Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekolodzy wstrzymują budowę Elektrowni Czeczott w Woli

Aleksandra Smolak
2,5 tys. ludzi miało znaleźć zatrudnienie przy budowie elektrowni Czeczott. Czy znajdzie? Czas pokaże.

26 września Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bielsku-Białej uchyliło decyzję środowiskową dla planowanej przez Kompanię Węglową i japońskiego koncernem Mitsui budowę elektrowni Czeczott w Woli. Jak mówi Jarosław Pająk prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku-Białej, o uchylenie decyzji środowiskowej wydanej przez wójta gminy Miedźna Bogdana Taranowskiego w lipcu, wnioskowało stowarzyszenie ekologiczne z Oświęcimia, Towarzystwo na rzecz Ziemi, oraz osoby prywatne.

- Towarzystwo zwróciło uwagę na nieścisłości, które pojawiły się w decyzji. O jej uchylenie wnioskowało zresztą wiele innych podmiotów, wskazując kolejne błędy. Dlatego decyzja została uchylona – mówi Pająk.

Tomasz Głogowski z Biura Komunikacji Korporacyjnej w Kompani Węglowej poinformował, że spółka dołoży wszelkich starań, by decyzja środowiskowa dla planowanej Elektrowni Czeczott stała się jak najszybciej prawomocna.– Obecnie przedstawiciele spółki prowadzoną konsultacje z inwestorem oraz doradcą technicznym w sprawie dalszego postępowania dotyczącego decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku Białej. Analizowana jest dokumentacja oraz sytuacja prawna. Niewykluczone, że Kompania Węglowa złoży skargę na decyzję SKO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – wyjaśnia Głogowski.

Bogdan Taranowski o powodzenie inwestycji jest spokojny, bo jak mówi, decyzja środowiskowa została wcześniej zatwierdzona przez Generalną Ochronę Środowiska, a jej uchylenie nie oznacza, że inwestycja nie powstanie. W ubiegły czwartek wójt gminy Miedźna spotkał się z przedstawicielami koncernu Mistsui by ustalić dalszy plan działania po uchyleniu decyzji. – Podjęliśmy decyzję, że raport środowiskowy zostanie uzupełniony o elementy, które wskazało Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bielsku-Białej. Następnie znów zostanie wysłana do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska celem uzgodnienia wprowadzonych zmian i decyzja zostanie oddana do ponownego wglądu i poddana konsultacjom społecznym. Jeżeli zostanie zatwierdzona, wydam decyzję ponownie – mówi Bogdan Taranowski.

Wójt podkreśla, że uchylenie decyzji środowiskowej nie oznacza zamknięcia czy unieważnienia inwestycji. A to ważne szczególnie dla osób, które liczą na zatrudnienie w Elektrowni Czeczott. Nowa elektrownia węglowa ma być włączona do sieci w 2020 roku, ale wcześniej przy jej budowie zatrudnienie miało znaleźć nawet 2,5 tys. ludzi. Później, kiedy elektrownia zacznie działać na stałe, ma zatrudniać do 250 osób.

Na nowe miejsca pracy liczą mieszkańcy powiatu pszczyńskiego i bieruńsko-lędzińskiego. Zdenerwowani internauci komentują: – Zieloni jak zwykle mieszają się gdzie nie trzeba – pisze na naszym portalu ozon.


*Proces apelacyjny Katarzyny W.: Kochałam Madzię. Nie jestem zła
*Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM
*Sprawdź, czy jesteś satanistą: Szokująca broszura ks. Sawy
*Najlepsze MEMY po meczu Polska – Niemcy ZOBACZ ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!