponsorów. Z prośbą o wynajęcie mieszkania za symboliczną złotówkę chcą zwrócić się też do katowickiego magistratu.

  - Wspieramy działania wielu fundacji - przyznaje Jakub Jarząbek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Katowicach. Dodaje, że jeśli do magistratu wpłynie oficjalne pismo z fundacji Lili, na pewno je rozpatrzą.

  Inicjatywę utworzenia fundacji już chwali prof. Małgorzata Łukowicz, dyrektor medyczny Kliniki Budzik. - To bardzo dobry pomysł, takie ośrodki są potrzebne, jednak przed rodzicami Lili do pokonania bardzo trudna droga. Dobrze by było, by rodzice mieli dostęp do lekarza specjalisty rehabilitacji, fizjoterapeuty, który ma doświadczenie w pracy z dziećmi, oraz do neurologopedy, neuropsychologa i neurologa dziecęcego - podpowiada prof. Łukowicz.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ:
  Kasprzyk: Prawdziwa siła rodziców Liliany


  - Młodzi rodzice często nieświadomie popełniają błędy w trakcie opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi, a wystarczy tydzień, by nauczyć ich, jak prawidłowo dostymulować dziecko, tym samym zmniejszyć negatywne efekty śpiączki, na przykład odleżyny czy przykurcze mięśni - podkreśla Łukasz Głaka, rehabilitant z 8-letnim stażem pracy m.in. z niepełnosprawnymi dziećmi. Tłumaczy, że w pierwszej kolejności trzeba pokazać rodzicom, jak układać dziecko, jak je podnosić, jak często zmieniać mu pozycję i na jaką. - To już jest częścią terapii, a pamiętajmy, że czym szybciej dziecko wybudzi się ze śpiączki, tym większa szansa, że będzie rozwijało się prawidłowo - dodaje.

  Niebawem ruszy też strona fundacji: lilkapomaga.pl.

  - Kiedy tylko strona zacznie działać, poinformujemy o tym na naszym profilu facebookowym - informują rodzice.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama