Muzeum Powstań Śląskich jak Muzeum Powstania Warszawskiego?...

  Muzeum Powstań Śląskich jak Muzeum Powstania Warszawskiego? [PORÓWNANIE]

  Paweł Szałankiewicz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wirtualne zwiedzanie muzeum
  1/12
  przejdź do galerii

  Wirtualne zwiedzanie muzeum ©Fot. Muzeum Powstania Warszawskiego

  Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach otwarte! Wybraliśmy pięć największych atrakcji tego muzeum i zestawiliśmy z atrakcjami Muzeum Powstania Warszawskiego. Które lepsze? Które atrakcyjniejsze? Sprawdźcie i skomentujcie.
  Muzeum Powstań Warszawskich w Warszawie zostało otwarte dziesięć lat temu. Dokumentuje ono historię powstania warszawskiego a także prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną poświęconą dziejom powstania, a także historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Do jej największych atrakcji można zaliczyć kilka rzeczy.

  Pierwsza to... wirtualny spacer po muzeum dostępny na stronie placówki.
  To zbiór zdjęć oraz filmów dokumentalnych, które możemy zobaczyć za pomocą jednego kliknięcia! Kolejną jest stalowy monument, który jest centralnym punktem całego muzeum przecinającym wszystkie poziomy ekspozycji. Na monumencie znajdują się daty kolejnych dni Powstania i ślady po pociskach.

  Na pewno wielką atrakcją dla zwiedzających są budki telefoniczne, gdzie przez telefon możemy posłuchać relacji Powstańców, m.in. Witolda Kieżuna, Jerzego Wilgata czy Elżbiety Zawadzkiej. Jeśli chcemy poczuć choć trochę trudy życia Powstańczego, zawsze możemy przejść się kanałami, którymi komunikowali się powstańcy dzięki grupom łączniczek "kanałówek" oraz drużynie "szczurów kanałowych". Spore wrażenie robi samolot Liberator, którym niesiono pomoc warszawskim powstańcom. Inną atrakcją wartą uwagi jest film "Miasto ruin", w którym dokładnie odtworzono całą Warszawę z czasów powstania, którą widzimy z lotu ptaka.

  A co warto zobaczyć w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach? Na pewno zrekonstruowany tramwaj, który jeździł ulicami Świętochłowic na początku XX wieku. Wsiadając do niego i uruchamiając specjalną wajchę, możemy dosłownie przejechać się ulicami miasta mając za oknami widok dawnego Śląska. Ciekawie prezentuje się wóz bojowy z czasów Powstań Śląskich, przy którym spotkamy żołnierza opowiadającego historię wszystkich powstań.  W muzeum znajdziemy również (podobnie jak w Muzeum Powstania Warszawskiego) znajdziemy telefony, z których zadzwonimy do powstańców, którzy opowiedzą nam o tym, jak wyglądało powstanie z ich perspektywy. Ich relacje możliwe są dzięki archiwalnymo nagraniom z lat 70-tych, które powstały w Radiu Katowice.  Wszystkich zainteresuje na pewno film fabularny "Franek", który został nakręcony specjalnie dla świętochłowickiego muzeum. Opowiada on oczywiście o losach powstańców, a zagrali w nim m.in. Marian Dziendziel i Krzysztof Respondek.  Co poza tym? Możemy zobaczyć repliki wszystkich broni, jakich używano w czasie Powstań Śląskich i zrekonstruowany wóz bojowy.
  *Proces apelacyjny Katarzyny W.: Kochałam Madzię. Nie jestem zła
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM
  *Sprawdź, czy jesteś satanistą: Szokująca broszura ks. Sawy
  *Najlepsze MEMY po meczu Polska – Niemcy ZOBACZ ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze (15)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   i takigo ciula jak ty, co go z Friedlandu nazod poslali


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Tyta

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Błąd Tytka!
   Z Unna... a reszta z tym ciulem sie zgadza... ;-)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   A (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Ja bym jeszcze urządził muzeum martyrologii dobrowolnie wypędzonych do efu. Wśród eksponatów Golf jedynka, magazyn Quelle i słoik Nutelli.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @A

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Jeżeli chcesz robić muzeum martyrologii, to idź do piwnicy po kartongi z margaryny i musztardówki, w kerych twoi sarmaccy przodkowie kufajki i walonki na Śląsk przysmyczyli oraz brynol słepali! Ino...rozwiń całość

   Jeżeli chcesz robić muzeum martyrologii, to idź do piwnicy po kartongi z margaryny i musztardówki, w kerych twoi sarmaccy przodkowie kufajki i walonki na Śląsk przysmyczyli oraz brynol słepali! Ino nie ma już tych bydlęcych wagonów, co to w nich twoich ojców i dziadziusiów nam na plac zwalili...
   A pomyśl też o tych, kerych ty i twoi słowiańscy towarzysze partyjni pozbawili domów i małej ojczyzny, wypędzając z byłych województw: lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego!
   Nie zapomnij też o wypędzonych i zamordowanych podczas akcji WISŁA!!!

