Ważne
  Twardorzeczka: Słowacy polują na...

  Twardorzeczka: Słowacy polują na wilki, swoje i nasze - alarmują ekolodzy

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Aż 150 wilków mogą od początku października 2010 roku do końca stycznia odstrzelić słowaccy myśliwi. Polowania odbywają się m.in. tuż przy polskiej granicy. Ekolodzy ze Stowarzyszenia dla Natury Wilk w Twardorzeczce alarmują, że od kul słowackich myśliwych giną także nasze wilki.
  - W tym roku na Słowacji wprowadzono limit wilków do odstrzału na 150 osobników (populacja tych drapieżników liczy tam 350-400 sztuk), wydłużono także sezon polowań z półtora miesiąca na cztery miesiące - opowiada dr Sabina Pierużek-Nowak, prezes Stowarzyszenia. Podkreśla, że na terenach przygranicznych wilki swobodnie przemieszczają się przez granicę, więc zdarza się, że Słowacy strzelają do takich wspólnych watah.
  Problem polega także na tym, że jak słowaccy myśliwi przetrzebiają swoje stada, a tak jest co roku, to później młode wilki z Polski, szukając wolnych terenów, przenoszą się na słowacką stronę.

  - Gdyby nie nasze młode wilki, Słowacy mieliby problem z utrzymaniem swojej populacji - zaznacza dr Pierużek-Nowak.

  Ekolodzy wysłali ministra środowiska i Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska apel o pilne podjęcie rozmów ze stroną słowacką w sprawie ograniczenia odstrzału wilków. Na razie Słowacy nie są nimi zainteresowani, choć naciskają na nich także Czesi, których populacja wilków jest jeszcze mniejsza niż w Polsce. Czesi mają zaledwie kilka watah, po polskiej stronie Karpat jest ok. 250 drapieżników.

  W Polsce polowania na wilki są zakazane. Można do nich strzelać tylko w wyjątkowych sytuacjach za zgodą ministra środowiska. Rocznie minister wydaje od jednej do kilku takich zgód.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama