Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Powstań Śląskich jak Muzeum Powstania Warszawskiego? [PORÓWNANIE]

Paweł Szałankiewicz
Muzeum Powstań Śląskich: zrekonstruowany tramwaj, który jeździł ulicami Świętochłowic na początku XX wieku
Muzeum Powstań Śląskich: zrekonstruowany tramwaj, który jeździł ulicami Świętochłowic na początku XX wieku Arkadiusz Ławrywianiec
Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach otwarte! Wybraliśmy pięć największych atrakcji tego muzeum i zestawiliśmy z atrakcjami Muzeum Powstania Warszawskiego. Które lepsze? Które atrakcyjniejsze? Sprawdźcie i skomentujcie.

Muzeum Powstań Warszawskich w Warszawie zostało otwarte dziesięć lat temu. Dokumentuje ono historię powstania warszawskiego a także prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną poświęconą dziejom powstania, a także historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Do jej największych atrakcji można zaliczyć kilka rzeczy.

Pierwsza to... wirtualny spacer po muzeum dostępny na stronie placówki. To zbiór zdjęć oraz filmów dokumentalnych, które możemy zobaczyć za pomocą jednego kliknięcia! Kolejną jest stalowy monument, który jest centralnym punktem całego muzeum przecinającym wszystkie poziomy ekspozycji. Na monumencie znajdują się daty kolejnych dni Powstania i ślady po pociskach.

Na pewno wielką atrakcją dla zwiedzających są budki telefoniczne, gdzie przez telefon możemy posłuchać relacji Powstańców, m.in. Witolda Kieżuna, Jerzego Wilgata czy Elżbiety Zawadzkiej. Jeśli chcemy poczuć choć trochę trudy życia Powstańczego, zawsze możemy przejść się kanałami, którymi komunikowali się powstańcy dzięki grupom łączniczek "kanałówek" oraz drużynie "szczurów kanałowych". Spore wrażenie robi samolot Liberator, którym niesiono pomoc warszawskim powstańcom. Inną atrakcją wartą uwagi jest film "Miasto ruin", w którym dokładnie odtworzono całą Warszawę z czasów powstania, którą widzimy z lotu ptaka.

A co warto zobaczyć w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach? Na pewno zrekonstruowany tramwaj, który jeździł ulicami Świętochłowic na początku XX wieku. Wsiadając do niego i uruchamiając specjalną wajchę, możemy dosłownie przejechać się ulicami miasta mając za oknami widok dawnego Śląska. Ciekawie prezentuje się wóz bojowy z czasów Powstań Śląskich, przy którym spotkamy żołnierza opowiadającego historię wszystkich powstań.

W muzeum znajdziemy również (podobnie jak w Muzeum Powstania Warszawskiego) znajdziemy telefony, z których zadzwonimy do powstańców, którzy opowiedzą nam o tym, jak wyglądało powstanie z ich perspektywy. Ich relacje możliwe są dzięki archiwalnymo nagraniom z lat 70-tych, które powstały w Radiu Katowice.

Wszystkich zainteresuje na pewno film fabularny "Franek", który został nakręcony specjalnie dla świętochłowickiego muzeum. Opowiada on oczywiście o losach powstańców, a zagrali w nim m.in. Marian Dziendziel i Krzysztof Respondek.

Co poza tym? Możemy zobaczyć repliki wszystkich broni, jakich używano w czasie Powstań Śląskich i zrekonstruowany wóz bojowy.


*Proces apelacyjny Katarzyny W.: Kochałam Madzię. Nie jestem zła
*Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM
*Sprawdź, czy jesteś satanistą: Szokująca broszura ks. Sawy
*Najlepsze MEMY po meczu Polska – Niemcy ZOBACZ ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Muzeum Powstań Śląskich jak Muzeum Powstania Warszawskiego? [PORÓWNANIE] - Dziennik Zachodni