   Jak już tak bardzo uwiera cię - przigłupie cielmicki - Golf jedynka, to musza cię zmartwić! Mam wśród kilku pojazdów - 28 letniego Golfa i oprócz klocków hamulcowych, oleju, opon i żarówek, nie wymieniałem w nim nic innego. Jak mu depnę to idzie jak armia czerwona!
   Jednak miałem też w międzyczasie 3 polonezy i 2 Daewoo polskiej produkcji, rdza je wpierdzielała już na taśmie produkcyjnej! Po nich nie został nawet smród, a Golf dalej wozi moje dupsko...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zaprzancy na posterunku

   slazakowska teoria (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

   nudne to przeciez. Do muzeum tez nigdy nie pojda, lepiej na piwo wydac . Pozostaje forum DZ. Achtung , plujemy na trzy. Wiec anjc, cwaj, draj ....


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mierzysz ludzi swoja miarą "lepiej wydac na piwo"

   otto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   a co to jakis przymus odwiedzenie tego muzeum??? Chcesz ic??? Jak wrocisz to zadam ci jedno pytanie! Czy slyszales cos o tzw.Powstancach Slaskich nie pochowanych w mogilach powstanczych na...rozwiń całość

   a co to jakis przymus odwiedzenie tego muzeum??? Chcesz ic??? Jak wrocisz to zadam ci jedno pytanie! Czy slyszales cos o tzw.Powstancach Slaskich nie pochowanych w mogilach powstanczych na cmentarzach.. w mogilach powstanczych na cmentarzach chowano powstancow ktorzy zmarli smiercia naturalna. Duża czesc uczestnikow tzw.powstan nie lezy w tych mogilach BO IM ODMOWIONO! wiesz dlaczego im odmowiono???? sa listy powstancow Slaskichw IPN szkoda ze IPN nie zadal sobie trudu ilu uczestnikow walk lezy poza powstanczymi kwaterami ! I DLACZEGO!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cui bono, czyli - po co? na czyją korzyść?

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

   1. Czy z tych telefonów można zadzwonić do tzw. powstańców Śląskich, kerzy podziękowali " macierzy" za degradację, dewastację i zniszczenie Śląska i jego przemysłu, upodlenie rdzennych mieszkańców...rozwiń całość

   1. Czy z tych telefonów można zadzwonić do tzw. powstańców Śląskich, kerzy podziękowali " macierzy" za degradację, dewastację i zniszczenie Śląska i jego przemysłu, upodlenie rdzennych mieszkańców i... wyjechali na stałe do Niemiec?
   Opowiedzą nam oni - dlaczego najpierw olała ich polska macierz, a potem oni olali ją?
   2. Czy będzie można zadzwonić do Naczelnego Dowódcy tzw. III Powstania - pułkownika kawalerii Wojska Polskiego - mordercy własnej żony i jej kochanka - hrabiego Macieja Mielżyńskiego i zapytać go, jak to się stało, że w 1913 roku sąd uniewinnił go od tej bandyckiej zbrodni? Czy to morderstwo i jego predyspozycje mordercy, były powodem powołania go na funkcję dowódcy tzw. III Powstania - dodajmy dowódcy, który miał za zadanie strzelać i mordować naszych opów i starzików?
   A czy tego mordercę będzie można zapytać jak to się stało, że nie przelewał krwi we wrześniu 1939 roku, a czas II WŚ spędził przez nikogo niepokojony w Wiedniu, który był pod rządami Niemiec??? I dlaczego hitlerowcy - mimo, że wiedzieli o nim - nie zesłali go do obozu koncentracyjnego - tak jak innych tzw. powstańców?
   3. A czy będzie można zadzwonić do m.in. gen Szeptyckiego ze specjalnego szta­bu wojskowego w Krakowie i dowiedzieć się, jakim bandyckim prawem przerzucił na teren obcego państwa Pruskiego:
   18 armat i ponad 10.000 karabinów. A na przełomie kwietnia i maja 1921 r. zaczęto przerzucać z Polski na Pruski Górny Śląsk znaczne ilości broni i amunicji. Tzw. powstań­com dostarczono wówczas m.in. 7 pociągów pancernych, ok. 50 dział lekkich, 40 tys. karabinów ręcznych, itd. Poza sprzętem do bezpośredniej walki, w czasie tzw. III powstania dostarczano także pieniądze, żywność, lekarstwa i odzież. W sumie, jak wynika z niepełnych danych, pomoc ta miała wartość ponad 200 milio­nów marek niemieckich! Będzie można o to zapytać?
   4. A czy będzie można zadzwonić do ówczesnego rządu II RP i zapytać, czy biednej wówczas - jak mysz kościelna Polsce - była potrzebna wojna Polsko-Pruska i dlaczego walczyli tylko o Śląsk, a nie np. o Inflanty lub Madagaskar? I czy to prawdą jest, że po przegranym plebiscycie Polska miała otrzymać tylko powiat pszczyński i rybnicki, a po jej bandyckich machlojkach z francuskimi kolaborantami, dostała 50% hutnictwa śląskiego i 76% śląskich kopalń węgla?
   5. A czy połączymy się telefonicznie z Henrykiem Myrcikiem i Franciszkiem Jendrzejem i dowiemy się od nich, dlaczego zdrajca Śląska i Ślązaków, za którego pogrzeb państwo polskie do dnia dzisiejszego nie zapłaciło - kazał zamordować na oczach żony i dzieci - Teofila Kupkę? A możemy zapytać przez ten cudowny telefon, dlaczego ci mordercy - kryci i uniewinnieni przez francuskiego sędziego kolaboranta - wypierdzielili z własnego domu - żonę i dzieci po zamordowanym Teofilu?
   6. Czy ten magiczny telefon odpowie nam, dlaczego rząd RP robi sobie - z nas Ślązaków - szopkę i kabaret? Dlaczego zakłamuje naszą historię i tożsamość???
   Tragiczne jest to, iż rząd RP wpisuje się w to samo szambo, w którym tkwi rząd Turcji pytany o masakrę Ormian...

   Wracając do tytułu mojego postu: Cui bono - na czyją korzyść?
   Pytam się przeto rządzie RP - CUI BONO - były te zbrojne rozpierduchy na terenie obcego państwa Pruskiego? Nie aby wam, kerzy po 123 latach niewoli, byliście biedni jak mysz kościelna?
   Jako potomkowie sarmackich szlachetków, nie stać was na tzw. odwagę cywilną, nie stać was aby uderzyć się w piersi i powiedzieć: Mea culpa!
   Tak wiemy - nie stać was... od 1919 roku! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Phantasialand

   Zygfryd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   A co bramom ze Swierklanca - Odejcie ja na swoie miejsce

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to konkurs ma największy martyrologiczny obciach?

   pogratulować współkonkurentów (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

   to jeszcze w konkurencji powinno wystąpić muzeum ruchu robotniczego z PRL plus rozmaite muzea Lenina, np. to z Poronina. To jest poetyka muzeum powstania z warszawy: jak z historii zrobić politykę...rozwiń całość

   to jeszcze w konkurencji powinno wystąpić muzeum ruchu robotniczego z PRL plus rozmaite muzea Lenina, np. to z Poronina. To jest poetyka muzeum powstania z warszawy: jak z historii zrobić politykę a potem na tej bazie urządzać "dwie minuty nienawiści" do wiadomo kogo...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przykra konkurencja Martyrologii.

   imc. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

   Biedne te dzieci,mlodziez i fanatycy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I znowu beda mlodzierz szkolna przymuszac do odwiedzania tego przybytku.

   otto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

   a od rodzicow beda wydzierac pieniadze za bilety wstepu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lwy z Bytomia

   Ewald (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 2

   dejcie do muzeum !!! co warszawioki po wojnie ukradli do swojego ZOO. To bydzie dobro ekspozycja !!! Chyba, że założymy nowe muzeum: Kradzieży kultury śląskiej po powrocie do "macierzy" :)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odajcie tego lwa z Oberschlesien ;)

   Zygfryd z Piekor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   odajcie go

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ryle Korfantego!!!!!

   Rolmops (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   Mieli szczescie te nieroby i ryle ze DR bol oslabiony przegranom 1wojnom! Bo inacy to by wszystko inacy wyglondalo!!!! Ale potym Adolf ich wyprosciol!!! to dwoma rekami podpisywali VL2!!!!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama