Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy dzieci czegoś nie widzą [SPOTKANIA MEDYCZNE]

Maria Zawała, Anna Sojka
Spotkania Medyczne im. Krystyny Bochenek w Radiu Katowice dziś (sobota) o godz. 12.15
Spotkania Medyczne im. Krystyny Bochenek w Radiu Katowice dziś (sobota) o godz. 12.15 Arkadiusz Ławrywianiec
Twoje dziecko ma problemy ze wzrokiem? Nie czekaj, tylko zabierz je do okulisty - radzi prof. Maria Formińska-Kapuścik z Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach. 214. Spotkania Medyczne imienia Krystyny Bochenek odbyły się na Scenie w Mmalarni Teatru Śląskiego w Katowicach. O wadach wzroku dzieci rozmawiały Maria Zawała (DZ) i Anna Sojka (Radio Katowice)

Jak poznać, że noworodek ma problemy ze wzrokiem?
Jeżeli noworodek nie reaguje na światło, a niemowlę na twarze rodziców, nie uśmiecha się do nich i nie wodzi za zabawkami, powinno to wzbudzić niepokój opiekunów. Podobnie jak nieprawi-dłowe ustawienie gałek ocznych dziecka, czyli popularny zez, który może być skierowany w kierunku nosa albo na zewnątrz, lub oczopląs. W każdym przypadku wymagana jest konsultacja okulisty. Zresztą każde nowo narodzone dziecko do 1. roku życia powinno być zbadane przez okulistę. Badanie trzeba powtarzać w drugim, czwartym i szóstym roku życia dziecka. Gdy występuje jakaś wada wzroku w rodzinie albo ciąży matki towarzyszyła infekcja, dziecko powinno być badane okulistycznie w pierwszych trzech miesiącach życia. Dobrze jest uważnie czytać zalecenia w książeczce zdrowia dziecka.

Czy sami też możemy zauważyć u dziecka jakieś charakterystyczne objawy świadczące o problemach z widzeniem?
Małe dziecko nie powie nam, że ma problemy z widzeniem, ale można to sprawdzić, pokazując dziecku zabawki różnej wielkości. Ważne jest, aby kontrolować każde oko z osobna, zasłaniając drugie. W wypadku oka zezującego, któremu najczęściej towarzyszy niedowidzenie, szybkie wykrycie wady i odpowiednie leczenie ma szczególne znaczenie, ponieważ leczenie niedowidzenia jest możliwe głównie do 9. roku życia. Leczenie niedowidzenia polega przede wszystkim na zasłanianiu oka dobrze widzącego i zmuszaniu tym samym oka słabo widzącego do patrzenia. Ale należy pamiętać, że dziecko nie zawsze rozumie, dlaczego ma patrzeć okiem słabszym i może podglądać. Dlatego bardzo ważna jest kontrola tego procesu leczenia przez opiekuna.

Jeśli dziecko nie reaguje na wiszące nad wózkiem zabawki, to...
Każdy taki przypadek musi budzić niepokój, bo może to być problem okulistyczny, ale może też tkwić w upośledzeniu centralnego układu nerwowego.

Jeśli rodzice noszą okulary i mają wady wzroku, czy to sygnał, by uważniej kontrolować wzrok dzieci?
Tak. Badania profilaktyczne wzroku u dzieci są wówczas niezbędne.

Jakie jeszcze wady wzroku dzieci diagnozują okuliści?
Często zdarza się, że dochodzi u dzieci do zbyt późnego udrożnienia dróg łzowych. Dziecko rodzi się z niedrożnością, której wynikiem jest łzawienie. Może to dotyczyć jednego oka lub obu. Ujście przewodu nosowo-łzowego jest naturalnym systemem odprowadzania łez z oka. Jeżeli po urodzeniu nie dojdzie do jego udrożnienia, wydzielina gromadzi się i staje się coraz bardziej lepka, łzy nie są w stanie spłynąć i wtórnie może rozwijać się zapalenie.
W celu udrożnienia kanalika łzowego stosuje się delikatny masaż hydrostatyczny opuszkiem palca. Jeżeli objawy utrzymują się zbyt długo, może być konieczne wykonanie zabiegu polegającego na udrożnieniu dróg łzowych.

Astygmatyzm to kolejna wada. Na czym polega?
Astygmatyzm to wada wrodzona i może być izolowana lub skojarzona z nadwzroczością czy krótkowzrocznością. W zależności od stopnia astygmatyzmu może objawiać się zamglonym widzeniem z daleka i z bliska, bólami głowy, mrużeniem i tarciem oczu, przekrzywianiem głowy. Nierozpoznany w porę i niekorygowany duży astygmatyzm u małego dziecka może doprowadzić do niedowidzenia.
Czy rodzice są w stanie zauważyć astygmatyzm u dziecka?
Nie, rodzaj wady wzroku musi stwierdzić okulista. Rodzice mogą tylko zauważyć, że u dziecka występują powyżej wymienione objawy. U mojego syna problemy ze wzrokiem zauważył... dziadek, gdy okazało się, że mały źle widział cyfry na zegarze.

Co dalej na liście wad wzroku u dzieci?
Zwracam uwagę na jaskrę pierwotnie wrodzoną. Występuje u około 1 na 10 tys. noworodków i stanowi przyczynę ślepoty w 2-15 proc. przypadków. Jest rezultatem nieprawidłowego rozwoju struktur przedniego odcinka oka i kąta przesączania w życiu płodowym. Skutkuje to podwyższeniem ciśnienia wewnątrzgałkowego z powodu braku odpływu cieczy wodnistej.
W 25 proc. objawy jaskry wrodzonej stwierdza się zaraz po urodzeniu, w 80 proc. przypadków przed ukończeniem przez dziecko 1. roku życia. Klasyczne objawy to: łzawienie, światłowstręt i kurcz powiek. Do nich dołącza się zmętnienie rogówki i powiększenie gałki ocznej. Leczenie tego schorzenia jest wyłącznie operacyjne. Jaskra wieku dziecięcego może być również rezultatem wad innych części gałki ocznej, tzw. jaskra wtórna. Jaskrze wieku dziecięcego mogą towarzyszyć różne inne zaburzenia rozwojowe
u dziecka.

Czy dzieci chorują też na zaćmę?
Tak. Zaćma jest zmianą patologiczną soczewki, polegającą na całkowitym lub częściowym jej zmętnieniu, co powoduje utratę jej własności optycznych i przejrzystości. Zmętnienie soczewki może wystąpić już w momencie narodzin, lub rozwinąć się we wczesnym dzieciństwie #lub w wieku młodzieńczym. W przypadku, gdy zmętniała soczewka uniemożliwia prawidłowy proces widzenia, jedynym leczeniem jest zabieg operacyjny. W przypadkach zaćm wrodzonych, gdy soczewka jest całkowicie zmętniała, leczenie operacyjne powinno być wykonane w pierwszych 8 tygodniach życia, a najpóźniej do 4. miesiąca życia. Jeżeli zaćma wrodzona występuje u dzieci przedwcześnie urodzonych, #z niską masą ciała, zagrożonych retinopatią wcześniaków, zabieg operacyjny usunięcia zaćmy jest przeprowadzany wcześniej, jeżeli stan zdrowia dziecka pozwala na znieczulenie ogólne.

Czy dzieci mogą nosić soczewki kontaktowe?
Jestem absolutną przeciwniczką takiego rozwiązania u dzieci z krótkowzrocznością. Można rozważyć noszenie soczewek kontaktowych w krótkowzroczności u młodzieży, ale okresowo. Wyjątek stanowi różnowzroczność, tzn. gdy występuje wada wzroku w jednym oku, której nie można skorygować okularami.

Jak długo dzieci mogą dziennie wpatrywać się w komputer czy smartfon albo telewizor bez szkody dla wzroku?
Jest to trudne pytanie, zwłaszcza gdy cały świat posługuje się tymi urządzeniami. Ale najważniejszy jest tu zdrowy rozsądek rodziców.

To nierealne. Rodzice nie są w stanie tego kontrolować.
Niestety, taka ich rola. Wszyscy wiemy, że rodzice pracują często całymi dniami, ale dzieciom trzeba poświęcić czas, wymyślić zdrowe zajęcia. Przecież dzieci jeszcze muszą odrabiać lekcje popołudniami. A to także obcią
.
Można jakoś pomóc zmęczonym oczom?
Generalna zasada jest taka: jak oko pracuje do bliży, musi też odpocząć, pracując do dali. Dobrze więc robić przerwy przy pracy do bliży. To dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych.


*Proces apelacyjny Katarzyny W.: Kochałam Madzię. Nie jestem zła
*Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM
*Sprawdź, czy jesteś satanistą: Szokująca broszura ks. Sawy
*Najlepsze MEMY po meczu Polska – Niemcy ZOBACZ ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!