Kiedy dzieci czegoś nie widzą [SPOTKANIA MEDYCZNE]

  Kiedy dzieci czegoś nie widzą [SPOTKANIA MEDYCZNE]

  Maria Zawała, Anna Sojka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Spotkania Medyczne im. Krystyny Bochenek w Radiu Katowice dziś (sobota) o godz. 12.15
  1/4
  przejdź do galerii

  Spotkania Medyczne im. Krystyny Bochenek w Radiu Katowice dziś (sobota) o godz. 12.15 ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Twoje dziecko ma problemy ze wzrokiem? Nie czekaj, tylko zabierz je do okulisty - radzi prof. Maria Formińska-Kapuścik z Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach. 214. Spotkania Medyczne imienia Krystyny Bochenek odbyły się na Scenie w Mmalarni Teatru Śląskiego w Katowicach. O wadach wzroku dzieci rozmawiały Maria Zawała (DZ) i Anna Sojka (Radio Katowice)
  Jak poznać, że noworodek ma problemy ze wzrokiem?
  Jeżeli noworodek nie reaguje na światło, a niemowlę na twarze rodziców, nie uśmiecha się do nich i nie wodzi za zabawkami, powinno to wzbudzić niepokój opiekunów. Podobnie jak nieprawi-dłowe ustawienie gałek ocznych dziecka, czyli popularny zez, który może być skierowany w kierunku nosa albo na zewnątrz, lub oczopląs. W każdym przypadku wymagana jest konsultacja okulisty.
  Zresztą każde nowo narodzone dziecko do 1. roku życia powinno być zbadane przez okulistę. Badanie trzeba powtarzać w drugim, czwartym i szóstym roku życia dziecka. Gdy występuje jakaś wada wzroku w rodzinie albo ciąży matki towarzyszyła infekcja, dziecko powinno być badane okulistycznie w pierwszych trzech miesiącach życia. Dobrze jest uważnie czytać zalecenia w książeczce zdrowia dziecka.

  Czy sami też możemy zauważyć u dziecka jakieś charakterystyczne objawy świadczące o problemach z widzeniem?
  Małe dziecko nie powie nam, że ma problemy z widzeniem, ale można to sprawdzić, pokazując dziecku zabawki różnej wielkości. Ważne jest, aby kontrolować każde oko z osobna, zasłaniając drugie. W wypadku oka zezującego, któremu najczęściej towarzyszy niedowidzenie, szybkie wykrycie wady i odpowiednie leczenie ma szczególne znaczenie, ponieważ leczenie niedowidzenia jest możliwe głównie do 9. roku życia. Leczenie niedowidzenia polega przede wszystkim na zasłanianiu oka dobrze widzącego i zmuszaniu tym samym oka słabo widzącego do patrzenia. Ale należy pamiętać, że dziecko nie zawsze rozumie, dlaczego ma patrzeć okiem słabszym i może podglądać. Dlatego bardzo ważna jest kontrola tego procesu leczenia przez opiekuna.

  Jeśli dziecko nie reaguje na wiszące nad wózkiem zabawki, to...
  Każdy taki przypadek musi budzić niepokój, bo może to być problem okulistyczny, ale może też tkwić w upośledzeniu centralnego układu nerwowego.

  Jeśli rodzice noszą okulary i mają wady wzroku, czy to sygnał, by uważniej kontrolować wzrok dzieci?
  Tak. Badania profilaktyczne wzroku u dzieci są wówczas niezbędne.

  Jakie jeszcze wady wzroku dzieci diagnozują okuliści?
  Często zdarza się, że dochodzi u dzieci do zbyt późnego udrożnienia dróg łzowych. Dziecko rodzi się z niedrożnością, której wynikiem jest łzawienie. Może to dotyczyć jednego oka lub obu. Ujście przewodu nosowo-łzowego jest naturalnym systemem odprowadzania łez z oka. Jeżeli po urodzeniu nie dojdzie do jego udrożnienia, wydzielina gromadzi się i staje się coraz bardziej lepka, łzy nie są w stanie spłynąć i wtórnie może rozwijać się zapalenie.
  W celu udrożnienia kanalika łzowego stosuje się delikatny masaż hydrostatyczny opuszkiem palca. Jeżeli objawy utrzymują się zbyt długo, może być konieczne wykonanie zabiegu polegającego na udrożnieniu dróg łzowych.

  Astygmatyzm to kolejna wada. Na czym polega?
  Astygmatyzm to wada wrodzona i może być izolowana lub skojarzona z nadwzroczością czy krótkowzrocznością. W zależności od stopnia astygmatyzmu może objawiać się zamglonym widzeniem z daleka i z bliska, bólami głowy, mrużeniem i tarciem oczu, przekrzywianiem głowy. Nierozpoznany w porę i niekorygowany duży astygmatyzm u małego dziecka może doprowadzić do niedowidzenia.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama