W Zagłębiu przybywa hoteli, bo teraz goście muszą szukać...

  W Zagłębiu przybywa hoteli, bo teraz goście muszą szukać miejsc na Śląsku [ZDJĘCIA]

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Zagłębiu przybywa hoteli, bo teraz goście muszą szukać miejsc na Śląsku [ZDJĘCIA]
  1/29
  przejdź do galerii
  W Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej powstają nowe hotele. Czy mają szanse na skuces? Najnowocześniejszym ma być Holiday Inn, połączony podziemnym tunelem z aquaparkiem
  Od 2010 do 2012 roku w Polsce przybyło aż 137 hoteli, a ich liczba sięgnęła łącznie 2014. Branża hotelarska ma się więc u nas całkiem nieźle, a świadczą o tym m.in. nowe inwestycje w Zagłębiu i na Śląsku. Czy jest dziś dla nich miejsce? Eksperci rynku hotelarskiego twierdzą, że tak, ale pod warunkiem, że koszty takich inwestycji zostaną odpowiednio skalkulowane, a poniesione wydatki zaczną się szybko zwracać.

  Bo tu jest gospodarka, rozwija się medycyna  O ile więc nie dziwią raczej nikogo nowe inwestycje tego typu w Beskidach czy na Jurze, a więc w regionach, gdzie potencjał turystycznych atrakcji jest zdecydowanie spory, to jednak rosnące jak grzyby po deszczu hotele w Zagłębiu, to już zastanawiające zjawisko. Czy mają więc szanse na sukces?

  - W Zagłębiu i województwie śląskim jest miejsce na nowe inwestycje w branży hotelarskiej, choć Katowice i Warszawa są dziś miastami charakteryzującymi się największym udziałem pokoi w hotelach sieciowych w relacji do całej podaży pokoi - mówi Janusz Mitulski, ekspert w branży hotelarskiej, partner w branżowej firmie doradczej Horwath HTL.

  - Wynika to między innymi z faktu, że od kilku lat w Sosnowcu funkcjonuje Centrum Targowo-Konferencyjne Expo Silesia, a sam Górny Śląsk jest dominującym ośrodkiem przemysłowym w kraju. Region charakteryzuje się także silną branżą medyczną, w takich specjalizacjach jak leczenie oparzeń, okulistyka czy kardiologia. To oznacza, że w najbliższych latach Katowice i okolice powinny być miejscem organizacji wielkich kongresów naukowych i medycznych, głównie dzięki powstaniu Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

  Inwestycje hotelowe, które powstają pod znanymi, światowymi markami zwiększają szanse na sukces biznesowy, jednakże realizacja każdego takiego projektu musi być poparta wnikliwymi analizami finansowymi, które powinny być podstawą do podjęcia decyzji o budowie obiektu - dodaje Mitulski. Poza tym, jak twierdzą eksperci branży hotelarskiej, dla gości zagranicznych hotel znanej sieci jest zazwyczaj pierwszym wyborem. Choć wiadomo, że jest tam nieco drożej.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo